primárky

| ČTK |Zprávy ze světa

Jízdenku do francouzských prezidentských voleb za Socialisty získal v primárkách Benoit Hamon

Bývalý ministr školství Benoit Hamon v druhém kole francouzských levicových primárek získal 58,65 % hlasů a porazil tak bývalého premiéra Manuela Vallse, který získal 41,35 % hlasů. Oznámil to Thomas Clay, šéf organizačního výboruhlasování, které pořádala vládní Socialistická strana. Hamon je podle webu televize France24 zastánce radikálních reforem a je levicovější než Valls.

| ČTK |Zprávy ze světa

Překvapení levicových primárek: Valls postupuje z druhého místa, vyhrál exministr Hamon

Do druhého kola takzvaných primárek francouzské levice postoupil bývalý ministr školství Benoit Hamon, který překvapivě zvítězil, a původně favorizovaný expremiér Manuel Valls. Hamona, představitele levicového tábora Socialistické strany, podpořil z třetího místa Arnaud Montebourg. Zvýšil tak Hamonovi naděje na celkové vítězství příští neděli. Z druhého kola vzejde kandidát tradiční levice na prezidenta.

| dab |Zprávy ze světa

Sarkozy, Juppé, nebo Fillon? Francouzská pravice volí prezidentského kandidáta

Začaly historicky první primárky francouzské pravice. O nominaci do prezidentských voleb usiluje sedm politiků. Favority jsou podle průzkumů bývalý premiér Alain Juppé nebo exprezident Nicolas Sarkozy. Pokud v prvním kole primárek nikdo nezíská víc než 50 procent hlasů, utkají se o stranickou nominaci dva nejsilnější kandidáti za týden ve druhém kole. Ať už vyhraje kdokoliv, má republikánský kandidát podle průzkumů velkou šanci stát se příštím prezidentem Francie.

Hollande by nyní nejspíš nevyhrál ani socialistické primárky

| dab, Martin Balucha |Zprávy ze světa

Francouzský prezident Francois Hollande by podle nejnovějších průzkumů nevyhrál ani stranické primárky. Vyplývá to z odhadů společnosti BVA Salesforce. Ze socialistických primárek se pak v lednu vybere jeden z kandidátů do boje o prezidentský post. Hollande chce v prosinci oznámit, zda bude usilovat o druhý mandát. Prezidentské volby budou ve Francii příští rok na jaře.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Trumpova manželka řečnila na sjezdu republikánů. Použila část projevu Obamové

Manželka Donalda Trumpa Melania čelí kvůli svému projevu na nominačním sjezdu republikánů v Clevelandu obvinění z plagiátorství. Trumpová byla hlavní hvězdou prvního dne stranického sjezdu. V řeči o budoucím kandidátovi označila Donalda Trumpa za laskavého a starostlivého lídra. Jak upozornila například CNN, části jejího projevu se ale shodovaly s osm let starým projevem Michelle Obamové.

|Pavlína Nečásková |Zprávy ze světa

Clintonová vyhrála v posledních demokratických primárkách, Sanders se stále nevzdává

Hillary Clintonová přesvědčivě vyhrála úterní primární volby demokratů ve federální metropoli Washingtonu. Symbolicky tím završila své vítězství nad protikandidátem Berniem Sandersem, protože primárky ve Washingtonu byly poslední ze série voleb, v nichž demokraté vybírali svého kandidáta na funkci prezidenta Spojených států. Bernie Sanders se ale zatím nevzdává.

|Lenka Kabrhelová, ČTK |Zprávy ze světa

Clintonová se označila za vítězku demokratických primárek, Sanders se nevzdává

Spojené státy budou zřejmě mít historicky první prezidentskou kandidátku. Hillary Clintonová se přihlásila k vítězství v boji o nominaci Demokratické strany do podzimních prezidentských voleb. Straničtí voliči v úterý rozhodovali o kandidátech celkem v šesti státech, včetně New Jersey a Kalifornie. Clintonová zvítězila podle prozatímních součtů ve čtyřech z nich, její soupeř Bernie Sanders drží dvě vítězství.

|Lenka Kabrhelová, ČRo, Marie Machytková |Zprávy ze světa

Trump by jednal s Ruskem z pozice síly, v boji proti IS chce být nepředvídatelný

Zrušení mezinárodních dohod, posílení armády a rychlá likvidace Islámského státu. Tak by měla vypadat americká zahraniční politika podle republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Kontroverzní miliardář představil svou vizi ve Washingtonu den poté, co zvítězil v dalším důležitém kole primárek a posunul se blíž zisku stranické nominace do podzimních voleb.

|Lenka Kabrhelová, mkp, Pavlína Nečásková, Anna Kottová |Zprávy ze světa

Primárky ve státě New York vyhráli Clintonová a Trump

Miliardář Donald Trump a bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová zvítězili ve stranických primárkách ve svém domovském státě New Yorku. Oba kandidáti se tak posunuli o krok blíž k získání nominace svých stran do podzimního boje o Bílý dům. Po sečtení většiny hlasů mají oba politici zajištěné pohodlné vítězství a jsou výrazně před svými konkurenty.

| ČTK |Zprávy ze světa

Primárky ve Wisconsinu vyhráli Bernie Sanders a Ted Cruz

Republikánské primárky ve Wisconsinu na severu USA s náskokem 13 procentních bodů vyhrál texaský senátor Ted Cruz, čímž favoritovi a svému úhlavnímu rivalovi Donaldu Trumpovi zkomplikoval cestu za stranickou nominací na funkci prezidenta Spojených států. Trump sice v počtu získaných delegátů pohodlně vede, jestli jich ale získá dostatek na nominaci, není jisté. V demokratických primárkách první místo obsadil Bernie Sanders, na favoritku Hillary Clintonovou v získané podpoře delegátů ale značně ztrácí.

| ČTK |Zprávy ze světa

V Arizoně vyhráli Trump a Clintonová, Cruz porazil Trumpa v Utahu

Texaský guvernér Ted Cruz porazil miliardáře Donalda Trumpa v souboji o republikánskou nominaci v Utahu. V klíčové Arizoně ale republikánské primárky vyhrál Trump, který si tak stejně jako Hillary Clintonová drží pohodlný náskok v boji o delegáty, kteří v červenci v národních konventech rozhodnou o kandidátech obou stran pro prezidentské volby.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Trump a Clintonová potvrdili roli favoritů. Rubio z boje odstoupil

Klíčové primárky republikánů na Floridě vyhrál miliardář Donald Trump, a definitivně tak vyřadil ze hry floridského senátora Marka Rubia, který v domovském státě skončil druhý a oznámil odstoupení z boje o republikánskou nominaci na prezidenta USA. Trump však prohrál primárky v Ohiu, kde ho předčil tamní guvernér John Kasich. Ten si připsal vůbec první vítězství. Demokratické primárky v úterý ovládla Hillary Clintonová.

| ČTK |Zprávy ze světa

Na volebním shromáždění republikánů ve Washingtonu zvítězil Marco Rubio

Na republikánském volebním shromáždění v hlavním městě Washingtonu zvítězil floridský senátor Marco Rubio, těsně za ním skončil guvernér Ohia John Kasich. Dosavadní favorit republikánských klání o nominaci do boje o Bílý dům Donald Trump skončil až třetí. Jednoho delegáta získal v sobotním republikánském hlasování na Guamu texaský senátor Ted Cruz, dalších devět si připsal ve Wyomingu. V demokratických primárkách na Severních Marianách zvítězila nad Berniem Sandersem Hillary Clintonová.