Přerovsko

|Vlasta Gajdošíková |Regiony

Brněnský soud řeší údajný podvod při získání licence pro solární elektrárnu na Přerovsku

Okolnosti udělení licence na provoz solární elektrárny v Hustopečích nad Bečvou dnes začal zkoumat Krajský soud v Brně. Obžalobě z podvodu čelí Marek Minařík, který údajně sepsal nepravdivou revizní zprávu pro elektrárnu firmy Sunpema Energy. Ta je také obžalovaná z podvodu. V době udělení licence totiž zařízení ještě nebylo dokončené. Obžalovaní vinu popírají. Proces bude pokračovat v červenci výslechy svědků a znalců.

|Jana Zemková |Regiony

Stavba dálnice mezi Přerovem a Lipníkem se podepisuje na stavu silnic v okolí

Hluk, bláto a prach, vysoká frekvence kamionů. Silnice nižších tříd na Přerovsku už pár měsíců procházejí zatěžkávací zkouškou. Využívají se k přepravě tun zeminy z trasy budoucí dálnice. A na jejich stavu je to znát. Na některých místech se sesouvají krajnice, řidiči protijedoucích aut mají co dělat, aby se bezpečně vyhnuli. Obce žádají záruky, že náprava přijde co nejdříve.

| ČRo, Lenka Kratochvílová |Příroda

Fotbalistky z Býškovic na Přerovsku nemají kde hrát. Hřiště jim ničí krtci

Fotbalistky z Býškovic na Přerovsku jsou zoufalé. Průběh letošní teplé zimy totiž svědčí krtkům, kteří devastují jejich hřiště. Vyrostly na něm stovky krtinců. Už třetím rokem se je snaží likvidovat chemicky, s pomocí pastí ale i osvědčených babských rad. Nic však nepomáhá. Definitivně krtky vyhnat z býškovického hřiště se jim nedaří. Fotbalistkám teď hrozí, že na jaře nebudou moci kvůli krtincům na trávník vyběhnout. Ohrožená je proto i jejich účast v první lize Hanácké ženské kopané.

| ČTK, Jana Zemková, Veronika Sedláčková, Monika Pustovková, Ivo Opletal, kap |Regiony

Kvůli ledovce vyhlásili silničáři na Přerovsku kalamitu, v Olomouci stojí tramvaje i vlaky

Na Přerovsku byl kvůli ledovce vyhlášen stav kalamity. Řidiči by neměli vyjíždět, pokud to není nezbytně nutné. Ledovka postihla většinu Olomouckého kraje. Silničáři varují hlavně před kopci a vyššími místy. Přímo v Olomouci ledovka zastavila tramvaje. Kvůli namrzlým trolejím také stojí vlaky.

|Jana Zemková |Regiony

Sklizeň brambor na Přerovsku nabírá zpoždění, pod střechou je kvůli dešťům polovina úrody

Sklizeň brambor v zemědělském družstvu v Partutovicích, které patří k největším pěstitelům na Přerovsku, bude mít několikatýdenní zpoždění a taky se prodraží. Kvůli častým dešťům se totiž kombajny nedostanou do polí. Zatímco loni měli úrodu pod střechou do konce září, letos ji zatím sklidili jen z poloviny. Letos se urodilo dost brambor a jejich cena může klesnout až na polovinu.

|Jana Zemková, Petr Hašek |Regiony

Sadaři na Přerovsku stále netuší, jestli sklidí letošní úrodu jablek

Na Přerovsku začala sklizeň letních jablek, podzimní ještě dozrávají na stromech. A možná tam i zůstanou. Sadaři se totiž obávají, že kvůli ruskému embargu české obchody zaplaví levná jablka z Polska. V Týně nad Bečvou už se sadaři začali zajímat o dotace Evropské unie, které mají kompenzovat ztráty pěstitelů pro případ, že ovoce nesklidí.