přijímací zkoušky

|Zuzana Petráňová, kov |Zprávy z domova

První uchazeči o studium na SŠ si vyzkouší jednotné přijímačky, startuje pilotní testování

Na víc než polovině středních škol, které nabízejí maturitní obory, se dnes konají pilotní testy přijímacích zkoušek. Ministerstvo školství počítá s tím, že povinné by měly být od září 2016. Nyní se zapojilo zhruba 650 škol ve třinácti krajích, stranou zůstal pouze Liberecký kraj. Dnešek je vyhrazený pro čtyřleté obory a ve čtvrtek se zapojí víceletá gymnázia.

Posudek zpochybnil použití pilotního testu jako přijímaček na maturitní obory

|Helena Šulcová, ČTK, Veronika Sedláčková, mta |Zprávy z domova

Zařazení pilotního ověřování jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory do vlastního přijímacího řízení nemá oporu v zákoně, tvrdí právní posudek zpracovaný na zakázku společností Scio. Ředitelé škol, které budou k výsledkům zkušebních jednotných testů přihlížet, se mohou stát terčem žalob ze strany rodičů neúspěšných uchazečů. Ministerstvo školství tvrdí, že tyto obavy jsou bezpředmětné, protože ředitelé mohou pro přijímací řízení stanovit jakákoli kritéria.

|Vladimír Kroc, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Ministr Chládek chce snížit počet maturantů zavedením jednotných přijímaček

Počet maturantů by se měl snížit. Tak to vidí ministr školství z ČSSD Marcel Chládek po letošních maturitách, v nichž propadla skoro pětina studentů. Prohlásil to po dnešním jednání s děkany pedagogických fakult. Vyčíslil, že čtyřletá výuka studentů, kteří letos neuspěli u maturity, stojí stát víc než dvě a půl miliardy korun. Ministr by situaci chtěl řešit zavedením jednotných přijímacích zkoušek na střední školy.