proslov

|Anna Kottová, Český rozhlas Plus |Zprávy z domova

Prezidentův proslov očima komentátorů. Zeman byl mírný, možná už uvažuje o další kandidatuře

Letošní vánoční projev prezidenta republiky se od toho loňského příliš nelišil. Miloš Zeman byl ale umírněný, přestože si neodpustil útoky na své odpůrce. Nejspíš už uvažuje o další prezidentské kandidatuře, hodnotilo vánoční poselství prezidenta ve vysílání Českého rozhlasu Plus šest komentátorů - Radko Kubičko, Petr Holub, Ivan Hofmann, Petr Nováček, Lukáš Jelínek a Josef Mlejnek.

|Anna Kottová |Zprávy z domova

Standardní projev. Zeman ve vánočním poselství ničím nepřekvapil, reagují politici

Miloš Zeman měl svůj standardní vánoční projev, hodnotí vánoční poselství prezidenta republiky šéf ODS Petr Fiala. Podobně to vidí i předseda sněmovny Jan Hamáček z ČSSD. Zemanova slova ho nijak nepřekvapila. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka je pak rád, že prezident ocenil výsledky vlády. Podle ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše byl projev sjednocující. Zeman je podle něj svělý rétor. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek projev nesledoval. Stejně jako mnoho let předtím dal přednost obědu u tchyně a tchána s rodinou.

|Kristina Roháčková |Zprávy ze světa

Britská královna věnovala vánoční poselství konání dobrých skutků. Po letech poprvé promluvila ze záznamu

Britská královna Alžběta II. vyzvedla ve svém tradičním vánočním poselství sílu menších skutků a odkaz Ježíše Krista. Poprvé za desítky let přitom k národu promluvila ze záznamu. Podle Buckinghamského paláce je totiž silně nachlazena. Předtočený, zhruba pětiminutový projev vysílalo několik televizí, včetně veřejnoprávní BBC.

Země obkroužená zdmi uvězní jen sama sebe, řekl Obama před Valným shromážděním OSN

|Lenka Kabrhelová, Dominika Píhová |Zprávy ze světa

Americký prezident Barack Obama v úterý pronesl svůj poslední projev před Valným shromážděním OSN v New Yorku. Vyzval svět k větší otevřenosti a budování demokratických institucí. Kromě výzev k respektování důstojnosti všech lidí se ale kriticky obrátil i vůči některým konkrétním zemím a částem společností. Státníky vyzval, aby se pokusili snížit rozdíly mezi bohatými a chudými. Na bohaté státy zase apeloval, aby pomohly uprchlíkům.

|Petra Novotná, Marie Horňáková |Zprávy ze světa

Papež František na návštěvě Jižní Koreje vyzval k usmíření na poloostrově

Papež František je na své první návštěvě dálného Východu. Po cestě do Jižní Koreje, kde zůstane několik dní, proletěl jako první papež čínským vzdušným prostorem. Severní Korea pozvánku na setkání s hlavou katolické církve odmítla, a když jeho letadlo přistávalo, vypálila cvičně několik raket. František pak ve svém projevu vyzval obě země k usmíření.

|Jiří Hošek, Anna Maňourová |Zprávy ze světa

V Británii má sváteční proslov panovníka tradičně velkou sledovanost

Nejen v Česku, ale i v dalších evropských zemích oslovují během vánočních svátků a Nového roku své spoluobčany premiéři, prezidenti i panovníci. Někde mají projevy malou tradici a nízkou sledovanost. Ve Velké Británii ale býval proslov panovníka událostí, která rozdělovala hlavní britský vánoční svátek, tedy 25. prosinec, na dvě části.