promlčení

|Jana Klímová |Zprávy z domova

Při prodeji Škody Plzeň se prý uplácelo, stát měl přijít o miliardu. Podle policie je případ promlčený

Policie je podle informací Radiožurnálu po pěti letech prověřování dřívějšího prodeje plzeňské strojírny Škoda přesvědčena, že transakci z roku 2002 provázela korupce ve výši 31 milionů korun a že stát mohl kvůli nízké prodejní ceně za podnik tehdy přijít o 1,15 miliardy korun. Zároveň ale vyšetřovatelé došli k závěru, že případ už je promlčený, a odložili ho. Prodej Škody totiž nebyl privatizací podle zákona, kdy je na trestné činy promlčení lhůta až 20 let.

Assange je očištěný od podezření z dalšího sexuálního deliktu. Případ je promlčený

|Petra Novotná |Zprávy ze světa

Dneškem je promlčený další sexuální delikt, kterého se podle podezření dopustil zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange. Přečin údajně spáchal v roce 2010 ve Švédsku. Tamní úřady ho vyšetřují i kvůli podezření ze znásilnění, které se ale promlčí až za pět let. Assange vinu odmítá a jeho právníci tvrdí, že cely případ vůbec neměl zajít tak daleko.

|Andrea Strohmaierová, Marína Dvořáková |Regiony

Edward Fagan: Dluhopisy půjdou k soudu a vy budete platit

Bývalý americký právník Edward Fagan stále trvá na soudním sporu, pokud nedojde k dohodě ohledně vyplacení karlovarských dluhopisů. Za ně požaduje deset miliard korun. Kvůli tomu dnes také navštívil Karlovy Vary. Primátor Petr Kulhánek ale Fagana odkázal na ministerstvo financí, protože resort si tuto záležitost vyjednává sám.

|Jaroslav Beránek, Anna Maňourová |Zprávy z domova

Vrchní soud zrušil rozsudek v případu Karla Vaše, ministr Pospíšil nesouhlasí

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil překvapivě zasáhl do případu komunistického prokurátora Karla Vaše. Ten byl soudem poslán na na sedm let za mříže, kvůli účasti na justiční vraždě generála Heliodora Píky. Vrchní soud ale zmíněný rozsudek zrušil, konstatoval totiž, že Vašovo jednání už bylo promlčeno. Ministr Pospíšil s tím ale nesouhlasí a podává stížnost k Nejvyššímu soudu. Kauza se proto může znovu otevřít.