Raketa nejprve úspěšně dosáhla výšky deseti kilometrů, než začala opět klesat. Pak se obrátila do svislé polohy a dosedla přesně na určeném místě. Let trval šest minut a 30 vteřin.
Přistání na Marsu představovalo řadu rizik. Za všechno mluví už jenom to, že se povede pouze 40 procentům takových misí. Největší výzvou je přitom pro vědce atmosféra sousední planety.
Ocelová raketa Starship odstartovala z texaského kosmodromu Boca Chica a její let trval něco přes 6,5 minuty a neprovázely ho žádné mimořádné události. Nicméně při dopadu ji zachvátily plameny.
Astronauti z kosmické lodi, která v neděli dosedla na hladinu Mexického zálivu, na tiskové konferenci prohlásili, že loď Crew Dragon při průletu atmosférou „vydávala zvuky jako strašlivé zvíře“.
„Nejtěžší částí bylo odstartovat, ale tou nejvíce důležitou je dostat nás zpátky domů,“ řekl jeden z vracejících se astronautů Robert Behnken během rozlučkového ceremoniálu na vesmírné stanici.
Ghulám Sarvar Chán, který parlament seznámil s prvními závěry vyšetřování, uvedl, že piloti a řídící letového provozu nedodrželi standardní postup, což vedlo k nehodě.
„K události došlo i přesto, že se řídící snažili opakovaně s pilotem navázat kontakt a následně dostával i červeným světlometem pokyn k tomu, aby na uzavřené ranveji nepřistával,“ popsal Klíma.
Společnost IrAero, jejíž letoun zajišťoval charterový let ze sibiřské Sabetty do Domodědova, ujistila, že letadlo je v pořádku, stejně tak cestující. Přistáním se zabývá prokuratura.
Letadlo nakonec bezpečně dosedlo na ranvej, kde už na něj čekali hasiči, kteří mu museli ochladit brzdy. Nikomu ze 172 cestujících na palubě se nic nestalo.
„Opírá se o mé rameno, snažím se ho udržet nahoře, ale pořád padá,“ říká účastník kurzu létání na záznamu. „Víte, jak ovládat tohle letadlo?“ zeptal se ho zaměstnanec letiště.
To se zatím povedlo jen USA, Rusko a Číně. Přistávací model by měl přistát na relativně rovném povrchu mezi dvěma krátery v oblasti jižního pólu Měsíce, kde se ještě nikdo o přistání nepokusil.
Izraelská sonda Berešit, která v dubnu havarovala při pokusu přistát na Měsíci, mohla na zemského souputníka přivézt život. Přistání mohly přežít extrémně odolné organismy zvané želvušky.
K zájmu o astronautiku prý Jakuba Koháka přivedla osobnost Neila Armstronga – prvního muže na Měsíce, který, jak Jakub Kohák upozorňuje, vůbec neměl jednoduchý život.
Indie vyšle v polovině července k Měsíci sondu Čandrájan-2, s níž se pokusí přistát na měsíčním povrchu. Podle agentury Reuters to ve středu oznámila indická vesmírná agentura ISRO.
Čínská sonda Čchang-e 4 ve čtvrtek úspěšně přistála na odvrácené straně Měsíce. Stalo se to poprvé v historii letů do vesmíru. Sonda se dotkla povrchu Měsíce v 10.26 tamního času (3.26 SEČ).
V kazašské stepi přistál návratový modul kosmické lodi Sojuz, na jehož palubě se po pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici vrátili dva američtí astronauti Acab a Vande Hei a ruský kosmonaut Misurkin.
V roce 1972 se v Československu poprvé ukázalo tehdy zcela výjimečné letadlo - Boeing 747, přezdívaný Jumbo. V Praze se letoun zastavil na lince z New Yorku přes Londýn do Bombaje.
UVNITŘ VIDEO. Pasažéři letu z Edinburghu do Amsterdamu zažili při přistání v Nizozemsku horké chvíle. Kvůli prudkému větru jejich letadlo dosedlo na dráhu příliš tvrdě a pravá část podvozku se pod vahou letadla zhroutila. Podle vedení letiště se nikomu nic nestalo.
Kapitán ruského letadla, které se zřítilo v neděli s armádním hudebním souborem Alexandrovci, se zřejmě pokusil přistát na moři. Agentuře TASS to řekl zdroj z bezpečnostních složek. Více by měla odhalit data z takzvané černé skříňky. První záznamové zařízení už objevily pátrací týmy.
Několik divokých momentů zažili piloti španělského letadla na pražském Letišti Václava Havla. Při přistání je zřejmě překvapil silný poryv větru a letadlo se při manévru "roztancovalo". Piloti nakonec museli přistávat až napodruhé.
Byl to svátek pro letecké fanoušky. V Praze odpoledne přistál Airbus A380, největší dopravní letadlo na světě přezdívané superjumbo. Na svou linku mezi Prahou a Dubají ho mimořádně nasadí letecká společnost Emirates, která je největším uživatelem těchto letounů. Na velkých letištích ve světě se s nimi cestující už setkávají běžně.
Letadlo Českých aerolinií muselo mimořádně přistát na letišti v Hamburku. Stroj mířící z dánského Billundu do Prahy měl závadu na jednom z motorů. Podle mluvčího ČSA Daniela Šabíka letadlo dosedlo v Německu bez komplikací a nikomu z cestujících se nic nestalo.
Vesmírná loď Orion úspěšně zakončila první testovací misi. Modul přistál do vln Tichého oceánu u pobřeží Mexika. NASA věří, že tento let odstartoval novou éru ve vesmírném cestování.