postižení

| ČTK |Regiony

Rodiče dívky narozené s poškozeným mozkem u soudu neuspěli. Pochybení porodníků se neprokázalo

Olomoucký okresní soud ve středu zamítl žalobu rodiny, která se několik let soudila kvůli porodu s Fakultní nemocnicí Olomouc. Dítě se zde v říjnu 2010 narodilo s poškozeným mozkem. Po nemocnici rodina žádala 16,9 milionu korun. Podle soudu se však pochybení lékařů neprokázalo, odkázal i na závěry znalců. V Olomouckém kraji šlo za poslední dobu o jeden z největších soudních případů kvůli zanedbané zdravotní péči. Proces trval přes dva roky. Rozhodnutí není pravomocné, obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Můžou soudy brát postiženým volební právo? Nejvyšší soud rozhodne o osudu desetitisíců lidí

Nejvyšší soud jedná o pravidlech pro odebírání volebního práva postiženým. Soudci totiž při omezování svéprávnosti nerozhodují jednotně. Někteří z nich mentálně nebo duševně nemocným lidem zakazují volit automaticky třeba spolu s tím, že nesmějí nakládat s penězi. Lidskoprávní organizace takovou praxi kritizují. Stanoviskem Nejvyššího soudu se budou muset řídit všichni soudci v republice.

|Iveta Vávrová |Technologie

Pacienti s roztroušenou sklerózou testují neurostimulátor, který jim pomáhá chodit

S roztroušenou sklerózou nebo po mozkové příhodě nemusí člověk hned skončit na invalidním vozíku. V Česku teď desítky pacientů testují speciální přístroj, který jim pomáhá při chůzi. Zařízení připevněné na noze vysílá elektrické impulzy, které stimulují svaly. Ačkoliv není vhodný pro každého, některým lidem s neurologickými problémy může sloužit lépe než kolečkové křeslo. Jenže zařízení na dvě nohy stojí jako malé osobní auto a zdravotní pojišťovny zatím na něj nepřispívají…

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Rodiny se za ně stydí a ukrývají je před zraky okolí. Postižení jsou v arabských zemích tabu

Tělesně nebo duševně postižení lidé to v arabských zemích nemají lehké. Společnost předstírá, že neexistují. Často žijí celý život zavření za zdmi domu. Jejich rodiny je před okolím schovávají a namísto odborné léčby se uchylují k magii. Lidé s postižením jsou tak na Blízkém východě stále jedním ze společenských tabu. Právě v arabských zemích je přitom výskyt zdravotních postižení nadprůměrný. Vzácný případ péče o tyto lidi se nachází v Jeruzalémě.

|Vlasta Gajdošíková, Anna Kottová |Zprávy z domova

Ústavní soud se zastal rodičů, kteří žádali náhradu za péči o postiženého syna

Příbuzní pečující o blízkého mají nárok na náhradu výdajů za pečovatelskou službu nebo ústavní péči. Rozhodl o tom dnes Ústavní soud, a zastal se tak rodičů ve sporu s nemocnicí ve Vrchlabí. V roce 1991 se jim tam narodil syn, který má kvůli nesprávně vedenému porodu trvale poškozené zdraví. Rodina požadovala bezmála 900 tisíc korun za období mezi lety 2006 až 2008.

|Petra Benešová |Zprávy z domova

Vázlerovi, kterým kvůli chybě lékaře při porodu zemřel syn, adoptovali dvě dívky

Pro Vázlerovy to byl rok plný zvratů. Po vleklých soudních sporech vybojovali loni v létě rekordní mnohamilionové odškodnění pro syna Vojtu, který se vinou nezkušeného lékaře před šesti lety narodil těžce postižený. Chlapec ale na podzim zemřel. Rodiče se ze ztráty dodnes nevzpamatovali. Na jaře se ale na ně usmálo štěstí. K adopci získali dvě dívky - sestry.

|Iva Havlíčková |Výtvarné umění

Fotograf připravuje netradiční kalendář, ukáže fotografie dětí s mozkovou obrnou

Už počtvrté přijel v krátké době známý fotograf Jindřich Štreit do sanatorií v Klimkovicích. Fotí tam netradiční kalendář. Na jeho stránkách budou zachyceny děti postižené dětskou mozkovou obrnou, které se v sanatoriu léčí. Hrdinou kalendáře bude také desetiletý David a jeho otec Miloš Svoboda. David se před sedmi lety topil a od té doby je vážně postižený.

|Petra Benešová, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Kvůli omezené svéprávnosti se Anna nemůže vdát. Dovolává se k NS

K Nejvyššímu soudu se brzy dostane případ, který je v Česku ojedinělý. Mladá žena s duševním postižením se dovolává práva, aby se mohla vdát. Chce si vzít přítele, ale soudy jí opakovaně manželství zakázaly kvůli omezené svéprávnosti. Podle jejího advokáta je to však v rozporu se základními lidskými právy.

|Jan Boček |Zprávy z domova

Před pěti lety chodila většina postižených dětí do speciálních tříd. Dnes je poměr opačný

„Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapovány, měly být umisťovány do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba," pronesl minulý týden prezident Zeman. Dodal, že postiženým doporučuje praktické - dříve zvláštní - školy. Zda jsou žáci smíšených tříd nešťastní, v datech nenajdeme. Ostatní parametry inkluzivního školství ale zmapovat můžeme.