poválečná minulost

poválečná minulost v textech na iROZHLASU

|Jaroslav Skalický |Historie

Až dvanáct transportních vlaků denně odváželo v létě 1946 odsunuté německé obyvatele

Vina za válečné zločiny nacistů spadla po válce i na tři miliony občanů německé národnosti, kteří žili na území osvobozeného Československa. Ústavní dekret je zbavil československého občanství, stát je až na výjimky odsunul do Německa a zabavil jejich majetek. Organizované transporty do americké okupační zóny začaly v lednu, do sovětské zóny 10. června 1946, tedy přesně před 70 lety.

|Michaela Vydrová, Hana Mikulincová |Zprávy z domova

Do Dobronína se vrátil jeden z pozůstalých poválečného masakru na louce Budínka

Do Dobronína na Jihlavsku se dnes vrátil Johann Niebler, jeden z pozůstalých poválečného masakru na louce Budínka, kde Niebler přišel v květnu 1945 o strýce a místo události jako dvanáctiletý chlapec zakreslil do mapy. Ta pak kriminalisty přivedla k lidským ostatkům, které tam nedávno vykopali. Dobronínský rodák Niebler odsunutý po válce do Německa si dnes opět prošel místa neštěstí na Budínce i za železničním viaduktem a zastavil se také u domu svého zavražděného strýce.

|Monika Rybáková, Lucie Maňourová |Zprávy z domova

Klaus: poválečné násilí na Němcích nedosahuje na zločiny nacistů

Prezident Václav Klaus uvedl při vzpomínce na odpor českých studentů proti nacistické moci v roce 1939, že poválečné násilí Čechů na Němcích nelze srovnávat s mírou nacistických zločinů. Média a politická debata podle něho zkreslují význam časové posloupnosti a kauzální příčinnosti těchto událostí.