přístav

|Pavel Polák |Zprávy ze světa

Česko chce hluboké Labe až do Hamburku, Německo o tom rozhodne do konce roku

Až do Hamburku by mělo být Labe tak hluboké, aby se po něm mohly lodě bez potíží plavit. To je plán současné české vlády. A nově ho také sdílejí i spolkové země v Německu, které na Labi leží. Po 345 dní v roce má tato společná řeka být hluboká nejméně 160 centimetrů. Čeští a němečtí poslanci, kteří se dnes setkali v Berlíně, to chtějí ukotvit v návrhu mezistátní smlouvy mezi Českem a Německem.

|Pavel Polák, Simona Bartošová |Ekonomika

Zrušená olympiáda v Hamburku ztížila jednání o přesunu českého přístavu

Česko chce opravit svůj zchátralý přístav v Hamburku. Peníze na to už má, stále ale není jasné, kde český přístav nakonec bude. Kvůli plánované olympiádě se měl přesunout na výhodnější místo, jenže obyvatelé Hamburku se v referendu rozhodli, že ve městě žádnou olympiádu nechtějí. Aniž by to věděli, zkomplikovali tím několikaměsíční vyjednání mezi hamburskou radnicí a Českou republikou.

Česko vymění svůj přístav v Hamburku za jiný, detaily se ještě musí dojednat

|Pavel Polák, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Česká republika přijala nabídku města Hamburku a opustí svůj současný přístav. Českému rozhlasu to v Hamburku potvrdil ministr dopravy Dan Ťok za hnutí ANO. Hamburk chce území takzvaného Vltavského přístavu zahrnout do svého plánovaného olympijského komplexu, a Česku proto nabídl jiné místo, kde by mohly přistávat námořní lodě.

|Jan Bachorík |Regiony

Nadšenci otevřeli v Duchcově fiktivní přístav. Chtějí ukázat nový potenciál krajiny po těžbě uhlí

Duchcov na Teplicku má mořský přístav. Fiktivní marínu otevřeli lidé z občanského sdružení Moře klidu a architektonické huti Archwerk. Na Liptické vyhlídce kousek za Duchcovem se tak můžou lidé procházet po symbolickém mole. Cílem nadšenců je vybudovat "moře" v bývalých uhelných dolech. Původně recesistická akce má poukázat na snahu o lepší obnovu krajiny na severu Čech po těžbě uhlí.

|David Koubek |Zprávy ze světa

Přístav v Rio de Janeiru se má změnit k nepoznání. Láká i galeristy

V přístavu v brazilském Rio de Janeiru se intenzivně pracuje. Celá čtvrť se má do Letních olympijských her změnit k nepoznání. Staví se pod ní tři tunely, na povrchu má jezdit tramvaj a přístav ozdobí futuristické molo. Svůj prostor má dostat i kultura. Celému projektu se říká Zázračný přístav a lidé si od něj hodně slibují. Těší se i pořadatelé veletrhu ArtRio, který měl nedávno v přístavu svůj čtvrtý ročník.