přistěhovalci

Smrt Poláka v Elku spustila nepokoje. Stovky lidí poničily restauraci přistěhovalců a napadly policii

|Filip Harzer, dp |Zprávy ze světa

Nepokoje v polském městě Elk vyvolala smrt 21letého muže, který byl pobodán během silvestrovské noci. Podle prokuratury se mladík spolu s dalším mužem pokusil ukrást alkohol z tamní restaurace Prince Kebab vlastněné přistěhovalci. Poté došlo mezi zaměstnancem restaurace tuniského původu a muži k potyčce, během níž byl Polák pobodán. U podniku se na protest o den později shromáždily stovky lidí. Restauraci vymlátili výlohu a do oken házeli petardy. Policie 28 lidí zadržela, píše polský deník Gazeta Wyborcza.

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Obří bitka na korsické pláži. Za pokus o vraždu Čecha stojí před soudem Maročan

Soud v korsické Bastii by měl udělat tečku za srpnovou bitkou na pláži. Pustili se tam do sebe přistěhovalci a místní obyvatelé. Sílí však obavy, že incident je první vážnější konfrontací mezi dvěma komunitami. Proces může prohloubit rozpory mezi přistěhovaleckou komunitou a místními obyvateli. Před soudem stane pět mužů, jeden z nich je obviněný z pokusu o vraždu.

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Mlátí ti syna, slyšel Čech, který se zapojil do obří bitky s imigranty na Korsice. Zasáhla ho harpuna

Korsika je na nohou kvůli konfliktu s přistěhovalci. Bitka mezi místními a imigranty skončila u soudu. Soud v korsické Bastii bude ve středu rozhodovat v citlivé otázce soužití komunit. V půlce srpna se do sebe na pláži pustily rodiny přistěhovalců a obyvatelé vesničky Sisco. Tato konfrontace může předznamenat podobné střety i na jiných místech Francie, kde vládne mezi místními a rodinami přistěhovalců napětí.

Maďarsko postaví kvůli běžencům u hranice se Srbskem čtyřmetrový plot

|Gregor Martin Papucsek, ČRo, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Maďarsko postaví na hranicích se Srbskem čtyři metry vysoký plot. Opatření má zastavit další příliv nelegálních uprchlíků do země. Na svém dnešním zasedání o tom rozhodla maďarská vláda. Maďarská média opatření označují jako železnou oponu, Srbsko v reakci vyzývá Evropskou unii, aby mu problém s imigranty pomohla řešit.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Proti antiimigračním náladám v Británii bojuje česká filmařka milostnou písní

Na slovní útoky proti přistěhovalcům ve Velké Británii se dá reagovat různými způsoby. Skupina přátel ze severního Londýna nevyšla demonstrovat do ulic, ale napsala milostnou baladu. Lidé kolem české filmařky a producentky Lucie Wenigerové si dali za cíl vybrat peníze, aby mohli píseň natočit ve špičkovém studiu a pak s ní dobýt ostrovní hitparádu.

|Igor Maňour, Silvie Třeslínová, Veronika Sedláčková |Zprávy ze světa

Není se čeho bát, říkají čeští europoslanci o švýcarském referendu o imigrantech

Evropa hledá odpověď na švýcarské referendum, které omezilo přistěhovalectví z Evropské unie. S návrhem přišla nacionálně konzervativní lidová strana a podpořilo ho necelých 51 procent účastníků všelidového hlasování. Zástupci EU upozorňují, že legislativa narušuje jeden ze základních pilířů evropského společenství - volný pohyb osob. Švýcarsko sice není členem Unie, do Schengenského prostoru ale patří.