Věděli jste, že si až čtvrtina lidí s migrénou způsobuje chronické bolesti hlavy nadužíváním léků proti bolesti? V Česku jsou stovky pacientů, kteří kvůli tomu trpí migrénami více než polovinu měsíce.
Celosvětové výpadky dodávky léků jsou podle evropských lékárníků stále častější. I v Česku na pultech často chybí léčebné přípravky, nejčastěji na vesnicích.
Čím je člověk starší, tím více léků zpravidla bere. V důchodovém věku není výjimkou ani devět prášků, které senioři musí spolykat každý den. Ukazují to data Státního ústavu pro kontrolu léčiv. A právě v takových případech hrozí, že mix léků může pacientům ve výsledku víc škodit, než pomáhat. Na medikaci u seniorů se proto chce zaměřit nový projekt Senior, který zastřešuje Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Poprvé v historii americké úřady schválily ženskou viagru. Lék na povzbuzení sexuální touhy přitom v minulosti už dvakrát zamítly. Pilulka se jménem Flibanserin by měla pomáhat hlavně ženám v období přechodu, které ztratily sexuální apetit. Přípravek posílí chemické látky v mozku, které ovlivňují náladu. Studie z roku 2002 prokázala, že se ztrátou libida bojuje jedna třetina Američanek.
Až čtvrtina mladých lidí v Česku zahání bolest prášky. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Foxo. Podle lékařů se jejich počet navíc neustále zvyšuje. Tablety ovšem pomohou jednorázově, při dlouhodobějším užívání mohou některé dokonce i uškodit.
Kdo má problém se spaním, řeší ho čím dál častěji medikamenty. Spotřeba prášků na spaní v Česku roste. Jsou to jsou jedny z nejčastěji předepisovaných medikamentů. Měsíčně za ně lidé zaplatí desítky milionů korun.