posudek

posudek v textech na iROZHLASU

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Soudní znalce čekají zkoušky i vyšší odměny, zákon z roku 1967 míří na vládu

Soudní znalce zřejmě čekají nová pravidla. Návrh zákona, který má zkvalitnit jejich práci, ve středu projedná vláda. Pro nové uchazeče o post znalce zavádí vstupní odborné zkoušky, u stávajících odborníků chce přezkoumávat jejich posudky. Zákon také zvyšuje jejich hodinové odměny, zároveň ale i sankce. Změny by měly začít platit v lednu 2018.

| ČTK, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Policie obvinila Janouškova znalce za zkreslený posudek, hrozí mu 3 roky

V souvislosti s případem lobbisty Romana Janouška obvinili kriminalisté znalce, který u soudu svědčil v jeho prospěch. Podle informací Českého rozhlasu jde o Jiřího Dolečka. Jeho závěr se totiž lišil od těch, které si nechala zpracovat policie i soud. Znalec je obviněn kvůli křivému svědectví a nepravdivému znaleckému posudku. Hrozí mu až tři roky vězení a zákaz činnosti.

|Ivana Bernáthová, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Soud s lékařem Bartákem byl odročen na leden, znalci musí dopracovat další posudky

Liberecký soud dnes odročil případ lékaře Jaroslava Bartáka na konec ledna příštího roku. Na žádost obhajoby budou znalci zpracovávat nové posudky. Barták, který je ve vězení za sexuální obtěžování asistentek, podle žaloby plánoval ve své cele vraždy tří lidí a také vydírání dalších. Trestní senát v Liberci Bartáka už loni odsoudil do vězení na 18 let, vrchní soud ale případ vrátil k doplnění důkazů.

|Helena Šulcová, ČTK, Veronika Sedláčková, mta |Zprávy z domova

Posudek zpochybnil použití pilotního testu jako přijímaček na maturitní obory

Zařazení pilotního ověřování jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory do vlastního přijímacího řízení nemá oporu v zákoně, tvrdí právní posudek zpracovaný na zakázku společností Scio. Ředitelé škol, které budou k výsledkům zkušebních jednotných testů přihlížet, se mohou stát terčem žalob ze strany rodičů neúspěšných uchazečů. Ministerstvo školství tvrdí, že tyto obavy jsou bezpředmětné, protože ředitelé mohou pro přijímací řízení stanovit jakákoli kritéria.

|Vladimír Kroc, mkp |Zprávy z domova

České vydání knihy Základy tauhídu může skončit u soudu. Hodnotí ho policie

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu dostali znalecký posudek, podle kterého kniha Základy tauhídu − Islámský koncept Boha, kterou spoluvydal předseda Islámské nadace Vladimír Sáňka, vyzývá ke xenofobii a násilí proti takzvaným méněcenným rasám. Do konce ledna se má vyjasnit, jestli padne návrh Vladimíra Sáňku obžalovat. U případného soudu by mu teoreticky hrozilo až 10 let vězení.

| ČRo, Tereza Chlubná |Regiony

O příčetnosti ženy, která útočila ve Žďáru nad Sázavou, rozhodnou znalecké posudky

Znalecké posudky a zkoumání rozhodnou, jestli 26letá žena, která útočila ve Žďáru nad Sázavou, byla v době činu příčetná. Ženu z Ostravska vzal jihlavský okresní soud ve středu do vazby. Policie ji obvinila z vraždy a braní rukojmích. Pokud se ukáže, že žena v době činu byla příčetná, hrozí jí 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. V opačném případě soud trestní stíhání zastaví.

|Petra Benešová |Zprávy z domova

Soudy nestíhají projednávat případy duševně nemocných lidí, chybí odborní znalci

Soudy musejí od ledna podle nového občanského zákoníku přezkoumávat případy duševně nemocných lidí. Za tři roky by měly zvládnout zhruba třicet tisíc řízení. Jenže už teď je jasné, že to nepůjde tak rychle. Za první půlrok soudci otevřeli více než 1900 nových případů, ale rozhodli zatím jen zhruba čtvrtinu. Situaci komplikuje nedostatek odborných znalců, kteří píší posudky. Ministerstvo spravedlnosti proto zvažuje, že lhůtu prodlouží ze tří na pět let.

|Ľubomír Smatana |Zprávy z domova

Znalci nechtějí kvůli napjaté situaci na Šumavě zpracovávat odborné posudky

Pro Národní park Šumava už nechtějí pracovat odborníci, kteří by posuzovali vliv zásahů v nejcennějších oblastech. Jiné znalce zase odmítá správa Národního parku a sahá pro odborníky za hranice, což vzbuzuje podezření z účelovosti posudků. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS chce proto počet znalců rozšířit. Připravuje změny, aby podmínky pro znalce zjednodušil a pustil mezi ně konkurenci.

|Martin Křížek, Marína Dvořáková |Zprávy z domova

Posudek na zakoupení rychlovlaků má sporná místa

Pětimiliardová zakázka Českých drah na pořízení 16 luxusních rychlíků od firmy Siemens budí rozruch. Podle společnosti Škoda Transportation napadla kontrakt u antimonopolního úřadu. Stalo se tak na základě posudku, který mezi jinými vypracoval Martin Jacura z ČVUT. Správnost posudku ale napadl Petr Šlegr z Centra pro efektivní dopravu.

Stát chce zpřísnit dohled nad soudními znalci

|Martin Hromádka, Věra Pfeifferová, Lenka Rafaelová, Jan Bumba |Zprávy z domova

Přísnější dohled státu a kvalitnější posudky by měla přinést rychlá novela zákona o soudních znalcích, kterou dnes představilo ministerstvo spravedlnosti. Znalecké posudky totiž často fakticky rozhodují o výsledcích soudních sporů, znalci za ně ale podle stávající zastaralé právní úpravy nenesou dostatečnou odpovědnost.

|Petra Benešová, Mariana Zapotilová |Zprávy z domova

Osud českobudějovické VŠ je v rukou kontrolorů

Jak nyní dopadne situace kolem veřejné Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích, rozhodnou kontroloři z Akreditační komise ministerstva školství, kteří v těchto dnech sepisují podrobný posudek o její kvalitě. Kontrolu si zadalo ministerstvo školství, které má o úrovni školy pochybnosti.