povolební jednání

| ČTK, dp |Zprávy z domova

Na Ústecku jedná ANO s KSČM, v Olomouckém kraji s ČSSD. S hnutím nepočítají na Královéhradecku

Volební mapa Česka po krajských volbách zmodrala v barvách hnutí ANO, povolební jednání ale můžou ještě všelicos změnit. Po pátečních a sobotních volbách začala totiž vyjednávání stran. Někde se už koalice rýsuje, jinde budou zástupci stran teprve jednat nebo výsledky jednání zatím nezveřejňují. Už v sobotu se například vítězné ANO dohodlo s ČSSD v Olomouckém kraji. V Královéhradeckém kraji naopak hnutí hrozí odchod do opozice.

|Petr Vavrouška |Zprávy ze světa

Pro vznik vlády na Slovensku udělám vše, tvrdí Fico. Jeho šance o víkendu stoupla

Povolební vyjednávání na Slovensku dostalo po víkendu nový obrat, komentátoři dokonce hovoří o zlomovém víkendu. Vítězi parlamentních voleb, straně Smer premiéra Roberta Fica, stoupla šance na sestavení vlády. Své odmítavé stanovisko k Ficovi přehodnotily totiž dvě strany pravého středu, slovensko-maďarská strana Most-Híd a strana Síť.

ČSSD jedná s hnutím ANO o daních a předsedovi sněmovny

|Jana Čermáková, Věra Pfeifferová, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Už příští týden by mohla začít vznikat koaliční smlouva. Plánuje to předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Bude to ale záležet na tom, jak dopadnou dnešní jednání mezi sociálními demokraty a hnutím ANO. Jejich zástupci se snaží shodnout na řešení dvou témat, která obě strany rozdělují - tedy daních a obsazení postu předsedy poslanecké sněmovny. ANO zatím odmítá zvyšovat daně lidem s nadprůměrným příjmem a o funkci šéfa sněmovny mají zájem obě strany.

|Eva Presová, Drahomíra Bačkorová |Regiony

I v Pardubickém kraji se nabízí oranžovo-červená koalice

Vítězná sociální demokracie v Pardubickém kraji má v povolebních jednáních dvě varianty a jednu jistotu. Tou je Strana práv občanů Zemanovci. Sice skončili jako pátí se třemi mandáty, ale jsou ČSSD nejbližší. Ve hře je pak varianta buď spolupráce s druhou KSČM s 11, nebo třetí Koalicí pro Pardubický kraj s 10 mandáty.