Experiment na toto téma se zhruba před rokem odehrál ve Finsku. Trval ale jen jeden rok a byl na rozdíl od nynějšího německého hrazen z veřejného rozpočtu. Finské výsledky byly povzbuzující.
Studie ukázala, že v Česku se dá tzv. výdělková propast vysvětlit jen z necelé pětiny rozdílnou zaměstnaností, odpracovanou dobou a dalšími faktory. Čtyři pětiny představuje nevysvětlitelný rozdíl.
Vláda v kanadském Ontariu přestala podporovat základní nepodmíněný příjem. Projekt, při kterém se místo sociálních dávek vyplácí jednotná částka, se prý neosvědčil.
Švýcaři podle očekávání jasně zamítli stálý příjem pro všechny. Proti bylo podle oficiálních výsledku 76,9 procenta voličů. Každý občan měl podle návrhu dostat měsíčně 2500 švýcarských franků, tedy asi 61 tisíc korun. Nezáleželo na tom, kde a jestli vůbec by člověk pracoval. Vyměřená částka se může zdát vysoká, životní náklady jsou ale ve Švýcarsku oproti Česku trojnásobné.
Švýcaři dnes v referendu rozhodují o zavedení základního nepodmíněného příjmu. Každý občan by tak měsíčně dostal v přepočtu asi 61 tisíc korun na důstojný život. Nezáleželo by na tom, kde a jestli vůbec pracuje. Pro některé země je to čirá utopie, s myšlenkou si naopak docela vážně pohrává Kanada nebo Finsko. Očekává se, že referendum ovládnou odpůrci novinky.
Ještě v loňském roce platilo, že se příjmy osvobozené od daně nemusely přiznávat finančnímu úřadu. Dědictví, výhry v loterii nebo například příjmy z prodeje obchodních podílů a cenných papírů ve výši nad 5 milionů korun už ale od letoška budou Češi muset zapisovat do daňového přiznání. To je potřeba odevzdat úřadu nejpozději do 1. dubna 2016.
Karviná se nechce úplně zbavit heren, i když to jako všechny tuzemské obce může udělat. Vedení města si za to vysloužilo ostrou kritiků některých zastupitelů. Primátor se hájí tím, že město za peníze z hazardu podporuje kulturu a sport.
Chudoba ohrožuje méně obyvatel Česka. Alespoň to vychází z dat Českého statistického úřadu. Zatímco loni se to týkalo devíti a půl procenta populace, letos je to o procento méně. Za člověka ohroženého chudobou je pokládán ten, jehož příjem nepřesahuje 9683 korun čistého měsíčně.
Od začátku nového školního roku funguje televize pro děti. Jenže není pro všechny. Malí zájemci ze severu Čech si kanál Déčko České televize nenaladí. Chybí pokrytí. A tak severočeské maminky malých dětí zaměstnávají rozčilené diskuse.
Poprvé od převratu v roce 1989 tuzemským domácnostem zaměstnanců reálně ubylo peněz. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí dosáhly rodiny v loňském roce na 97 procent částky, kterou měly k dispozici o rok před tím.
Francie se vzdá daňového stropu pro lidi s nejvyššími příjmy. Prezident Sarkozy tak nesplnil svůj slib z prezidentské kampaně a rozhodl se zrušit jedno z prvních opatření, které přijal po svém zvolení. Daňový strop kritizovali hlavně opoziční socialisté, ale důvodem jeho zrušení je hlavně ekonomická krize.
Vláda by dnes měla začít projednávat malou reformu důchodů z dílny ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Ta má zvýšit penze lidem s nadprůměrnými příjmy. Předloha reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu, který loni v dubnu řekl, že současné nastavení poškozuje nadprůměrně vydělávající lidi.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vybrala na pojistném téměř 141 miliard korun, to je o dvě a půl miliardy korun více, než se čekalo. Největší zdravotní pojišťovna tak nebude muset sahat na peníze, které má uložené v rezervních fondech.
Mateřská dovolená by měla být podle představ europoslanců minimálně dvacet týdnů a matka by při ní měla dostávat plný plat. Tato představa ale asi narazí na odpor řady členských států. Dnes budou o podmínkách mateřské dovolené v Evropské unii jednat v Bruselu ministři práce a sociálních věcí sedmadvacítky.
Všichni poslanci a ministři odevzdali oznámení o příjmech, darech a majetku tak, jak měli. Kontrola za rok 2009 a za první pololetí roku letošního se týkala všech zákonodárců, kterým letos skončil mandát, a těch, kteří pokračují i v tomto volebním období. Nové poslance tato povinnost teprve čeká.