probační a mediační

|Gabriela Hauptvogelová |Zprávy z domova

První se vyhne trestu, druhému se uleví. Dohod mezi pachatelem a obětí trestného činu přibývá

V České republice přibývá případů, kdy se pachatel trestného činu dohodne s obětí a vyhne se tak trestu. Jejich dohodu zprostředkovává probační a mediační služba. V posledních deseti letech stoupl počet takových jednání na víc než dvojnásobek. Poškozený dohodou získá rychlejší odškodnění a pachateli zase pomůže jako polehčující okolnost v trestním řízení. Pomohla i panu Jiřímu z Bíliny. Kvůli rvačce se známým ho policie stíhala za ublížení na zdraví a výtržnictví. Díky dohodě se vyhnul trestu.

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Počty podmíněně propuštěných se zvyšují. Věznice jsou přesto přeplněné

V poslední době přibývá případů, kdy soud schválí podmíněné propuštění vězňů. Vedení Probační a mediační služby to vítá. Někteří opoziční poslanci ale tvrdí, že by justice měla víc využívat alternativní tresty. Podle aktuálních čísel je totiž v Česku za mřížemi víc než 21,5 tisíce lidí a kapacita věznic přestává stačit.

|Zdislava Mochová |Regiony

Bývalým vězňům chce v Ostravě pomáhat takzvaný probační dům

V Ostravě-Koblově dnes začne prvním klientům sloužit takzvaný probační dům. Bývalé vězně má připravit na pobyt na svobodě. Podobné domy fungují například v Norsku, kde se inspirovala Probační a mediační služba. První český probační dům vznikl v rámci azylového domu pro propuštěné muže Nová šance. Časem by měl fungovat i v dalších městech.

Ministerstvo spravedlnosti chce rozšířit síť poraden pro oběti trestných činů

|Veronika Sedláčková, Jan Piroch |Zprávy z domova

Ministerstvo spravedlnosti chce rozšířit síť poraden probační a mediační služby v Česku. Podpora je určená především obětem trestných činů. Šéf resortu Jiří Pospíšil si myslí, že by byla chyba soustředit se pouze na vypátrání a postih pachatele. Zmíněný projekt je financovaný převážně z peněz Evropské unie, stát ho, podle ministra spravedlnosti, dotuje pouze v řádu jednotek milionů korun.

|Zbyněk Zykmund, Eva Presová |Zprávy z domova

Probační a mediační služba letos dostane 19 ze slíbených 41 aut

Probační a mediační služba, která mimo jiné kontroluje lidi, kteří od soudu odešli s trestem domácího vězení, má nyní k dispozici 33 vozidel a do konce roku měla dostat dalších 41 aut. Vystačit si ale bude muset ani ne s polovinou. Na vině jsou úsporná opatření v resortu spravedlnosti. Dalším důvodem je skutečnost, že soudci nesahají k trestu domácího vězení tak často, jak ministerstvo spravedlnosti plánovalo.