přeběhlíci

| ČTK |Zprávy ze světa

Diplomat-uprchlík z KLDR: Bojím se o rodinu a chci zachránit Severokorejce z otroctví

Příslušníci severokorejské elity stále otevřeněji vyjadřují svůj nesouhlas s mladým vůdcem země Kim Čong-unem a jeho vládou. Uvedl to ve středu bývalý zástupce severokorejského velvyslance v Londýně Tche Jong-ho, který loni v srpnu utekl před diktaturou v KLDR do Jižní Koreje. Vyslovil také obavy, že za jeho útěk byli potrestáni členové jeho rodiny, kteří v KLDR zůstali. A varoval, že diktátor Kim nebude váhat použít jaderné zbraně, pokud bude jeho vláda ohrožena.

|Tomáš Bystrý, Jaroslav Gavenda |Zprávy z domova

Přeběhlíci by mohli automaticky přicházet o mandát, navrhují komunisté

Politici z KSČM prosazují ve sněmovně úpravy, podle kterých by přijít o poslanecký mandát bylo snazší než dosud. Chtějí zabránit například takzvanému přeběhlictví, tedy situaci, kdy politik zvolený za určitou stranu během volebního období hlasuje s jiným klubem. Kromě toho předloha navrhuje, aby mandát ztratili i zákonodárci, kterým soud vyměřil nepodmíněný trest za úmyslný trestný čin.

Data: Kdo ve vaší obci kandiduje za jinou stranu než v minulých volbách?

|Marcel Šulek, Jan Boček, Jan Cibulka |Zprávy z domova

Kandidátní listiny ke komunálním volbám obsahují spoustu informací, které nejsou viditelné na první pohled. Srovnáním letošních kandidátek s minulými se objeví třeba to, kdo změnil v průběhu uplynulých čtyř let stranu, za kterou kandiduje. Objeví se tak přibližně 15 tisíc politiků a některá hnutí, která vyrostla na základech nedávno zaniklých stran. V naší mapě si můžete prověřit kandidáty ve své obci.

|Věra Pfeifferová, bre |Zprávy z domova

Senátor Regec i ministr Koníček odcházejí z ČSSD do SPOZ. Přeběhlictví je zrada na voličích, říká Sobotka

Do Strany práv občanů - Zemanovci přecházejí další sociální demokraté. Kandidaturu za SPOZ v předčasných parlamentních volbách oznámil dnes ministr práce a sociálních věcí František Koníček. Přestup k zemanovcům ohlásil také senátor Josef Regec. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky SPOZ dlouhodobě staví na přeběhlictví, které je podle něj podvodem na voličích.

|Martin Hromádka, Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Izraelská vláda prosadila zákon na pomoc politickým přeběhlíkům

Zákon, který usnadňuje přecházení poslanců z opozice do vládní koalice a naopak, prosadila v parlamentu izraelská vláda. Od březnového nástupu pravicového kabinetu Benjamina Netanjahua je to jedna z největších vnitropolitických kontroverzí. Opozice tvrdí, že premiér cítí vratkost své vlády, a proto se prý rozhodl vytvořit prostor pro přeběhlíky.