Historickou budovu Zemské porodnice vybudoval architekt Josef Hlávka. První dítě se v ní narodilo v roce 1875, od té doby jich bylo zhruba půl milionu. Ročně se tu uskuteční asi 4600 porodů.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zrušení výjimky pro otce u porodu odůvodnil tím, že situace změnila. Lékaři podle něj varovali před zavlečením nákazy mezi zdravotníky přítomné u porodu.
Soud přiznal odškodné a nárok na omluvu matce a dítěti, které jihomoravská záchranná služba odvezla proti vůli jeho matky v roce 2010 po domácím porodu do nemocnice.
Čeští doktoři přišli s revolučním výzkumem, jako první na světě umí poznat, jestli žena porodí své dítě předčasně. Celé těhotenství ovlivňuje imunita matky i genetická výbava.
Stále víc rodiček přichází do porodnice s porodním plánem. Tedy seznamem pokynů nebo přání, z nichž některá mohou být přinejmenším překvapivá. Plán si některé rodičky nechávají sepisovat i u právníka.
Ústavní soud odmítl stížnost lékaře odsouzeného za úmrtí dítěte při porodu. Rozsudek je pravomocný od roku 2014. Justice mu za usmrcení z nedbalosti vyměřila dva roky s tříletou podmínkou.
Část porodnic po verdiktu Ústavního soudu ruší poplatky za přítomnost otce u porodu. Platit by se mělo jen za nadstandardní služby, jako je třeba občerstvení.
První policisté z Berounska absolvovali porodnický kurz. Připravují se tak na možnost, že budou muset pomoct nestávající matce, která nestihne včas dojet do porodnice. Jak provést porod v extrémních podmínkách třicítce policistů a policistek vysvětlovala gynekoložka Lenka Martolosová.
Mnohé nemocnice přestaly vybírat poplatky za doprovod u porodu. Dvě desítky nemocnic je ale dál vybírají. Za přítomnost musí platit často i otcové, na řadě míst dokonce několik stokorun. Tuto praxi přitom kritizují odborníci, nelíbí se ani ministerstvu. A Ústavní soud už brzy rozhodne, jestli je vůbec legální.
Porodnictví v Česku prochází velkými změnami. Ministerstvo zdravotnictví letos povolilo, že na porod nemusí dohlížet lékař, ale třeba jen asistentka, kterou si žena sama vybere. Zastánci domácích porodů by ale rádi ještě větší svobodu. Po resortu chtějí, aby povolil rodit i v domácích podmínkách. Porodníci to odmítají jako velké riziko. Přesvědčit je mají nové argumenty, které zazní na mezinárodní konferenci k domácím porodům. Tu dnes a zítra hostí Praha.
Zákon umožňuje nastávajícím matkám, aby si k porodu vzaly partnera nebo třeba sestru. V některých porodnicích si ale za přítomnost této blízké osoby účtují poplatky převyšující i tisíc korun. To je ovšem podle názoru veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové protizákonné.
Některé nemocnice stále vybírají poplatek za přítomnost otce u porodu. I dva roky po té, co začal platit zákon o zdravotních službách, se lékaři a právníci přou o to, za poplatek vybírat, či nikoliv. Porodnice se hájí tím, tím, že mají zvýšené náklady, pokud otec u porodu je. Podle Ligy lidských práv tím ale odepírají mužům základní otcovská práva. V Pardubickém kraji se neplatí jen v pardubické porodnici. Vedení krajských nemocnic slibuje, že praxi sjednotí.
Případ havlíčkobrodského heparinového vraha zřejmě není ojedinělý. V Bavorsku zatkli porodní asistentku, která se podle všeho pokusila tímto způsobem zabít čtyři ženy. Při porodu císařským řezem podávala pacientkám heparin, který ředí krev a zvyšuje krvácení.
Českobudějovická porodnice nakoupí nové speciální ‚pelíšky‘ pro předčasně narozené děti. Tato jakási hnízdečka miminkům usnadňují pobyt v inkubátorech. Neonatologické oddělení českobudějovické nemocnice může k nákupu využít 20 tisíc korun, které jsou výsledkem charitativní sbírky.
Takzvaný domácí porodní pokoj vybudují ve vsetínské nemocnici. Na přestavbu získali peníze z veřejných sbírek a benefičních akcí. Díky tomu poskytnou nadstandard dvou místností a sociálního zařízení zdarma.
Ženy si mohou si samy vybrat, jestli v porodnicích chtějí rodit jen s porodní asistentkou, anebo s lékařem. Pravidla domácích porodů zůstávají stejná. Zákon je nezakazuje, ženy si je ale musí platit samy.
Narodila se v liberecké porodnici jednu minutu po půlnoci na Nový rok, a stala se tak prvním miminkem Libereckého kraje v roce 2014. Řeč je o holčičce Isabel, kterou dnes slavnostně uvítali v liberecké nemocnici. Isabel ale není jediným miminkem v Česku, které má v rodném listě tento čas narození.
Od příštího roku budou mít české ženy více soukromí u porodu a také budou moct s dítětem nemocnici opustit už několik hodin po něm. Ministerstvo zdravotnictví vyšlo vstříc četným žádostem a stanovilo podmínky, za kterých bude možné rodit ve zdravotnickém zařízení jen za přítomnosti porodní asistentky.
Jablonecká porodnice je mezi maminkami velmi oblíbená. Proto se tam rozhodla porodit své dítě i nastávající maminka z Mladé Boleslavi. Do nemocnice chodila na pravidelné přípravy, před porodem se zapsala, a když začala rodit, jablonecká nemocnice jí potvrdila, že může přijet. Nakonec ji ale k porodu nepřijali a psychicky zničená rodička musela narychlo odjet do jiné porodnice.
Lidé v Ústí nad Labem se včera rozloučili s budovou bývalé porodnice. Stojí v novém univerzitním městečku a univerzita se jí rozhodla zbourat. Na symbolickém pohřbu vzpomínala na svůj rodný dům necelá stovka Ústečanů.
V Ústí nad Labem se dnes naposledy rozloučí s porodnicí. V kampusu univerzity, který v areálu bývalé nemocnice vzniká, se v podvečer uskuteční symbolický pohřeb. Účastníci akce tak chtějí uctít památku místa, kde se narodili, anebo které vnímali jako stavbu velké architektonické hodnoty.
V areálu univerzitního kampusu v Ústí nad Labem, kde dříve sídlila nemocnice, končí demolice budovy bývalé porodnice. Po mnoha debatách, kdy se řešilo, jestli bude lepší budovu zachovat a opravit, nebo strhnout a postavit novou, nakonec zvítězila druhá možnost. Práce na nové budově ale budou trvat ještě dlouho.