Nákaza není přenosná na člověka ani jiná zvířata. Státní veterinární správa čeká na výsledky rozborů vyšetření u dalších dvou prasat z oblasti, jedno bylo střeleno myslivcem a druhé poraženo autem.
Na jedinečném projektu sledování divokých prasat pracují odborníci z Národního parku Bavorský les. Údaje z nich vědci využijí v boji s nebezpečným a velmi nakažlivým africkým morem prasat.
Řím se potýká s výrazným přemnožením divokých prasat, která z parků na kraji města ve velkých skupinách cestují do centra. Napsala o tom agentura AP, podle níž obyvatelům dochází trpělivost.
„K potvrzeným případům výskytu parazita u divočáků dochází velmi zřídka. V roce 2018 byl v ČR zaznamenán pouze jeden výše zmíněný případ u prasete divokého,“ řekl za veterinární správu Petr Majer.
Divoká zvířata mohou v této oblasti průměrně za čtyři dopravní incidenty denně. Přemnožila se kvůli oteplujícímu se počasí i nepřítomnosti přírozených nepřátel. Města plánují lukostřelecké hlídky.
Do úterý testy potvrdily nákazu u 230 divokých prasat, z toho 18 bylo uloveno, ostatní byly uhynulé kusy. V zamořené oblasti na Zlínsku myslivci společně s policií ulovili skoro 3200 kusů černé zvěře.
Střelci z řad policistů budou pomáhat s likvidací divočáků v oblasti výskytu afrického moru prasat v obcích u Zlína. Radiožurnálu to potvrdil ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL.
Boj s divočáky nakaženými africkým morem pokračuje. U Zlína začalo rozmisťování elektrických ohradníků. O osazení se stará soukromá firma. Plot budou doplňovat dříve rozmístěné pachové zábrany.
Zlínský hejtman Jiří Čunek z KDU-ČSL vyhlásil v kraji kvůli africkému moru stav nebezpečí. Opatření mají zabránit divočákům, aby se dostali z ohniska nákazy u Zlína.
Ohnisko afrického moru prasat u Zlína myslivci zajistí pachovými ohradníky. Veterináři zároveň plánují začátkem příštího týdne zákaz vstupu do oblasti nálezů nakažených zvířat.
Rozrytá zahrada nebo napadený pes. I tak může skončit návštěva divokého prasete v obydlených oblastech. Ministerstvo zemědělství proto chystá novelu, která by myslivcům umožnila odlov po celý rok. Dosud totiž můžou celý rok střílet nanejvýš dvouroční prasata. Dospělé kusy pak od srpna do prosince. Mírné zimy ale přispěly k přemnožení divočáků. Stále častěji zacházejí nejen do okrajových sídlišť Ústí nad Labem, ale i do centra.