Pravoslavná církev

|Martin Karlík |Regiony

Do památníku hrdinů heydrichiády v pražské Resslově ulici bude vstup zdarma

Památník hrdinů heydrichiády v chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze bude fungovat dál a návštěvníci do něj ani nadále nebudou platit vstupné. Vojenský historický ústav se na podmínkách provozu dohodl s pravoslavnou církví. Smlouvu ještě musí schválit rada hlavního města, kterému patří místo, kde padli strůjci atentátu na Heydricha, jako například Jozef Gabčík a Jan Kubiš.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Křesťané opouštějí Blízký východ. Betlém, rodiště Ježíše Krista, je už převážně muslimský

Křesťané ve východní Evropě či na Balkáně slaví dnes pravoslavné vánoce. Ortodoxního vyznání je i většina křesťanů na Blízkém východě. Region ale postupně opouštějí. Ještě před půl stoletím tvořili 10 procent populace arabských zemí. Dnes je tento podíl mnohem nižší. Křesťanů ubývá v oblastech, kterými zmítají války a kde operují radikální džihádisté. Odcházejí ale i z relativně klidných zemí. Postupný odchod křesťanů zažívá i rodiště Ježíše Krista, palestinský Betlém.

| ČTK, Vojtěch Koval |Zprávy z domova

Ministerstvo kultury zastavilo restituce pro pravoslavnou církev. Kvůli jejím vnitřním sporům

Ministerstvo kultury pozastavilo vyplácení restitucí pravoslavné církvi. Důvodem jsou údajně spory uvnitř církve. V lednu měla církev dostat asi 40 milionů korun. Peníze by ministerstvo mohlo uložit do soudní nebo notářské úschovy, dokud se spory mezi pravoslavnými nevyřeší. Pravoslavní mají díky restitucím získat během příštích 30 let více než 1,1 miliardy korun.