privatizace

|Jana Čermáková, mkp |Zprávy z domova

Obvodní soud pro Prahu 2 vyslechne svědky v kauze privatizace OKD

Kdo nese vinu za údajně nevýhodnou privatizaci OKD z roku 2004 zjišťuje Obvodní soud pro Prahu 2. Ten dnes bude pokračovat v projednávání této kauzy. Někdejší místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek už loni v říjnu u soudu vypověděli, že privatizace OKD se prý domlouvala na ministerské a vládní úrovni. Spolu s nimi čelí obžalobě znalec Rudolf Doucha, který před 12 lety hodnotu Ostravsko-karvinských dolů odhadoval.

|Tomáš Jelen |Regiony

Brno chce prodávat své byty za tržní ceny. Někteří obyvatelé chystají žaloby

Brněnští zastupitelé dnes schválili privatizaci městských bytů za tržní ceny. Ty jsou mnohdy až trojnásobně vyšší než nabídky, které družstva dostávala v minulých letech. Vedení Brna argumentuje nutností péče řádného hospodáře. Obyvatelé bytových domů, kteří loni dostali od minulé koalice nabídky privatizace za zvýhodněnou cenu, plánují podat na město žaloby.

| mka, Laura Havlová, kap, Zuzana Švejdová |Zprávy z domova

Zákrok SNB 17. listopadu na Národní třídě nebyl podle prezidenta Zemana masakr

Listopadovou revoluci nevyvolal zásah SNB na Národní třídě, ale nepravdivá zpráva o smrti studenta Martina Šmída. To řekl prezident Miloš Zeman na konferenci k 25. výročí od pádu komunistického režimu. Debaty se zúčastnil i bývalý prezident Václav Klaus. Kromě ekonomických otázek oba zavzpomínali i na osudný den sedmnáctého listopadu roku 1989.

| ČTK |Zprávy z domova

Tři lidé čelí obžalobě kvůli privatizaci OKD, státu prý vznikla škoda 6 miliard

Vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na tři lidi v souvislosti s privatizací OKD. Jednoho z podezřelých viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku a zbylé dva z porušování povinnosti při správě cizího majetku, za což jim v případě odsouzení hrozí až 10, respektive 8 let za mřížemi. Svým jednáním podle obžaloby způsobili státu škodu za více než 5,7 miliardy korun.

Exmanažeři MUS jsou rok po vynesení švýcarského rozsudku stále na svobodě

|Antonín Viktora |Zprávy z domova

Přesně před rokem vynesl soud ve švýcarské Bellinzoně rozsudek v případu privatizace Mostecké uhelné společnosti. Pětici někdejších manažerů firmy vyměřil za podvody a praní špinavých peněz nepodmíněné tresty. Exmanažeři jsou ale zatím stále na svobodě. Čeká se na rozhodnutí odvolacího soudu. Privatizací dolů se dál zabývá také česká policie, konec jejího vyšetřování je ale v nedohlednu.

|Ondřej Tuček |Regiony

Praha 4 potvrdila povinnost vlastníků domů odkoupit dosud pronajaté pozemky

Výpovědi z nájmů pozemků pod bytovými domy v Praze 4 platí. Schválilo je zastupitelstvo Prahy 4. Na bouřlivém jednání požadovala opoziční Strana zelených i interpelující občané, aby rada městské části od výpovědí nájmů z loňského prosince ustoupila. To se ale nestalo, a tak budou majitelé bytů a domů pozemky muset koupit, ať chtějí, nebo ne. Původně měli pozemky pod domy v devětadevadesátiletém pronájmu.