projekt

|Barbora Benešová |Zprávy z domova

Loni poslali Češi na charitu téměř 7 miliard. V oblibě jsou hlavně sociální projekty

Češi si 29. listopadu poprvé připomínají Den dárců. Za celý loňský rok podpořili charitativní projekty téměř sedmi miliardami korun, vychází to ze statistik Fóra dárců. Nejčastěji lidé přispívají na sociální projekty a podporu handicapovaných. Téměř třetina všech peněz se v Česku vybere před Vánoci. Kdo chce přispět potřebným, může si aktuálně vybrat z víc než 1300 set sbírek po celé republice.

| dp |Zprávy ze světa

Nižší standardy, šikana. Al-Džazíra píše o segregaci Romů na českých školách

Arabská Al-Džazíra se zajímá o české Romy a vzdělávání romských dětí. Ve středu na webu stanice vyšel obsáhlý článek o kampani „Jdi do dobré školy“, která má za cíl ukončit segregaci na českých školách a bojovat za rovné příležitosti romských dětí. S projektem přišla skupina 11 romských matek z Brna. Jednou z nich je i 32letá pedagožka Olga Poláková, která se se segregací ve škole sama setkala.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Každý čtvrtý 'prvňák' má nadváhu. Školám i rodičům budou radit nutriční specialisté

Skoro čtvrtina dětí letos nastupuje do školy s nadváhou. Z průzkumů to zjistila iniciativa Vím, co jím a piju, která proto společně se Státním zdravotním ústavem připravila nový projekt Fandíme zdraví. Cílí na školy a rodiče, kterým nutriční specialisté zdarma poradí, jak dodržovat zdravou výživu a víc se hýbat. Do dvouleté kampaně, kterou podpořilo hlavní město a ministerstvo zdravotnictví, se od září zapojilo už prvních 16 škol z Prahy, středních a jižních Čech.

|Jitka Hanžlová |Zprávy z domova

Pozemkový úřad převezme projekt Intersucho, krizi předpoví až 10 dní předem

Státní pozemkový úřad převezme od podzimu projekt Intersucho. Ten monitoruje a předpovídá výskyt zemědělského sucha ve všech krajích České republiky. A má pomáhat zemědělcům nebo třeba lesníkům. Systém aktualizuje údaje na podrobných mapách každý týden, a to na specializovaném webu. Sucho v dané oblasti dokáže předpovědět 10 dní předem.

| ČTK, Eliška Malínská, Ondřej Látal |Zprávy z domova

Čtvrtině projektů hrozí kvůli udržitelnosti vracení dotací, zjistil NKÚ

Čtvrtině z 56 projektů, na které se zaměřil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), hrozí vracení části nebo celé dotace z evropských fondů. Důvodem je porušení pravidel, která musí příjemce dotace dodržovat nejčastěji pět let po dokončení projektu. Příkladem je devět regionálních center na podporu inkluzivního vzdělávání. Problematické je i financování vědeckých center, kde podmínky udržitelnosti nesplní téměř polovina z kontrolovaných projektů.

|Jan Kaliba, Simona Bartošová, František Kuna |Ostatní sporty

ČRo představil projekt Olympijský rok, bude sledovat osm českých sportovců

Za jeden rok a jeden den k tomu začnou v Rio de Janeiru letní olympijské hry. Sportovci, kterých se budou týkat, už jsou ve střehu, možná trochu nervózní a každopádně připraveni vrhnout se do přípravy tak, aby v Brazílii dali svým kariérám dost možná nový rozměr. Český rozhlas to bude po celý rok sledovat a v projektu Olympijský rok zblízka zprostředkuje radosti i trápení osmi českých olympioniků, mezi nimi třeba mistra světa v judu Lukáše Krpálka.

|Vladimír Kroc, mkp |Ekonomika

Polsko chce být u zrodu Asijské banky, čínský projekt dělí spojence

Zakládajícím členem čínského projektu Asijské banky pro investice do infrastruktury se chce nově stát i Polsko. Připojí se tak ke čtyřem desítkám zemí, které už svůj zájem vyjádřily dřív. Nechybí mezi nimi silné ekonomiky Evropské unie jako Německo, Francie nebo Velká Británie, ani Rusko či Brazílie. Nově vznikající mezinárodní investiční instituci odmítají Spojené státy a Japonsko.

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Odsouzené budou ve věznicích navštěvovat oběti. Pomoci to má oběma stranám

V Česku se chystá unikátní projekt. Za odsouzenými by měli do věznic chodit lidé, kteří se stali obětí trestného činu, a mluvit s nimi o svých pocitech. Pomoci to má oběma stranám. Oběti se podle expertů snáze vyrovnají se svým traumatem, pachatelé si zase uvědomí, co svým jednáním způsobili. Akce, která by měla snížit riziko recidivy, bude probíhat také v dalších sedmi evropských zemích, například Německu či Portugalsku.

|Roman Verner, kov |Regiony

Projekt na obnovu Libušína by mohlo mít rožnovské muzeum v listopadu

Chatu Libušín na Pustevnách už kryje ocelová konstrukce a památka, která vyhořela letos 3. března, pomalu vysychá. To je nutné pro další práce na obnově unikátní dřevěné stavby. Muzeum v Rožnově pod Radhoštěm, pod jehož správu chata spadá, nyní vybírá projekt, podle nějž bude obnova probíhat. Vítěze výběrového řízení by mohlo oznámit podle optimistické verze v listopadu.