politolog

|Dominika Píhová |Zprávy ze světa

Politiky rozdávající koblihy v Nizozemsku nepotkáte. Wilders se stal hromosvodem, říká politolog

ROZHOVOR. Už 15. března zamíří Nizozemci do volebních místností, aby vybrali nové poslance. Zatímco se o volbě v zahraničních médiích mluví jako o polarizovaném souboji, podle profesora politologie Petra Kopeckého letošní kampani v zemi tulipánů a větrných mlýnů žádné téma výrazně nedominuje a kontroverzní politik Geert Wilders pomalu ztrácí podporu, která v posledních měsících děsí nejen tradiční nizozemské strany, ale i zbytek Evropy. „Ptáme se, kdo vyhraje volby, matematicky ale žádný vítěz nebude,“ vysvětlil Kopecký pro Zpravodajský web Českého rozhlasu.

|Lucie Husárová 1, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová, Martin Karlík |Zprávy z domova

Mynář chce post kancléře využít pro SPOZ. Podle politiků a politologů je to nešťastné

Česká republika bude mít zřejmě svého prvního stranického kancléře. Tím se stane Vratislav Mynář ze Strany práv občanů Zemanovci (SPOZ). Ten se domnívá, že je neslučitelné sedět na dvou židlích - tedy být předsedou strany a zároveň kancléřem, svůj post kancléře chce ale pro stranu využít.

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Dosavadní syrský režim nebo Asadův konec? Izraelští experti nejsou jednotní

Krvavé násilí v Sýrii nebere konce, mezinárodní společenství pořád nenašlo způsob, jak ho zastavit. Nepokoje mohou přitom podle expertů destabilizovat celý region. Syrský vývoj sledují velmi bedlivě také v Izraeli, který je se Sýrií stále technicky ve válečném stavu. O složitosti problému hodně vypovídá i to, že ani izraelští odborníci a politici se neshodnou, jestli by bylo svržení syrské vlády pozitivní, nebo negativní událostí.

|Veronika Sedláčková |Zprávy z domova

Politologové považují dohodu koalice na dalším vládnutí za pravděpodobnou

Jednou z pravděpodobných variant řešení současné koaliční krize je, že se trojkoalice ještě dokáže dohodnout na dalším fungování vlády. V Ozvěnách dne to řekl politolog Ladislav Mrklas, prorektor vysoké školy CEVRO Institut. Podle něj ale nelze v tuto chvíli vyloučit téměř jakýkoliv jiný možný scénář dalšího vývoje; na kategorické soudy je ještě velice brzy.

US-DEU definitivně skončila. Nenabídla jiný programový základ, míní politolog

|Marián Vojtek, Patricie Polanská, Tomáš Pavlíček |Zprávy z domova

S 1. lednem 2011 zanikla po třinácti letech existence kdysi hvězdy středopravé části politické scény Unie svobody-DEU. Ve volbách v roce 1998 získala víc než 8,5 procenta hlasů, v posledních parlamentních volbách, kterých se účastnila v roce 2006, jí podpořilo tři desetiny procenta hlasů, tedy zhruba 16,5 tisíce lidí.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Rozhovor s americkým novinářem a politologem Fareedem Zakariou

Americký novinář a politolog Fareed Zakaria upozorňuje, že sjednocená Evropa stojí na křižovatce a dosavadní systém západoevropského sociálního blahobytu je trvale neudržitelný. Známý a celosvětově respektovaný autor bestselleru Budoucnost svobody patřil k nejsledovanějším osobnostem letošní pražské konference Fórum 2000. S rodákem z indické Bombaje mluvil redaktor ze zahraniční redakce ČRo Jiří Hošek.