praxe

Mladí často nesplňují požadavky firem. Řešením můžou být odborné praxe

|Martin Knitl, Simona Bartošová |Regiony

Moravskoslezský kraj tradičně trápí nezaměstnanost mladých lidí. I když se jejich počet zvolna snižuje a v celém regionu je teď bez práce zhruba 3,5 tisíce absolventů škol, tato věková skupina stále patří k nejvíce ohroženým na pracovním trhu. Firmy přitom o mladší ročníky zájem mají. Absolventi jim ale často nemají co nabídnout. Pomoci můžou místa určená pro odbornou praxi.

|Tereza Jelínková, Klára Bílá |Zprávy z domova

Vysokoškoláci mají vysoké nároky na nástupní platy, často jim ale chybí praxe

Současní vysokoškoláci jsou tak trochu snílci. Jen co za sebou zavřou dveře univerzity, hledají práci. U prvního zaměstnavatele ale přitom žádají nástupní plat 22 tisíc korun čistého. Někteří z nich si přitom ze studií odnášejí jen teoretické znalosti a praxi nebo zkušenosti s brigádou skoro žádné nemají. Ukázal to průzkum společnosti Deloitte.

|Ľubomír Smatana, Petr Sehnoutka |Zprávy z domova

Veterináři řeší, jestli mohou absolventi sami léčit. Jde prý o konkurenční boj

Malou, ale důležitou bitvu svedou praktičtí veterináři - a to sami se sebou. Na sněmu své profesní komory chce část z nich navrhnout, aby absolventi Veterinární fakulty nemohli vykonávat samostatnou praxi hned po vysoké škole. Studentům se návrh nelíbí. Považují ho za diskriminaci na trhu práce a své starší kolegy podezírají z toho, že chtějí vytěsnit mladou konkurenci.

|Vojtěch Berger, Ondřej Houska, mad |Zprávy ze světa

Při reorganizaci ministerstev se lze inspirovat v zahraničí

Vládní koalice se chce dohodnout na dalších úsporách ve státních financích. Věci veřejné už delší dobu mluví o zrušení některých ministerstev. Podle spekulací by mohlo ministerstvo kultury přejít pod školství. Zanikla by i ministerstva životního prostředí a pro místní rozvoj. Obě by se sloučila s resortem zemědělství. Plán má řadu obhájců i kritiků. Pohled do zahraničí ukazuje, že jeden společný recept na rozdělení ministerstev nenajdeme.