protesty studentů

|Jan Herget, Eva Presová |Zprávy z domova

Tisíce studentů cinkaly klíči před Úřadem vlády, ministra Dobeše se nedočkaly

S hesly ‚Svobodu nedáme‘ a ‚Dobeše do koše‘ přišlo před Úřad vlády demonstrovat na 10 tisíc studentů. Další tisíce vyjádřily nesouhlas s chystanou reformou vysokých škol také v Hradci Králové, Českých Budějovicích a v Ostravě. Nejen studenti, ale i akademici se shodují v názoru, že reforma je sice potřeba, ale se zcela jinými parametry.

|Klára Bílá, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Ústup od školného nepomohl. Studenti budou dál protestovat

Týden protestů proti reformě univerzit pokračuje. Studenti otevřou školy veřejnosti a na některých budou i přespávat. Ministr školství Josef Dobeš sice studentům ustoupil, když včera zrušil zavedení školného. Navrhne, aby platili jen za překročení běžné délky studia. To je ale podle vysokoškoláků jen drobná úprava. Víc jim vadí zamýšlené užší propojení škol s politikou a byznysem, které považují za omezení akademických svobod.

Poměry ve vysokém školství se zásadně měnit nebudou, tvrdí ekonom Münich

|Veronika Neprašová |Zprávy z domova

Systém financování ve vysokém školství zůstane při starém, protože akademici a vláda se jako už několikrát předtím neshodnou. Zákon o vysokých školách ani zákon o finanční pomoci studentům, kvůli kterým akademická obec pořádá veřejné protesty, se zřejmě nepodaří prosadit. Ve 20 minutách Radiožurnálu to předpověděl ekonom, člen NERV a spoluautor Bílé knihy terciárního vzdělávání Daniel Münich.