přehrada

Desetitisíce lidí z okolí přehrady Oroville se vrací domů. Mají ale zůstat v pohotovosti

| ČTK |Zprávy ze světa

Téměř 190 tisíc lidí evakuovaných z okolí kalifornské přehrady Oroville se může vrátit zpět domů. Měli by ale zůstat v pohotovosti, uvedl tamní šerif. Po upuštění by nyní měla být podle úřadů v přehradě dostatečná kapacita na zadržení vody, kterou už ve středu přinesou očekávané bouře. Vodohospodáři už dříve stabilizovali vyhrocenou situaci na přehradě, kde eroze vážně poškodila takzvané skluzy, tedy odtokové dráhy přelivů. Protržení díla, které se potýká s nadbytkem vody, podle odborníků nehrozilo.

|Marie Machytková, mls |Zprávy ze světa

Nejvyšší přehradě v USA hrozí protržení. Uřady povolaly Národní gardu a evakuují statisíce lidí

VIDEO V ČLÁNKU. Trhlina v nejvyšší americké nádrži stále roste. Vážné škody na Orovillské přehradě v severní Kalifornii zřejmě způsobila eroze. Z okolí nádrže už uteklo na 200 000 lidí. Úřady se ale snaží nejen dostat obyvatele do bezpečí, ale také zastavit nebo alespoň zpomalit únik vody. V případě protržení poškozeného nouzového přepadu hrozí nekontrolované zaplavení území, varovaly úřady.

|Petr Kočí |Zprávy z domova

55 let přehrady Orlík: Porovnejte si letecké snímky krajiny před napuštěním nádrže se současností

Největší z přehrad Vltavské kaskády zatopila deset obcí s téměř sedmi stovkami obytných a hospodářských staveb. Hladina vystoupala až k zámku Orlík; původně stál na skále nad hlubokým údolím. Podívejte se, jak dřív vypadal soutok Vltavy s Otavou a poslechněte si reportáž Československého rozhlasu z 22. prosince 1961, kdy vodohospodáři gigantickou stavbu uvedli do provozu.

|Pavla Firbacherová |Regiony

Suchá nádrž, která by chránila obce na Berounce před stoletou vodou, nejspíš nevznikne

Zástupci Středočeského kraje a Povodí Vltavy se shodli na tom, že přehrada na Berounce nejspíš nebude. Proti případnému budování suché hráze protestovali v minulých týdnech starostové z Křivoklátska i ochránci přírody. Hejtmanství se dnes se starosty dohodlo, že bude hledat jiné řešení, jak ochránit obce na Berounce před povodní.

|Kateřina Havránková |Regiony

Starosty obcí na Berounce rozdělil návrh na stavbu přehrady

Zabránit ničivé stoleté vodě na dolním toku Berounky se dá podle Povodí Vltavy jen stavbou suché hráze. Ta by mohla vzniknout v Roztokách u Rakovníka, uprostřed CHKO Křivoklátsko, Návrh je zatím na úplném začátku, už teď ale proti němu protestují jak starostové z Křivoklátska, tak i ochránci přírody, kterým se nelíbí případné dopady na chráněnou krajinnou oblast. Starostové níže po proudu návrh naopak vítají.

|Kateřina Daňková |Regiony

Povodí Odry začalo kvůli přehradě s průzkumnými vrty v Nových Heřminovech

V Nových Heřminovech na Bruntálsku po čase znovu ožilo téma přehrady. Povodí Odry totiž zahájilo další fázi příprav na stavbu nádrže, která má vesnici částečně zaplavit a díky tomu ochránit město Krnov a další obce před velkou vodou. Do Heřminov poslal podnik odborníky, kteří pomocí sond a vrtů začali zkoumat tamní podloží. Obec se brání a geologům zakázala vstup na své pozemky.

|Blanka Černá, Eva Lípová |Regiony

Kvůli extrémnímu suchu se narychlo oprašují staré plány na stavbu přehrad

Do třiceti let v řekách proteče nejméně o čtvrtinu méně vody. Podle předpovědí tak čím dál častěji budou podobně extrémní sucha jako v loňském a hlavně letošním roce. Otázka, jak udržet vodu v krajině, je pro vodohospodáře tématem číslo jedna. Po desítkách let se tak narychlo oprašují staré plány na budování přehrad. Budou o nich jednat odborníci, kteří se dnes sjeli do Brna.