Praha 9

|Jan Charvát |Regiony

Praha 9 odhalila pomník Emilu Kolbenovi. Stojí ve Vysočanech blízko továren ČKD

Ve Vysočanech stojí nový pomník průmyslníka Emila Kolbena. Instalován byl na křižovatce ulic Sokolovská a Freyova. Je z neobvyklého materiálu – tvrzeného skla – a vedle něj je umístěná i pamětní deska. Ta připomíná zaměstnance strojírenského závodu ČKD, kteří zemřeli v protektorátním období. Jde o další připomínku legendárního průmyslníka, v Praze jeho jméno nese třeba stanice metra nebo ulice.

|Evelyna Kulíšková |Regiony

Praha 9 otevřela desítku nových tříd ve třech mateřských školách, přijmou o 300 dětí více

Jedenáct nových tříd ve třech školkách letos otvírá Praha 9. Místo v mateřinkách tak zajistí bezmála dalším třem stovkám dětí od tří let. Rozšíření a rekonstrukce školek stály zhruba 60 milionů korun. Kvůli velkému nárůstu počtu obyvatel a narozených dětí radnice navíc plánuje otevřít další třídy pro předškoláky, a to už v příštím roce. Slavnostní přestřižení pásky zahájilo provoz nových tříd dnes dopoledne ve Vysočanech.

|Lucie Maňourová, Anna Königsmarková |Hudba

Pražský Prosek ožije operetami a benátským karnevalem

Park v Pražském Proseku se dnes večer promění v italské Benátky. Lidé tam od půl deváté uvidí komponované představení z děl Johanna Strausse mladšího, Franze Lehára a Jacquese Offenbacha. Jejich legendární árie a melodie zazní v podání operetních sólistů Divadla Karlín a za doprovodu sboru a baletu Divadla F. X. Šaldy z Liberce. Celé vystoupení vyvrcholí závěrečným karnevalem.