Čeští policejní potápěči a pyrotechnici likvidují v Bosně i munici domácí výroby. „Člověk může potkat munici, o které toho tolik neví. Takže ta práce musí být velmi opatrná,“ popisuje jeden z nich.
Hosám Hilmí má za sebou pět tisíc ponorů a systematicky prozkoumal několik set kilometrů korálových útesů podél egyptského pobřeží. Díky němu dnes existují podrobné potápěčské mapy Rudého moře.
Severní část metropole mizí před očima už nyní. Za posledních deset let se potopila o 2,5 metru a pod hladinu moře se propadá dál. V Jakartě žije 10 milionů lidí a jejich budoucnost je plná nejistoty.
První lekce v plavání a potápění dostala ve středu skupina 12 chlapců a jejich trenér, které záchranáři objevili v zaplaveném jeskynním komplexu v Thajsku. Záchranný tým zvažuje, jak je dostat ven.
Při jeskynním potápění v jihozápadní Francii přišel ve čtvrtek o život český turista. Jeho krajan je v kritickém stavu. Ten si způsobil patrně dekompresí vzniklou příliš rychlým návratem na hladinu.
Skoro 60 metrů na výšku, to jsou dva desetipatrové paneláky nad sebou. To je také hloubka v řece pod hrází Slapské přehrady, kde trénují nádechoví potápěči.
Návštěvu místa, na které se podívalo méně lidí než na vrchol Mount Everestu, slibuje britská cestovní kancelář Blue Marble Private. Od roku 2018 plánuje vozit turisty k vraku Titaniku. Výlet bude stát v propočtu 2,6 milionu korun a lístky pro první ponor jsou už vyprodány.
Ti šťastnější z nás se za deset minut dostanou do práce. Další zvládnou za stejnou dobu třeba rychlý oběd. Jsou mezi námi ale i ti, kteří dokážou podobný čas strávit na jeden nádech pod vodou. Jsou to freediveři a Češi mezi nimi patří k světové elitě, což potvrdili i na nedávném světovém šampionátu v Turecku, odkud si odvezli hned čtyři medaile a znovu tak ukázali, že potápět se dá i bez moře.
Masová turistika se Egyptu v posledních měsících vyhýbá. Poprvé turistů ubylo po loňském pádu ruského letadla na Sinaji. Definitivní ránu místnímu turismu zasadila nehoda letadla společnosti EgyptAir, které havarovalo před dvěma týdny. Podnikatelé v letoviscích tak marně čekají na návrat zahraničních návštěvníků, jako například na Čechy v Dahabu.
Do 8,5metrové výukové potápěčské věže v libereckém bazénu se v neděli ponořilo celkem 88 mužů, žen a dětí v neoprenech. Překonali tak český potápěčský rekord z loňského roku, a to rovnou o 43 lidí.
Liberecký bazén bude dnes dopoledne svědkem pokusu o potápěčský rekord. Do tamní nové, osm a půl metru vysoké výukové potápěčské věže se chce vejít rovná stovka potápěčů. Zatím se jich tam najednou vnořilo 45.
Teprve třetí člověk v historii se podíval na nejhlubší místo planety, vůbec poprvé pak v sólovém ponoru. Do téměř jedenáctikilometrové hloubky na dno Mariánského příkopu sestoupil hollywoodský režisér James Cameron, tvůrce velkofilmu Titanic, ale také nadšený amatérský oceánolog a potápěč, oficiální výzkumník společnosti National Geographic.
Tragický konec dnes mělo potápění tří mužů v lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku. Jeden z nich se utopil, druhý je nezvěstný. Zachránil se jen jeden.
Důsledky nepokojů v Egyptě dorazily už i do potápěčského letoviska Dahab, odkud kvůli nefungujícímu internetu nepřicházely dlouho žádné zprávy. Spojení se nyní podařilo majiteli jedné z pražských potápěčských škol, který cestu do Dahabu v těchto dnech nedoporučuje.
V jezírku Šifry ve Starých Heřminovech na Bruntálsku dopoledne utonuli dva potápěči. Podle mluvčího krajských hasičů Petra Kůdely o život přišli otec s dcerou. Oba měli mít na sobě při potápění v hluboké vodě standardní výstroj. Přivolaní zdravotníci už nešťastníkům nemohli nijak pomoci.
V Indonésii se od středy pohřešuje český potápěč. Se skupinou Čechů se potápěl u ostrova Nusa Lembongan nedaleko Bali. Pod vodou ho spolu s dalším kolegou pravděpodobně strhl silný proud, druhého muže se však v neděli podařilo nalézt.
Skupina profesionálních hasičů-potápěčů se dnes vydá do Chorvatska pátrat po svém čtyřiadvacetiletém kolegovi. Ladislav Šulc z Hradce Králové se 24. října nevrátil z ponoru u pobřeží poloostrova Pelješac. Chorvatská policie ho prohlásila za nezvěstného a dále už ho nehledá. Šulcovi přátelé proto zorganizovali záchrannou misi.
Žalovat chorvatskou policii i noviny - to dokonce zvažují dva čeští potápěči, kteří se dnes vrátili domů po pětitýdenním pobytu v chorvatském vězení. Tamní vyšetřovatelé je podezírali z vraždy kolegy Miroslava Kukliše, který byl nalezen na mořském dně s probodnutým hrudníkem. Posudky expertů ale prokázaly jejich nevinu a vše tak nasvědčuje verzi, že se Kukliš zabil nožem sám poté, co při potápění nemohl najít cestu z podmořské jeskyně.
Dva čeští potápěči podezřívaní chorvatskou policií z vraždy svého kolegy jsou už na svobodě. Znalecké expertízy totiž prokázaly jejich nevinu. Vše tedy nasvědčuje verzi, že se Miroslav Kukliš sám zabil nožem poté, co při potápění nemohl najít cestu z podmořské jeskyně u chorvatského ostrova Šolta a hrozila mu smrt udušením.
Dva Češi obvinění z vraždy potápěče Miroslava Kukliše zůstávají v Chorvatsku ve vazbě. Podle bratra jednoho z obviněných Radka Kožnara totiž stále ještě nedorazily výsledky testů DNA. Vazbu měli původně vyměřenu na měsíc, teď jim byla ale prodloužena.