Lázeňský dům byl v Teplicích opravdu vyhrazen pro humanitární účely, české děti se ale nikam stěhovat nemusely. „Nebylo to tak, že bychom někomu něco odtrhli od úst,“ vysvětluje obchodní ředitelka.
Téměř pět miliard korun darovali Češi na humanitární pomoc a víc než jednu miliardu na zbraně a obranné vybavení od začátku války. Radiožurnál to zjistil u nejvýznamnějších humanitárních organizací.
Čechům, Moravanům a Slezanům se prodražuje živobytí, mají hlouběji do peněženky, ačkoliv pracují stejně jako v minulých letech. V takových poměrech mají lidé tendenci hledat viníka.
„Máme stovky lidí, kteří hledají ubytování, a nabídky bytů v řádu jednotek. Neexistuje ani systém sekundárního bydlení pro lidi, kteří získali nevyhovující ubytování,“ říká šéfka pomoci Faltová.
Účastníci, mezi kterými výrazně převažovaly ženy, nesli české a ukrajinské vlajky, a také ručně vyrobený transparent s poděkováním za srdečné přijetí v Česku.
Členové farnosti si dali za cíl, poslat každý týden jednu zásilku pomoci. To se jim zatím daří naplňovat. Každý týden je to až jeden a půl tuny potravin, oblečení a hygienických prostředků
Domácnosti darují na pomoc Ukrajině asi třináct procent zbytkového měsíčního příjmu, který jim zůstane po zaplacení potravin a bydlení. Nezáleží na tom, zda jde o lidi z chudších či bohatších poměrů.
Před útěkem z Charkova se Julie kvůli bombardování skrývala ve sklepě s rodinou a známými, odkud telefonovali známým do Ruska a pokoušeli se jim vysvětlit situaci, ovšem marně.