Finsko 3:0 Česko

převaděči

|Kristýna Guryčová |Zprávy ze světa

Ve Francii odsoudili za převaděčství dva Čechy. Pomáhali uprchlíkům za hranice Schengenu

Za pašování uprchlíků byli loni v zahraničí odsouzeni dva lidé z Česka, zjistil Zpravodajský web Českého rozhlasu. K oběma případům došlo ve Francii na severozápadě země, poblíž přístavu Calais. Podle tamních úřadů pomáhali běžencům, kteří zřejmě mířili do Velké Británie, při překročení hranic schengenského prostoru. Předloni přitom za nelegální převaděčství potrestaly soudy napříč Evropou celkem devět českých občanů.

|Lukáš Milota |Regiony

Za převážení migrantů přes Česko poslal soud maďarské převáděče na 1,5 roku do vězení

Na 1,5 roku do vězení poslal Okresní soud v Tachově dva maďarské převáděče. Zároveň je na pět let vyhostil ze země. Loni v létě našla policie v jejich kamionu 76 nelegálních migrantů ze Sýrie, Pákistánu a Afghánistánu, které muži převáželi z Maďarska do Česka. Oba převáděči trest přijali a vzdali se práva na odvolání. Státní zástupkyně s výší trestu nesouhlasí a na místě se odvolala.

|Ladislav Dvořák, Věra Štechrová, Lucie Maňourová, Simona Bartošová, Mikuláš Kroupa |Historie

Muzeum Policie věnuje konferenci a výstavu poúnorovým převaděčům přes hranici

V pražském Muzeu Policie České republiky probíhá konference o působení kurýrů a převaděčů na státní hranici po komunistickém puči v roce 1948. Ti pomáhali lidem utéct před utužujícím se režimem a naopak zahraničním zpravodajům dostat se do Československa. Často za to oni i jejich pomocníci zaplatili životem nebo mnohaletým žalářem. Muzeum k tématu otevírá také výstavu.

|Lucie Husárová 1 |Historie

Odborníci se pokusí najít místo, kde pohraničníci tajně pohřbili šumavského převaděče Hasila

Archeologové a historici se pokouší najít místo, kde byl v roce 1950 tajně pohřben šumavský převaděč Bohumil Hasil. Jeho rodina se nikdy nedozvěděla, kam přesně příslušníci tehdejšího režimu tělo jejich příbuzného uložili. Odborníci se proto rozhodli prověřit nepřímá svědectví a na neoznačeném místě na hřbitově v Českých Žlebech provedou výzkum.