Penzijní připojištění se státním příspěvkem mělo na konci prvního pololetí zhruba pět milionů lidí. To je o 123 tisíc méně než na konci roku. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.
Zájem Čechů o uzavření penzijního připojištění vrcholí. Mnoho lidí totiž na poslední chvíli pospíchá a vstupuje do systému za starých výhodných podmínek. Některé penzijní fondy tak v těchto dnech hlásí i dva tisíce nových klientů denně.
Za necelých 50 let by měl jít Lukáš do důchodu a už teď myslí na to, jaké to bude na stará kolena. Moc velký optimista není, a tak ani nečeká na lednový začátek penzijní reformy a spoření ve druhém pilíři obchází obloukem. A to je přitom podle tabulek díky svému věku téměř ideální adept.
Téměř 2 miliony lidí budou muset od příštího roku odkládat na důchod více než dnes, jinak přijdou o státní příspěvek. Od ledna se totiž zvýší dolní hranice měsíční úložky, od které stát na penzijní připojištění přispívá. Upozornily na to Hospodářské noviny.
Nehoda není náhoda a proto by lidé měli platit za léčbu, kterou si vyžádá nějaký úraz. Ať už ho zavinil třeba alkohol, neopatrnost nebo obyčejná nešikovnost. Tento nápad prosazují zdravotní pojišťovny a taky někteří experti vládní koalice, například budoucí první náměstek ministra zdravotnictví Ladislav Pavelka z TOP 09. Hlouběji do kapsy by, podle něj, mohli sáhnout třeba horolezci nebo motorkáři.
Vláda premiéra Mirka Topolánka se pustila do protikrizových opatření, na kterých se dohodla už v polovině února. Dnes mimo jiné schválila snížení sociálního pojištění pro podniky, které je jedním z opatření Národního protikrizového plánu. Lidem by tak podle kabinetu zůstalo 18 miliard korun ročně navíc a nemuselo by se tolik propouštět.
Lidé, kteří pečují o své zdraví, by měli mít v systému povinného pojištění zvýhodnění. Předpokládá to reforma zdravotnictví, připravovaná ministrem Tomášem Julínkem. Pravidelné preventivní prohlídky nebo zdravý životní styl by měly pojišťovny finančně zohlednit.