„V současné chvíli má odborný asistent základní tabulkový plat 32 400 korun hrubého. To je něco, co nepostačí ani na důstojný život zejména v hlavním městě,“ říká Ondřej Švec z Univerzity Karlovy.
Statisícové protivládní demonstrace v Izraeli stále neutichají. Dle názoru jejich účastníků to lidé ani nemají v blízké době v plánu. O průběhu a vývoji situace v Izraeli mluví Ronny Perlmanová.
Demonstranti zablokovali pařížské letiště nebo ochromili železniční dopravu. Odbory svolaly na 28. března, kdy bude ve Francii na návštěvě britský král Karel III., další kolo stávek a demonstrací.
Francouzská vláda v pondělí těsně ustála hlasování o vyslovení nedůvěry a současně prosadila krajně nepopulární penzijní reformu, která postupně zvyšuje věk odchodu do důchodu ze 62 na 64 let.
Armen Aramjan byl souzen kvůli videu, ve kterém se zastal studentů, které ruské univerzity zastrašují, aby nechodili na protesty. „Šlo o nesmyslný proces,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Na pařížském náměstí Svornosti se sešly tisíce lidí, z nichž někteří stavěli barikády. Část protestujících se také střetla s policií, která použila i slzný plyn.
„Každá fašistická vláda se dostala k moci skrz demokratické mechanicmy, které posléze zničila,” popisuje Izraelec žijící v Česku. Minulý týden se účastnil protestů v Izraeli.
Prosazovaná reforma by umožnila vládě přehlasovat rozhodnutí soudů pouhou většinou a výběr všech soudců by svěřila politikům koalice. Její odpůrci tvrdí, že oslabí izraelskou demokracii a justici.
Výsledek čtvrtečního hlasování je velmi podobný výsledkům ze soboty, kdy o reformě senátoři hlasovali poprvé. Názor změnili dva členové horní komory francouzského parlamentu.
Spolu se zákonem o zahraničních agentech kritizuje americká diplomacie také návrh dalšího podle ní „represivního a nedemokratického“ zákona, který má zvyšovat tresty za pomluvu až na desetitisíce eur.
Většina z 18 lidí zajištěných po sobotní demonstraci v Praze při pokusu proniknout do Národního muzea je podezřelá z přestupku. Jeden je podezřelý ze schvalování genocidia.
Francouzský Senát schválil celou důchodovou reformu, která má posunout věk odchodu do penze z 62 na 64 let. Ve Francii proti ní v posledních týdnech protestoval víc než milion lidí.
Jediný motiv, kterému v souvislosti s demonstrací rozumí vicepremiér a ministr vnitra Rakušan (STAN), je obava z chudoby. Stát ale prý nikoho nenechá bez pomoci. Závěr akce považuje za nepřípustný.
Během pátečního zasedání parlamentu 35 z 36 hlasujících poslanců návrh zákona odmítlo. Zákonodárci tak učinili několik dní poté, co normu v prvním čtení schválila vládní většina v parlamentu.
Těžkooděnci proti demonstrantům opakovaně použili slzný plyn, ohlušující granáty a vodní dělo. Protestující po policistech házeli dělobuchy, petardy a zápalné lahve, uvedli reportéři z místa.
Pedagogové vysokých škol plánují protestní akci kvůli dlouhodobému podfinancování. Nejhůře jsou na tom společenskovědní obory. Někteří univerzitní učitelé už odcházejí na základní a střední školy.
Někteří Litoměřičané ve městě pomník sovětského vojáka nechtějí. Založili občanskou iniciativu a od začátku ruské agrese na Ukrajině usilují, aby radnice sochu v Jiráskových sadech odstranila.
„Lidé o válce vědí z televize, jiné to ale bude, až si uvědomí, že žijí hůř než dříve. Zatím to tak není, z ekonomického hlediska Rusko ještě funguje,“ tvrdí ředitel ruské redakce RFE/RL Andrej Šarij.
Lidé se pomodlili za oběti války, za vytrvalost v solidaritě s Ukrajinou a za spravedlivý mír pro Ukrajinu. Následně se účastníci společně přesunuli k velvyslanectví Ruské federace.
Odbory, které naplánovaly protestní shromáždění po celé Francii, chtějí udržet tlak na vládu. „Tato reforma je nespravedlivá a brutální,“ řekl generální tajemník odborového svazu Luc Farre.
Jednotka zasahovala ve čtvrtích s největším výskytem kriminality. K násilným činům měla přistupovat s větší rozhodností, například neukázněným řidičům nevypisovala pokuty, ale rovnou zabavovala auta.
Z Běloruska odešlo od roku 2020 asi půl milionu lidí. Největší prodemokratické protesty v dějinách země vystřídala nebývalá brutalita státního aparátu.
Stovky pekařů si stěžují na vysoké ceny elektřiny, másla, mouky i vajec. Požadují energetický strop pro všechny. Francouzská vláda ho dosud zavedla jen pro menší podniky s méně než deseti zaměstnanci.