Na počátku srpna poptávku podpořilo i silné zemětřesení, které způsobilo panické nakupování. Na loňskou sklizeň rýže pak měla negativní dopad vlna veder. Ta zhoršila kvalitu i množství úrody.
Rusko, které patří mezi největší producenty ropy na světě a už déle než dva roky vede agresivní válku proti sousední Ukrajině, již dříve zavedlo podobný zákaz od září do listopadu loňského roku.
Příjemnější používání a technologická vylepšení vyvolaly po virtuálních brýlích takovou poptávku, že se zájemci musí řadit do virtuální fronty. Obchody teď prodej regulují.
„Cena stoupá tak dlouho, dokud není pokryta nabídkou. Je to úplně stejný mechanismus, jako panuje v jiných komoditách,“ říká Jiří Gavor, ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.
Ceny ropy dnes výrazně rostou. Může za to zpráva o prudkém poklesu zásob ve Spojených státech a očekávání, že globální poptávka se spolu s rozšířením očkování zvýší.
Podle asociace ruských výrobců a dodavatelů potravinářských výrobků vzrostla poptávka po soli za dva týdny o 20 procent. Výplach nosu solným roztokem podle ministerstva snižuje počet virů a bakterií.
Kuba má problémy s dodávkami některých prémiových značek doutníků kvůli nízké úrodě v minulosti a rostoucí poptávce. Jev zvaný El Niño způsobil nadměrné deště a nevhodná sucha, což poškodilo zemědělství na Kubě, uvádí agentura Reuters. Farmáři však nadějně vidí letošní úrodu, která by po dvou špatných letech mohla být vysoká.
Na základní školy se ve velkém vrací ruština. Počet žáků, kteří se ji učí, se za poslední čtyři roky víc než zdvojnásobil. V rozvrhu ji má přes 50 tisíc školáků. Na trhu totiž roste poptávka po rusky mluvících zaměstnancích a za větším zájmem stojí i zavedení dalšího povinného jazyka na druhém stupni základních škol.
Čínská ekonomika loni rostla nejpomaleji od roku 1990. Ve 4. čtvrtletí loňského opět zpomalila růst, když se hrubý domácí produkt druhé největší ekonomiky světa v meziročním srovnání zvýšil jen o 6,8 procenta. Ve srovnání s předcházejícími obdobími je to zřetelné zpomalování a nejmenší růst od roku 2009, kdy vrcholila světová finanční krize.
Vývoz pravého šampaňského do států Evropské unie klesá. Loni se producentům vína z oblasti Champagne snížily dodávky téměř do všech klíčových států. Za oceánem naopak poptávka po jejich výrobcích rostla. Zájem má například Japonsko nebo Spojené státy.
Řemeslné obory dlouhodobě příliš nelákají, ale přitom lidé s výučním listem mají často na trhu práce velkou šanci na dobré uplatnění. V Plzeňském kraji se letos nabídka učebních oborů rozšíří. Hned dva nové obory cukrář a řezník chce otevřít Střední odborné učiliště v Plané na Tachovsku.
Cestovní kanceláře zaznamenávají rekordní prodeje zájezdů na léto. Podle odhadu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur si Češi letos koupí v předprodeji - "v první chvíli" - až polovinu zájezdů. Spoustu turistů vede k nákupu také obava, že po umělém oslabení kurzu koruny Českou národní bankou se budou zájezdy zdražovat.
Obchody se dnes doslova předhánějí v nabídkách slev. Je jich nejvíc za posledních 20 let. Do tuzemských schránek míří v předvánočním čase o čtvrtinu víc slevových letáků než vloni. Jen společnost Česká distribuční jich pouze v říjnu roznesla 190 milionů a čeká, že jich ještě přibude. Lidé slyší na akční nabídky čím dál víc.
Víno není vinno, že se lidé opíjejí, praví české přísloví - jenomže z celosvětového hlediska zřejmě spotřebitelé dost tlačí na pilu. Poptávka po víně převyšuje podle zprávy americké finanční společnosti Morgan Stanley nabídku. A bude to prý ještě horší: světu prý hrozí nedostatek vína.
V těchto dnech vrcholí poptávka po letních brigádách. Volných míst je ale méně než loni, a když se objeví, během pár desítek minut jsou obsazena. Takovou zkušenost mají letos jak personální agentury, tak internetoví zprostředkovatelé.
Ne příliš vábná vůně táců ze školních jídelen sice zmizela, stravování školáků ale ani tak není úplně v kondici. Poslední kontrola České školní inspekce za minulý školní rok ukázala, že 40 procent šetřených jídelen nedodržuje výživové normy a nezařazuje do jídelníčku například ryby nebo luštěniny.
Školní stravování v Belgii na tom není o moc lépe, než to české. Žádný centrální dohled na kvalitu jídla neexistuje. Záleží pouze na zřizovatelích škol, jestli dbají o zdravý jídelníček žáků. Některé školy upravují jídlo i pro muslimské žáky. Hodně dětí nejí s ostatními teplý oběd, nosí si své jídlo z domova.
Čína připravuje sérii opatření, která mají povzbudit domácí poptávku. Chce tím odpovědět na očekávané zpomalení domácí ekonomiky, kterou brzdí propad zájmu o čínské zboží ve světě.
Do České republiky se podle odhadů přepravilo přes sedm milionů tun. Oproti jiným rokům se jedná téměř o desetiprocentní pokles. Vyplývá to z údajů společnosti Mero, které dnes zveřejnil server E15.cz.
Češi spustili jako vůbec první na světě internetový portál o nanovláknech. Mají ho využívat hlavně firmy a vědci. Najdou zde informace o patentech, nápadech a projektech z tohoto oboru.
Důvěra spotřebitelů se celosvětově propadla na nejnižší úroveň od roku 2009. Vyplývá to ze zveřejněného průzkumu společnosti Nielsen. Podle toho se ve druhém čtvrtletí zvýšil pesimismus zejména kvůli horšícímu se výhledu některých klíčových ekonomik, dluhové krizi v eurozóně a také kvůli narůstající inflaci, se kterou bojují mnohé rozvíjející se země. Lidé proto hodlají méně utrácet za vše od akcií až po dovolené, tvrdí závěry průzkumu.
Německá auta jdou na odbyt jako už dlouho ne. Důvodem je především nevídaný boom automobilismu v zemích jako jsou Čína, Indie nebo Brazílie. Vzhledem k dobré ekonomické situaci Německa ale roste i domácí poptávka.
V Česku chybí sedláci, kteří by mohli prodávat své produkty na farmářských trzích. Dnes na to upozornila Asociace soukromého zemědělství. Můžou za to údajně příliš přísná tuzemská pravidla, která před zhruba sedmi lety odradila farmáře, aby investovali do finančně náročných malovýroben, a teď proto nestíhají včas odpovědět na stále rostoucí poptávku spotřebitelů.