Přerovsko

Přerovsko v textech na iROZHLASU

Brněnský soud řeší údajný podvod při získání licence pro solární elektrárnu na Přerovsku

|Vlasta Gajdošíková |Regiony

Okolnosti udělení licence na provoz solární elektrárny v Hustopečích nad Bečvou dnes začal zkoumat Krajský soud v Brně. Obžalobě z podvodu čelí Marek Minařík, který údajně sepsal nepravdivou revizní zprávu pro elektrárnu firmy Sunpema Energy. Ta je také obžalovaná z podvodu. V době udělení licence totiž zařízení ještě nebylo dokončené. Obžalovaní vinu popírají. Proces bude pokračovat v červenci výslechy svědků a znalců.

|Jana Zemková |Regiony

Stavba dálnice mezi Přerovem a Lipníkem se podepisuje na stavu silnic v okolí

Hluk, bláto a prach, vysoká frekvence kamionů. Silnice nižších tříd na Přerovsku už pár měsíců procházejí zatěžkávací zkouškou. Využívají se k přepravě tun zeminy z trasy budoucí dálnice. A na jejich stavu je to znát. Na některých místech se sesouvají krajnice, řidiči protijedoucích aut mají co dělat, aby se bezpečně vyhnuli. Obce žádají záruky, že náprava přijde co nejdříve.

| ČRo, Lenka Kratochvílová |Příroda

Fotbalistky z Býškovic na Přerovsku nemají kde hrát. Hřiště jim ničí krtci

Fotbalistky z Býškovic na Přerovsku jsou zoufalé. Průběh letošní teplé zimy totiž svědčí krtkům, kteří devastují jejich hřiště. Vyrostly na něm stovky krtinců. Už třetím rokem se je snaží likvidovat chemicky, s pomocí pastí ale i osvědčených babských rad. Nic však nepomáhá. Definitivně krtky vyhnat z býškovického hřiště se jim nedaří. Fotbalistkám teď hrozí, že na jaře nebudou moci kvůli krtincům na trávník vyběhnout. Ohrožená je proto i jejich účast v první lize Hanácké ženské kopané.

| ČTK, Jana Zemková, Veronika Sedláčková, Monika Pustovková, Ivo Opletal, kap |Regiony

Kvůli ledovce vyhlásili silničáři na Přerovsku kalamitu, v Olomouci stojí tramvaje i vlaky

Na Přerovsku byl kvůli ledovce vyhlášen stav kalamity. Řidiči by neměli vyjíždět, pokud to není nezbytně nutné. Ledovka postihla většinu Olomouckého kraje. Silničáři varují hlavně před kopci a vyššími místy. Přímo v Olomouci ledovka zastavila tramvaje. Kvůli namrzlým trolejím také stojí vlaky.

|Jana Zemková, Vojtěch Man |Regiony

Náklady během topné sezony může snížit samovýroba dřeva

Lidé, kteří topí dřevem, se předzásobují na topnou sezonu. Za kubík dřeva, pokud si ho nechají přivézt až domů, třeba na Přerovsku zaplatí v průměru patnáct set korun. Ale pokud jsou ochotni sami přiložit ruku k dílu, může je vyjít díky takzvané samovýrobě i na dvě stovky.