Na okruhu na Letné dokázala Keňanka zaběhnout rekord v prakticky sólovém závodě, od soupeřek se odpoutala na sedmém kilometru. Mezi muži vyhrál její krajan Kandie pátým nejrychlejším časem historie.
Pětatřicet nejrychlejších běžců čeká v Praze netradiční trať. Půlmaraton budou běhat na oválu na Letenské pláni, který měří přes kilometr a muži i ženy ho tak budou muset absolvovat 16 a půl krát.
Při neúčasti zraněné Evy Vrabcové Nývltové bude největší českou nadějí pro sobotní pražský půlmaraton Jiří Homoláč. V silné mezinárodní konkurenci budou jasnými favority vytrvalci z Afriky.
Praha se může o víkendu těšit na širokou nabídku sportovních akcí. Jednou z nich je například malé pražské derby, kdy Dukla na Julisce hostí vedoucí Slavii. Běží se ale také půlmaraton či dostihy.
Před dvěma týdny se protrápila závodem ve Španělsku a v sobotu vytvořila nový český rekord. Běžkyně Eva Vrabcová překonala na pražském půlmaratonu o jedinou sekundu 24 let starý výkon Aleny Peterkové
Pražský půlmaraton ovládli Keňané, nejrychlejší byl 22letý Benard Kimeli, který doběhl za 59 minut a 47 sekund. Eva Vrabcová Nývltová zvládla finiš v českém rekordu.
Do pražských ulic dnes vyrazí přes 11 tisíc běžců. Bude mezi nimi i Eva Vrabcová, která patří dva roky po přesunu z běžeckého lyžování mezi domácí atletickou elitu.
Etiopský vytrvalec Tamirat Tola se stal vítězem Pražského půlmaratonu, když předvedl výkon v hodnotě 59:37 a zaběhl si nové osobní maximum. Z českých běžců si nejlépe vedl Jiří Homoláč, jenž na vítěze ztratil necelé čtyři minuty. Mezi ženami zazářila Keňanka Joyciline Jepkosgeiová, která jako první žena v historii zaběhla půlmaraton pod 65 minut a stanovila nový světový rekord.
Přesně v 10 hodin vyrazí do pražských ulic přes 11 tisíc běžců ze všech koutů světa. Bude mezi nimi i Eva Vrabcová, která může na tradičním mezinárodním půlmaratonu opět útočit na český rekord. Vloni jí maximum z roku 1994 odolalo o 4 sekundy, což je na tak dlouhé trati minimální rozdíl.
Keňan Daniel Wanjiru se stal vítězem letošního Pražského půlmaratonu, který ovládl ve výborném čase za 59:20. Wanjiru tímto navázal na své loňské prvenství, čímž se stal prvním úspěšným obhájcem v 18leté historii pražského závodu. Mezi ženami si pro triumf v novém rekordu tratě doběhla Violah Jepchumbaová, zatímco Evě Vrabcové-Nývltové jen o několik sekund unikl český rekord.
Kdybyste zvládli uběhnout 21 kilometrů za méně než hodinu, můžete dnes vyhrát v přepočtu skoro 700 tisíc korun. Žádný běloch v Česku tohle ale nedokáže, takže na dnešním půlmaratonu v Praze zase vyhrají Afričané. Nejlepší český běžec dostane 10 tisíc korun. Mezi sportovci se kvůli tomu vede vášnivá diskuse, co je lepší. Jestli se smířit s horšími časy a vidět na stupínku vítězů domácí borce nebo raději přeplácet rychlonohé Afričany.
V ulicích centra Prahy se dnes bude prohánět kolem 11 a půl tisíce běžců ze 73 zemí světa. Pomýšlet na vítězství v 18. ročníku Pražského půlmaratonu ale může jen zlomek z nich. Bránit nejvyšší stupínek se vrací oba loňští vítězové a oba budou čelit také velké výzvě v podobě rychlých a zkušených soupeřů.
Na startu pražského půlmaratonu se i letos kromě elitních světových běžců ukázaly známé osobnosti z jiných sportovních odvětví. Byli mezi nimi například bývalý světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle a také jeden z nejlepších českých fotbalistů historie Pavel Nedvěd. Ten svou účast v závodě zvažoval, ale nakonec se představil ve štafetě.
Rekordy na pražském půlmaratonu se nepřepisovaly, ale i tak se jeho 17. ročník zařadil mezi nejrychlejší světové závody v aktuální sezoně. Svou převahu na vytrvaleckých tratích potvrdili afričtí běžci. Mezi ženami byla nejrychlejší Etiopanka Workneš Degefaová, dramatický mužský souboj vyhrál Keňan Kinyua Wanjiru.
Hned první čtyři místa obsadili v 17. ročníku pražského půlmaratonu keňští vytrvalci. Jako první z nich doběhl do cíle Daniel Kinyua Wanjiru v neoficiálním čase 59:50. Závod žen vyhrála Etiopanka Workneš Degefaová za 1:07:14. Nejrychlejšími Čechy byli Jiří Homoláč a Anežka Drahotová.
Dvanáct a půl tisíc běžců se dnes vydá na tradiční více než dvacetikilometrovou trať ulicemi české metropole. Sportisimo půlmaraton Praha ale kromě rekreačních sportovců absolvuje i početná skupina elitních světových vytrvalců. Podle organizátorů bude startovní pole dokonce nejkvalitnější za celou sedmnáctiletou historii závodu.
Pražský půlmaraton si zapisoval jeden rekord za druhým. Účast dvanácti a půl tisíce běžců už sama o sobě byla historickým milníkem, ale přidaly se k ní další.
Přes 12 tisíc běžců z více než 60 zemí vyběhlo v sobotu v poledne do pražských ulic. V rámci 16. ročníku půlmaratonu se pokoušejí zdolat 21 kilometrů a 97 metrů. Na dokončení trasy mají tři hodiny. Řidiči a cestující proto musí počítat s komplikacemi v dopravě.
Stejně jako mají cyklističtí šampióni své nosiče vody, domestiky, i v atletice jsou běžci, kteří se obětují pro úspěch jiných. Při pražském půlmaratonu budou vodiči pomáhat těm nejlepším atletům i amatérům k dosažení co nejlepších časů.
Vltavu v Praze dnes svou silou překonal jiný proud. Hlavně po jejím nábřeží běželo na 12 500 vytrvalců. Nechyběla ani spousta diváků, kterou nalákaly nejen výkony rodinných příslušníků na trati, ale také očekávaní ataku na světový rekord. Svůj vlastní čas chtěl vylepšit Zersenay Tadese z Eriteje.
První víkend v dubnu opět zaplaví pražské ulice běžci v rámci Hervis půlmaratonu Praha. Loňský ročník znamenal nejen pro organizátory velký úspěch, protože etiopský běžec Atsedu Tsegay protnul pásku v nejrychlejším čase sezony. Pro letošní rok si organizátoři stanovují cíle ještě vyšší. Překonat absolutní světový rekord.