Nově vznesené obvinění proti Su Ťij vychází z trestního zákoníku z koloniálních dob, který zakazuje zveřejňování informací, jež by mohly „vyvolat strach nebo znepokojení“.
Barmská armáda se chopila moci 1. února po volbách, v nichž drtivě zvítězila Národní liga pro demokracii vůdkyně Su Ťij, kterou nyní pučisté drží v domácím vězení.
Předseda vlády na armádní prohlášení zareagoval výzvou svým stoupencům, aby se hned v Jerevanu sešli na centrálním náměstí Republiky. Následně oznámil odvolání náčelníka generálního štábu.
„Barmští vojáci myslí také jako byznysmeni a vědí, že střílet do lidí znamená opětovné sankce a velký problém pro jejich byznys,“ říká Igor Blaževič a nastiňuje možné scénáře vývoje po pokusu o puč.
V předvoji protestu v Rangúnu kráčela skupina buddhistických mnichů oděných v šafránová roucha. Protestující vyjadřují vzdor třemi zdviženými prsty, tedy gestem známým ze série Hunger Games.
Do země proudí výzvy k propuštění vůdkyně vlády a bývalé politické vězeňkyně Aun Schan Su Ťij. Jak prožívají probíhající vojenský puč v zemi sami Barmánci? Co očekávají od příštích dnů?
„Vojáci převrat dobře připravili a soustředili se na to, aby v ulicích co nejrychleji vytvořili zdání normality,“ říká Miroslav Nožina, podle kterého přijde otevřený odpor.
Moskevští vyšetřovatelé prověřují výroky Navalného, v nichž „hledají výzvy k násilnému svržení ústavního pořádku“. Navalnyj se toho podle nich měl dopustit ráno 27. dubna.
Armáda se v Mali chopila moci minulé úterý a zajala úřadujícího prezidenta Boubacara Keitu i předsedu vlády Bouboua Cissého. Země předtím několik měsíců zažívala protivládní demonstrace.
„Chtěl bych Vám v tuto chvíli oznámit (...) moje rozhodnutí vzdát se mých funkcí, všech mých funkcí, od nynějšího okamžiku,“ řekl Keita v krátkém vysílání s rouškou na ústech.
Prozatímní vláda Moralese v pátek obvinila ze vzpoury a terorismu. Morales podle vlády vyzývá svoje příznivce k nepokojům a blokádám metropole La Paz. Úřady tvrdí, že to dokládá zvuková nahrávka.
Madurův mluvčí Jorge Rodrigez oznámil, že skupina policistů a vojáků, většina z nich ve výslužbě, chtějí vyhodit do povětří vládní budovu, zabrat letiště v Caracasu a vyplenit centrální banku.
Za pokusem o převrat v etiopském státě Amhara stál podle státní televize armádní generál. Má jím být bývalý bezpečnostní šéf v tomto státě Asamnew Tsige.
Soud v Černé Hoře ve čtvrtek poslal na pět let do vězení dva přední představitele proruské opozice. Shledal je vinnými z účasti na zmařeném pokusu o převrat z roku 2016.
Vojáci v prohlášení vyjádřili nespokojenost s novoročním projevem prezidenta. Podle nich v něm Bongo jen posílil pochybnosti o tom, že je schopný plnit své povinnosti jako hlava státu.
„Utlačování tří a půl milionu Němců v Československu musí přestat!“ Tahle věta zazněla přesně před osmdesáti lety, 12. září 1938, v projevu Adolfa Hitlera na sjezdu nacistické strany v Norimberku.
Klíčovým datem našich soudobých dějin je bezpochyby 17. listopad roku 1989. Začátek sametové revoluce dodnes ve veřejném prostoru doprovází spousta otázek, konspiračních teorií a mýtů.
Prezident Robert Mugabe je zatčen, ale v pořádku, uvedla armáda v Zimbabwe. Zprávy z Harare naznačují, že občané jsou klidní a vojáky v jejich uchopení moci spíše podporují.
Doktorský titul za dva měsíce, vášeň pro luxus, sebevědomá cesta na vrchol moci a nelítostný boj se soupeři. Grace Mugabeová - kdysi sekretářka, dnes "matka" Zimbabwe i "Ostuda". Tedy donedávna.
Mnohaletý vládce Zimbabwe Robert Mugabe je v domácím vězení a je prý v pořádku. Mugabeho drží pod zámkem armáda, jež slova o puči odmítá - prý jen nastoluje pořádek. Co se to tedy v Zimbabwe děje?
Spojené státy se v žádném případě nepodílely na pokusu o státní převrat v Turecku, řekl po schůzce s tureckým premiérem Binalim Yildrimem řekl americký viceprezident Joe Biden. Ze spoluúčasti na puči obviňovalo Turecko právě Spojené státy. V případě turecké žádosti o vydání údajného strůjce převratu Fethullaha Gülena do Turecka trvá Washington podle Bidena na dodržení všech právních náležitostí.
V Turecku bylo kvůli červencovému pokusu o puč zadrženo téměř 30 tisíc lidí. 22 tisíc z nich zůstává ve vazbě. Oznámil to dnes turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag. Na setkání s novináři v sídle turecké státní agentury Anadolu také řekl, že pokud USA nevydají duchovního Fethullaha Gülena, obětují své vztahy s Ankarou kvůli teroristovi.