prezidentka

|David Jakš |Zprávy ze světa

Jižní Korea hledá prezidenta. Ústavní soud potvrdil sesazení Pak Kun-hje kvůli korupci

Korejský ústavní soud odvolal z funkce prezidentku Pak Kun-hje. Definitivně tak potvrdil rozhodnutí parlamentu o prezidentčině impeachmentu kvůli jejímu podílu na korupčním skandálu. Vše nasvědčuje tomu, že brala úplatky od velkých firem prostřednictvím speciálně vytvořených fondů. Pak Kun-hje se stala první demokraticky zvolenou prezidentkou Jižní Koreje, která musí z úřadu odejít.

| ČTK |Zprávy ze světa

Přítelkyni jihokorejské prezidentky obvinili. Rezignaci hlavy státu požadují desítky tisíc demonstrantů

Jihokorejské státní zastupitelství obvinilo důvěrnici prezidentky Pak Kun-hje. Podezřívají ji, že zneužívala vztahu s hlavou státu k vlastnímu obohacení. Prokuratura rovněž oznámila, že existuje podezření, že prezidentka je spolupachatelkou. Podle agentur toto vyjádření může znásobit tlak na prezidentčino odstoupení. Kvůli skandálu kolem Čche Son-sil v sobotu už počtvrté demonstrovaly v metropoli Soulu proti Pak Kun-hje tisíce Jihokorejců.

|Iva Kestřánková, mah |Zprávy ze světa

Jihokorejská prokuratura chce vyslechnout prezidentku. Odstupte, vyzývají ji demonstranti v ulicích

Jihokorejská prokuratura chce vyslechnout prezidentku Pak Kun-hje v souvislosti s jejím politickým skandálem, kvůli kterému vyšly v sobotu do ulic Soulu statisíce. Podle tamní agentury Jonhap se vyšetřovatelé snaží zjistit, jestli prezidentka pod vlivem své blízké přítelkyně Čche Son-sil nutila šéfy velkých firem k finančním darům pro neziskové nadace.

|David Koubek |Zprávy ze světa

Protesty radikálů prověřují vládu nového brazilského prezidenta

Brazílie má novou hlavu státu – a to bez voleb. Zemi povede dosavadní úřadující prezident Michel Temer, který byl od roku 2011 viceprezidentem. Brazilský senát totiž rozhodl o sesazení Dilmy Rousseffové z nejvyšší funkce. Rozhodnutí bylo přijato nejen zpěvem a oslavami. Jestli protesty radikálních příznivců Strany pracujících Dilmy Rousseffové nepřerostou v masovější demonstrace, bude záležet na příštích krocích nové vlády Michela Temera.

| ČRo, David Koubek |Zprávy ze světa

Brazilský senát schválil dočasné odvolání prezidentky Dilmy Rousseffové

Brazilský senát schválil dočasné odvolání prezidentky Dilmy Rousseffové. Vyslovilo se pro to 55 senátorů. Místo Rousseffové teď bude půl roku vládnout viceprezident Michel Temer. Během této doby musí o dalším osudu Rousseffové rozhodnout soud. Opozice ji viní z manipulace se státním rozpočtem, kterou se měla snažit maskovat zhoršující finanční stav země.

| ČTK |Zprávy ze světa

Šéf brazilských poslanců zrušil rozhodnutí o sesazení prezidentky Rousseffové

Úřadující předseda dolní komory brazilského parlamentu Waldir Maranhao dnes zrušil rozhodnutí poslanců o odvolání prezidentky Dilmy Rousseffové. Vyhověl tak žádosti generálního prokurátora, který podle místní tiskové agentury Agencia Brasil žádal opakování hlasování v dolní komoře kvůli procedurálním chybám. Již ve středu měli přitom o sesazení prezidentky hlasovat senátoři.

|David Koubek, dab |Zprávy ze světa

Brazilská prezidentka se hájí. Mluví o puči, jmenovala spiklence a odsoudila šovinisty

Brazilský senát začal projednávat sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové po víkendovém schválení impeachmentu poslanci. Rousseffová stále tvrdí, že není vinna tím, z čeho ji žalují. Pořád také mluví o převratu či puči, který proti ní plánují někteří protivníci a bývalí spojenci. Odmítá také, že by za špatný ekonomický výkon a recesi někdejšího jihoamerického tygra mohla jen ona nebo její vláda.

|David Koubek |Zprávy ze světa

Vězeňský mundúr a mříže. I to si přinášejí odpůrci prezidentky k brazilskému Kongresu

Do brazilského hlavního města se sjeli příznivci a odpůrci prezidentky Dilmy Rousseffové. Poslanci totiž budou hlasovat o jejím odvolání. Obviňují ji mimo jiné z korupce. Její zastánci ale volají po stabilitě a poukazují na to, že země čelí hospodářské krizi, má problémy s virem zika a už za 110 dní začnou olympijské hry.