Praha 5

Praha 5 v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy z domova

Pavel Richter je novým starostou Prahy 5. Ztratil jsem důvěru vlastního klubu, říká jeho předchůdce

Novým starostou Prahy 5 se stal dosavadní radní Pavel Richter (TOP 09). Rozhodli o tom zastupitelé městské části. Richter byl dosud radním Prahy 5 a zároveň je zastupitelem hlavního města. Ve funkci nahradí stranického kolegu Radka Klímu, který rezignoval. V rezignačním e-mailu uvedl jako důvod ztrátu důvěry svého zastupitelského klubu a zdravotní stav. O Klímově odvolání chtěli na mimořádném jednání hlasovat zastupitelé, kvůli jeho rezignaci se tak nestalo.

| ČTK |Zprávy z domova

Zastupitelé Prahy 5 chtějí odvolat starostu Klímu. Důvodem je dlouhodobá nespokojenost, tvrdí

Zastupitelé na Praze 5 zažádali o svolání mimořádného jednání zastupitelstva, na kterém chtějí odvolat starostu Radka Klímu z TOP 09. Žádost, kterou má k dispozici ČTK, podepsalo 17 ze 45 zastupitelů včetně těch z vládnoucí koalice TOP 09, ANO, ODS a Demokratů Jana Kasla. Zastupitelé TOP 09 vyzvali Klímu k odstoupení před necelými dvěma týdny s tím, že pokud to neudělá, svolají mimořádné jednání zastupitelů, kde navrhnou jeho odvolání. Termín jednání nyní ale musí vybrat starosta. Vyjádření Klímy ČTK zjišťuje.

| ČRo |Regiony

Firma usilující o ruské kolo podepsala smlouvu s Prahou 5. Teď se pokusí získat potřebná povolení

Praha 5 podepsala se společností Timsbury Capital podnikatele Jiřího Havrdy smlouvu o stavbě obřího kola na Smíchově. Upozornil na to server Lidovky.cz. Zda atrakce bude na Hořejším nábřeží skutečně stát, však dál jisté není, protože firma musí získat potřebná povolení včetně toho od památkářů. Ti se v minulosti k nápadu vyjadřovali spíše odmítavě.

V Praze 5 a 6 začaly fungovat parkovací zóny. Středočeskému kraji se to nelíbí

| ČTK, ČRo |Regiony

Na území Prahy 5 a 6 dnes začínají platit zóny placeného stání. Pokud budou chtít řidiči v ulicích zaparkovat, musejí mít zanesenu registrační značku v systému na úřadě. Parkovací oprávnění na rok stojí rezidenty 1200 korun na celou oblast, 600 korun pak na její část. Kontroly budou provádět čtyři speciální vozy s kamerami, které budou snímat značky aut. Platnost oprávnění bude kontrolovat elektronický systém, pokuty bude vydávat magistrát. Se zavedním zón nesouhlasí Středočeský kraj, podle nějž to bude komplikace pro lidi, kteří do metropole dojíždějí.

| ČRo, Lída Křesťanová |Regiony

Reakce na žďárskou tragédii. Školy v Praze 5 budou mít u vchodu videotelefony

Od nového školního roku budou mít některé školy v Praze 5 u vstupních dveří videotelefon. Přístroje mají přispět k tomu, aby do školních budov nevstupovali lidé, kteří tam nemají co dělat nebo mohou být nebezpeční. Je to mimo jiné reakce na předloňský útok ve Žďáře nad Sázavou, kde psychicky nemocná žena ubodala ve škole studenta.

| ČRo |Regiony

Praha nemá s turisty problém, lákat je na ruské kolo je nesmysl, míní architekt Gebrian

O lákání turistů by se Praha 5 vůbec starat neměla, říká architekt Adam Gebrian k nápadu postavit na Smíchově ruské kolo. Posílení turistického ruchu je jedním z argumentů, s nimiž starosta městské části záměr obhajuje. Gebrian není sám, kdo má výhrady. Proti nápadu, který už schválili radní Prahy 5, vystupuje opozice a skepticky vyznívají i vyjádření památkářů.

| ČRo |Regiony

Významná atrakce, nebo fantasmagorie? Radnice a opozice Prahy 5 se přou o ruské kolo

„Pokud to dobře dopadne, tak to bude benefit pro všechny,“ říká starosta Prahy 5 k nápadu postavit na vltavském nábřeží obří ruské kolo. Proti stavbě, kterou včera odsouhlasili radní městské části, je však opozice. Ta upozorňuje, že by stavba zasáhla do památkové zóny, tvrdí, že je místo nevhodné, a má také pochyby ohledně výběru firmy, která by měla kolo provozovat. Zpravodajský web Českého rozhlasu se pokusil shrnout hlavní argumenty, které v diskusi zaznívají.

| ČTK, Zdeněk Vesecký |Zprávy z domova

Na Praze 5 se rozpadla koalice, smlouvu vypověděli zelení a piráti

Vládnoucí koalici na Praze 5 čekají změny, Strana zelených a Česká pirátská strana se totiž rozhodly vypovědět koaliční smlouvu. Oznámil to dnes místostarosta Lukáš Budín (SZ). Oficiální zpráva na radničním webu přitom ještě včera spekulace o sporech uvnitř koalice odmítala. Po Praze 4 jde o druhou pražskou radnici, kde se po loňských komunálních volbách rozpadla rada.