porodní asistentky

Evropský soud pro lidská práva projedná odvolání dvou Češek, které nemohly mít u domácího porodu porodní asistentku

|Veronika Hlaváčová, Ondřej Patrovský |Zprávy z domova

Evropský soud pro lidská práva v úterý dopoledne rozhodne o případu dvou Češek. Ty se na něj loni obrátily, protože nemohly mít u domácího porodu porodní asistentku. Tehdy soud ve Štrasburku jejich stížnost proti České republice zamítl s odůvodněním, že se nemůže plést do zdravotní péče členských zemí.

|Lenka Jansová, Anna Maňourová |Zprávy z domova

Porod jen s asistentkou se v Česku příliš neujal, ženy spíše důvěřují lékařům

Už čtyři měsíce můžou mít ženy u porodu v nemocnici místo lékaře jen porodní asistentku. Bylo to možné už dřív, ale od letošního roku je to vymahatelným právem matky. Lékaři ale větší zájem o tento typ porodů nezaznamenali. Na ministerstvu zdravotnictví zároveň brzy vznikne speciální skupina k porodním asistentkám. Bude se zabývat jejich vzděláváním a evropskými směrnicemi, které se jich týkají.

|Vlasta Gajdošíková |Zprávy z domova

ÚS rozhodne v případu porodní asistentky a úmrtí novorozeněte při domácím porodu

Ústavní soud dnes vynese očekávaný nález v kauze prezidentky Unie porodních asistentek Ivany Königsmarkové. Ta byla odsouzena za údajné pochybení při vedení domácího porodu, při kterém došlo k poškození zdraví dítěte a to pak ve věku dvaceti měsíců zemřelo. Königsmarková vinu odmítá a u Ústavního soudu si stěžuje, že bylo porušeno její právo na spravedlivý proces.

|Mária Pfeiferová |Zprávy z domova

Nad budoucností domácích porodů zatím visí otazník

Milionová pokuta hrozí už několik měsíců porodním asistentkám, které by chtěly pomáhat u domácího porodu. Přitom domácí porody zákon nezakazuje. Ženy, které se z nějakého důvodu rozhodnou rodit doma, tak musejí rodit bez jakéhokoli zdravotního dozoru. Několik matek se proto snaží soudní cestou o změnu a čeká, jak se k úpravě živnosti porodních asistentek postaví ministerstvo zdravotnictví. To zatím nepředložilo žádný návrh.

Ženy by mohly rodit jen s porodní asistentkou. Lékaři upozorňují na rizika

|Ondřej Černý, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Ministertsvo zdravotnictví chystá velkou změnu v porodnictví. Ženy budou rodit v porodních domech jen s porodní asistentkou, pokud nenastanou komplikace. Lékař by zasahoval jen na zavolání a v případě větších komplikací by žena byla převezena do nedaleké nemocnice. Ministr Leoš Heger tak chce vyjít vstříc ženám, které touží porodit dítě v příjemnějším prostředí, než jaké nabízí nemocnice. Tvrdí také, že porodní báby by resortu ušetřily peníze. Plán na porodní domy se ale moc nezamlouvá lékařům.

|Mária Pfeiferová, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Část péče o těhotné mají převzít porodní asistentky. Názory se různí

Velkou část péče o těhotné ženy by měly převzít porodní asistentky. Podle záměrů ministerstva zdravotnictví by měly v souvislosti s tím ženy méně navštěvovat lékaře. Ti by měli provádět jen odborná vyšetření. Upozornila na to Mladá fronta Dnes. Názory na tento krok se ale různí. Na tom, komu by se měla svěřit péče o budoucí matky, se neshodnou ani gynekologové.

|Simona Bartošová, Jan Bumba |Zprávy z domova

Soud: K porodu doma by měla nemocnice zajistit asistentku. Odborníci jsou proti

Informace o rozhodnutí pražského Městského soudu, která byla zveřejněna dnes odpoledne, znovu připomněla spory, které se v Česku dlouhodobě vedou kolem domácích porodů. V rozsudku, který padl minulý týden, stojí, že příslušná nemocnice by měla být připravena zajistit odbornou asistentku ženám, které chtějí rodit v domácím prostředí. Sami porodníci ale mají k rozhodnutí soudu výhrady.

|Ondřej Černý, Naďa Bělovská, Kristina Winklerová |Zprávy z domova

Zdravotnická reforma možná ohrozí domácí porody

Rodit doma s pomocí porodní asistentky už zřejmě nebude možné. Zdravotnická reforma, kterou teď čeká třetí čtení v parlamentu, totiž zavádí až milionovou pokutu pro kohokoliv, kdo by plánovaně poskytl zdravotní péči mimo zdravotnická zařízení. Tedy i pro porodní asistentky, které by docházely k domácím porodům, jak upozornila dnešní Mladá fronta Dnes.

Porodní asistentky nabízejí řešení hrozící krize v porodnictví

|Ondřej Černý, Lucie Maňourová |Zprávy z domova

Ženám, které v důsledku hrozící krize od března nepřijme porodnice, nezbude nic jiného než porod vyřešit za pomoci duly nebo porodní asistentky. Konkrétně asistentky v této souvislosti volají po diskusi o možnosti zřízení porodních domů, které by byly méně rizikové než porody doma, ale nevyžadovaly by přítomnost lékaře.

|Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Porodní asistentky chtějí získat větší pravomoce při vedení porodů

Porodní asistentky chtějí získat větší pravomoce při vedení porodů. České zdravotnictví by podle nich, mělo víc než dosud, počítat s alternativními způsoby. Jedna z porodních asistentek Unie, která asistentky sdružuje, se proto obrátila na soud. Žádala například, aby v nemocnicích mohly asistentky přímo vést porody a ne při nich jen pomáhat. Lékaři by zasáhli pouze v případě, že by nastaly komplikace. Pražský městský soud požadavek z procesních důvodů zamítnul.