prorok

|Lenka Kabrhelová, Pavlína Nečásková, bre, Petra Novotná, Anna Kottová, Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Na výstavě karikatur proroka Mohameda v Texasu se střílelo. Dva útočníci jsou mrtví

Na výstavě karikatur proroka Mohameda v texaském Dallasu se střílelo. Dva útočníci jsou mrtví, jiné oběti hlášeny nejsou. Raněný je pravděpodobně bezpečnostní pracovník, kterého kulka zasáhla do lýtka. Policie už všechny účastníky výstavy i široké okolí evakuovala.

|Štěpán Macháček, kov |Zprávy ze světa

Muslimové na celém světě si připomínají narození proroka Muhammada

Muslimové dnes oslavují narozeniny proroka Muhammada. Ve většině muslimských zemí je volný den a lidé si proroka připomínají četbou příběhů z jeho života. Takzvaný maulid je však v samotném islámu i předmětem sporů. Ultrakonzervativní směr salafíja oslavy Muhammedových narozenin zcela zakazuje a považuje je za novotu, která odporuje strohému duchu islámu, běžní muslimové však na přísné výklady příliš nedbají. O tom, jak se svátek slaví v Egyptě, se zajímal zpravodaj ČRo Štěpán Macháček.

|Břetislav Tureček, Anna Maňourová |Zprávy ze světa

Protesty na Blízkém východě si vyžádaly už desítky mrtvých, americká média hledají viníky

Krvavé demonstrace, desítky zraněných i mrtvých, a útoky na západní objekty. Tak to vypadá v řadě zemí muslimského světa. Tisíce lidí tu protestují proti americkému filmu Nevinnost Muslimů, který zostuzuje proroka Muhammada. Nepokoje se stupňují od úterý, kdy ozbrojenci v Libyi zabili čtyři americké diplomaty včetně velvyslance.

|Tomáš Sniegoň, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

V Dánsku začal soud s muži, kteří plánovali útok na redakci novin. Hrozí jim 16 let vězení

V Kodani dnes začal soudní proces se čtyřmi muži, kteří připravovali teroristický útok na redakci dánského deníku Jyllands Posten. Podle prokuratury chtěli obsadit redakci deníku, který v roce 2005 otiskl provokativní karikatury proroka Mohamenda, a zabít tam co nejvíc lidí. Mužům arabského původu hrozí 16 let vězení.