produkce

produkce v textech na iROZHLASU

|Barbora Kreuzerová, Kateřina Kozmová |Ekonomika

V Česku stále klesá produkce masa. Spotřebitele nezajímá původ, ale cena

V České republice klesá i nadále výroba masa i mléka. Meziročně se produkce masa propadla o víc než šest procent. Vyplývá to ze zprávy o zemědělství ve třetím čtvrtletí, kterou vydal Česky statistický úřad. S klesající výrobou masa se zvedaly jeho ceny. Naopak mléko je oproti loňskému roku levnější.

|Barbora Kreuzerová, Kristina Winklerová |Ekonomika

Český průmysl zaznamenal meziroční propad. Poprvé od roku 2009

Průmyslová produkce v České republice meziročně reálně klesla o sedm desetin procenta, informoval dnes Český statistický úřad. Pokles přitom tento obor nezažil už 27 měsíců. Za celé první čtvrtletí letošního roku ovšem průmyslová produkce vzrostla o dvě celé a dvě desetiny procenta. Za prvním propadem průmyslu od roku 2009 stojí menší počet březnových pracovních dnů, upozorňuje analytik Svazu průmyslu a dopravy České republiky Bohuslav Čížek.

|Naďa Bělovská, Aneta Vojtěchová |Ekonomika

Češi stále více holdují růžovému vínu

Čeští a moravští vinaři dodávají na trh čím dál víc růžového vína. Růžové už vyrábí většina tuzemských vinařství a na jeho produkci se používá podstatně víc modrých hroznů než dřív. Zatímco ještě v roce 2006 se na výrobu růžového spotřebovalo asi 6 procent modrých hroznů, loni už to bylo 20 procent. Obliba růžového vína totiž roste zejména mezi spotřebiteli.

|Roman Chlupatý, Michaela Vydrová |Ekonomika

Státy se snaží snížit závislost na čínské produkci vzácných kovů

Na trhu se vzácnými kovy se i kvůli pokračující blokádě vývozů ze strany Číny tvoří spekulativní bublina. Informuje o tom britský list Financial Times s odvoláním na obchodníky s těmito surovinami. Ti svá slova dokládají příkladem sedmi malých západních společností, které mají tržní kapitalizaci na úrovni 7 miliard dolarů a to přesto, že ani jedna z nich ještě nic nevytěžila. Vzácné kovy pocházejí z 97 procent z Číny a výrobci elektroniky od počítačů až po baterie do elektromobilů jsou na dodávkách ceria a dalších kovů z této země závislí.

Zájem o české filmy začal v cizině prudce klesat

|Tomáš Pavlíček, Alice Kottová |Film

Při pohledu na karlovarský filmový festival by se mohlo zdát, že česká kinematografie prožívá bohaté časy. Do hlavní soutěže jsou přihlášené domácí hity Kuky se vrací, 3 sezóny v pekle, mezi dokumenty má šanci Katka. Nadšení ale ochlazuje klesající zájem zahraničí o českou produkci.