Nový výzkum se zaměří na zvuky přírody a jejich pozitivní vliv na obyvatele domů s pečovatelskou službou. Výzkumníci z Univerzity v Gloucestershire budou seniorům pouštět zvukové stopy přírody.
Cena Rudolfa Medka se uděluje od roku 2008. Cílem je ocenit osobnosti z oblasti vědy a kultury, které se zabývají česko-ruskými vztahy ve 20. století a jejich vývojem.
Za Kavárnou Potmě stojí Světluška, projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu. A má ještě jeden důležitý cíl – nabídnout lidem se zrakovým postižením smysluplnou pracovní příležitost.
Na obou stranách fronty jsou lidé, kteří by tam nejraději nebyli. Určitě tam jsou profesionální vojáci, ale pak je tam spousta lidí, kteří by radši seděli v traktoru a obdělávali pole, říká Ondráček.
Režimy, které inklinují k Rusku, jim to prozatím umožňují, a firmám se proto podnikání v oblasti stále daří. Zhoršuje se ale bezpečnostní situace jejich zaměstnanců, píše francouzský deník Le Monde.
Stavba by měla začít na počátku roku 2024, zhotovitel na ni bude mít 30 měsíců, následovat bude vybavení interiérů. Součástí projektu bude doplnění mobiliáře třetího nadzemního podlaží.
„AI se režíruje velmi komplikovaně. Režíruje se dominantně pomocí střihu. Umělá inteligence vytvoří padesát verzí jedné věty, které jsou nepoužitelné,“ říká šéfrežisér Českého rozhlasu
Součástí trasy, která se chystá už několik let, mají být dva tunely, Hosínský a Chotýčanský. Druhý jmenovaný s délkou téměř pět kilometrů by měl být nejdelší svého druhu v Česku.
„Žádné zákony nebo legislativa nás zásadně neomezují, je to nová věc. Ale musíme se chovat v souladu s pietou Karla Gotta,“ vysvětluje ředitel programu Ondřej Nováček.
„Richard měl nějaké nápady, jakým způsobem by ten dům měl vypadat, ale k tomu už dál nedošlo. Zůstalo u nějakých náčrtků,“ popsal majitel stavební firmy plány vůdce sekty.
V březnu honduraské ministerstvo zahraničí na Twitteru uvedlo, že Tegucigalpa uznává pouze jednu Čínu a že Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí čínského území.
S projektem evropského protiraketového štítu, jehož cílem je nakoupit systémy, které pocházejí částečně z USA a Izraele, přišlo loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu Německo.
Firma ExploR Capital dluží věřitelům téměř čtvrt miliardy korun. V minulosti vybrala peníze na investice do projektů v Rusku, například do farmy na chov jeseterů.
Před rokem v létě umístil Výzkumný ústav vodohospodářský na řeku Bečvu nový přístroj monitorující znečištění toku. Ministerstvo životního prostředí mělo rok na to, aby vyřešilo další financování.
Pozemní drony před uvedením do praxe ještě čeká řada úprav. Náklady na výrobu prototypu jsou přes 600 tisíc korun, a to v ceně není zahrnutá práce vývojářů. Celý projekt financují vědci ze svého.
Jelikož koalice Spolu tvoří páteř vládní koalice, jeví se úvahy o společné kandidátce v eurovolbách jako logické. Jenže tento záměr s sebou také nese řadu rizik.
Informace, že rekonstrukce přehrady peníze z Evropské unie nezíská, překvapila zejména místní samosprávy. Ty se obávají, že se kvůli nedostatku peněz oprava kulturní památky zastaví.
Cílem je studie o tom, jak tělo reaguje, jaké jsou varianty individuálních reakcí na výživu. Výzkumný projekt míří k personalizované výživě, vhodné pro konkrétního člověka, „ušité na míru“.
Plán Indie na návrat gepardů do volné přírody 75 let poté, co byli v zemi vyhubeni, vzbuzuje pochybnosti. Tři z 20 gepardů, kteří byli do Indie převezeni z Afriky, totiž v posledních týdnech uhynuli.
„Nedělám statistiku, nedokážu odpovědět, jaké jsou například nejčastější pracovní zlozvyky. Naopak lidi při sběrech motivuju, aby ty nejznámější zlozvyky vůbec nehlásili,“ popisuje Kateřina Šedá.
Program Gulag XR je připravený jako projektový den. Díky virtuální realitě se žáci na chvíli můžou přenést přímo do sovětského lágru. A prohlédnout si, v jakých podmínkách vězni žili.