V textu novinář s odkazem na čtyři policisty napsal, že vedení pražské policie šlo v kauze Čapí hnízdo na ruku tehdejšímu ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD). Tvrzení se nepotvrdila.
Premiér Babiš loni v červenci uvedl, že protestující jsou „stále stejní lidi“ a že si neumí představit, že by někdo protestoval 16 hodin, takže „nějaká motivace tam bude.“
Opoziční vůdce Navalný prohlásil, že své tvrzení snadno u soudu doloží. Poznamenal přitom, že finanční transakce Národní gardy zkoumala i ruská tajná policie FSB.
Exprezident musí napsat několikařádkovou omluvu, nechat ji otisknout v celostátním deníku a vysílat ji na rozhlasové stanici TOK FM. Také ji musí mít týden připnutou na vrchu své facebookové stránky.
Předkladatelé poukazují na to, že čest a dobrou pověst člověka chrání nový občanský zákoník. Oběť pomluvy se může v civilním sporu domáhat i přiměřené náhrady škody a nemajetkové újmy.
Vyvolala spor o to, jestli nepovede k likvidaci nepohodlných médií. Řeč je o novele, které umožnila stíhat právnické osoby za pomluvu. Zatím ale policie žádné sdělovací prostředky stíhat nezačala.
Pokutou ve výši 300 tisíc korun potrestal soud zakladatele hnutí Severočeši.cz Jiřího Zelenku za výrok, ve kterém naznačil, že náměstkyně ministra životního prostředí Peštová uplácí zastupitele.
Zlínští kriminalisté obvinili bývalého novináře Mladé fronty Dnes Marka Přibila z pomluvy. Novináři hrozí dvouleté vězení nebo zákaz činnosti. Přibil je známý z nahrávek se šéfem ANO Andrejem Babišem.
Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová se ohradila proti vyjádřením ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, které považuje za dehonestaci. Jeho výroky označila za lež a zvažuje právní kroky.
Varšavská prokuratura vyšetřuje amerického historika Jana Tomasze-Grosse. Ten minulý měsíc vyvolal pobouření svým tvrzením, že Poláci zabili za druhé světové války víc Židů než Němců. Napsal to v komentáři pro německý list Die Welt a měl tím pomluvit polský stát.
Podle Víta Kučery, advokáta Vladimíra Růžičky, je jeho klient v kauze s přijetím 500 tisíc korun od Miroslava Palaščáka poškozenou stranou. V rozhovoru pro deník Sport Kučera uvedl, že spolu s Růžičkou chystají podat trestní oznámení pro pomluvu.
Omluvu a odškodné 200 tisíc korun žádá po nejvyšší státní zástupkyni Lence Bradáčové bývalý ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec. Bradáčová v březnu 2013 prohlásila, že ji chce Martinec zničit a vyrábí na ni kauzu. Exšéf protikorupčního útvaru to odmítá. Žalobou se bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 2.
Ministerstvo zahraničních věcí podá státnímu zastupitelství podnět k prošetření, zda v kauze volyňských Čechů nebyl spáchán trestný čin pomluvy. V tiskové zprávě uvádí, že šetření neprokázalo některá tvrzení, že se ambasáda v Kyjevě v případu žádosti volyňských Čechů o repatriaci dopustila nezákonného jednání.
Krajský soud dnes v odvolacím řízení potvrdil zprošťující verdikt nad podnikatelem Petrem Michkem obžalovaným pro pomluvu. O řediteli brněnského studia České televize Karlu Burianovi řekl, že spolupracoval s Toflovým gangem.
Česká asociace fotbalových hráčů žaluje za pomluvu svého bývalého sportovního manažera Tomáše Pešíra. Ten minulý týden společně s několika současnými a bývalými profesionálními hráči kritizoval vedení asociace v čele s Markétou Haindlovou. Podle asociace neoprávněně.
Květoslava Šamajová z Prahy chce po státu odškodnění za to, že ji soud loni poslal do Bohnic. V léčebně strávila více než půl roku kvůli tomu, že napsala na svůj blog pomluvu. Neobvyklý případ míří k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Důchodkyně totiž neuspěla u Ústavního soudu, který její stížnost odmítl. Přesto bylo podle něj nařízení ochranného léčení sporné.
Bývalý policejní prezident Petr Lessy byl Obvodním soudem pro Prahu 7 uznán vinným pro pomluvu a zneužití pravomocí. Loni v září předal Lessy své mluvčí dokumenty, které očerňovaly náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka. Přes mluvčí se měl k dokumentům dostat jeden z novinářů.
Policejní prezident Petr Lessy skončil ve funkci údajně i kvůli obvinění z pomluvy, což může být za určitých podmínek dokonce trestný čin. Někteří odborníci se ale domnívají, že taková kvalifikace je přežitkem z doby totality a do trestního zákoníku nepatří.
Někteří odborníci kritizují uzákonění pomluvy jako trestného činu. Zaznívají názory, že jde o komunistický přežitek. Obvinění kvůli pomluvě stálo místo třeba policejního prezidenta Petra Lessyho.
Starší žena z Prahy, kterou za pomluvu na internetovém blogu poslal soud na léčení do Bohnic, se zřejmě dostane na svobodu. O tom, že by po více než půl roce mohla Květoslava Šamajová odejít z psychiatrie, dnes rozhodl pražský obvodní soud.
Stačila jedna pomluva na blogu a důchodkyně Květoslava Šamajová se ocitla v Bohnicích. Na internet napsala o jednom člověku, že spolupracoval s tehdejší Státní bezpečností, a za to ji soud poslal do psychiatrické léčebny. Osmašedesátiletá žena se teď snaží dovolat práva a chce odškodnění za to, že jí jeden psychiatrický znalecký posudek zničil život. Případ řeší Liga lidských práv i ombudsman.
Informace o údajných problémech prezidentského manželského páru zaměstnávají francouzská média. Nejprve se tento druh informace o manželích Sarkozyových objevila na internetovém blogu, poté ji převzaly i některé noviny. Původní text byl anonymní a týdeník, který ho otiskl se manželům Sarklozyovým omluvil. Teď celou kauzu vyšetřuje prokurátor.
Historik Jiří Pernes se ujal řízení Ústavu pro studium totalitních režimů. Jeho kritikům ale vadí, že za komunistického režimu chodil na Večerní universitu marxismu-leninismu a neměl to v životopise. Zpochybňují i autorství jeho knihy o protektorátním ministrovi Emanuelu Moravcovi. Pernes nyní zvažuje žalobu.