protikomunistický odboj

protikomunistický odboj v textech na iROZHLASU

Kultura je důležitá v každé diktatuře, říká oceněný písničkář Veit

|Jan Richter, Vojtěch Kouřímský |Člověk

Jméno písničkáře Vladimíra Veita si lidé většinou spojují se sedmdesátými lety minulého století a s písničkářským sdružením Šafrán, kam patřili mezi jinými také Vladimír Merta, Jaroslav Hutka či Vlasta Třešňák, a které úřady po vzniku Charty 77 zakázaly. Veit odešel v roce 1980 do exilu na nátlak komunistické STB, které vadila jeho písničkářská činnost i opoziční aktivity. Dnes mu ministr obrany předal ocenění za účast v protikomunistickém odboji.

|Tomáš Pavlíček, Vojtěch Kouřímský, Magdaléna Trusinová |Zprávy z domova

Zákon o protikomunistickém odboji: Mělo se začít lidmi z 50. let, říká odbojář Šedivý

Přesně před rokem začal platit zákon o odboji a odporu proti komunismu. Za uplynulých dvanáct měsíců byl status odbojáře přiznán 223 lidem. Dvojnásobný počet žádostí o uznání odbojové činnosti ministerstvo obrany zamítlo. Konfederace politických vězňů je ráda, že zákon existuje, má však vůči němu i výhrady. Vadí jí například dlouhé čekací lhůty.

|Gregor Martin Papucsek, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

V tajném bunkru Maďarského rozhlasu se studenti učí o protikomunistické revoluci

V Maďarsku je dnes státní svátek, země si připomíná revoluci z roku 1956 proti totalitě sovětského typu. Jednu z klíčových rolí v ní sehrál Maďarský rozhlas. O 55 let později, tedy v těchto dnech, prošli místa, kterými kráčela historie, i studenti kalvínského gymnázia v Budapešti. V rámci netradiční hodiny dějepisu se přesvědčili například o existenci protiatomového bunkru v sídle rozhlasu.

|Věra Pfeifferová, Jan Piroch |Zprávy z domova

Senátoři schválili návrh zákona o protikomunistickém odboji

Senátoři podpořili návrh zákona o protikomunistickém odboji. Nevyhověli tak návrhu ústavně právního výboru, který chtěl předlohu vrátit poslancům s pozměňovacími návrhy. Zákon teď míří k prezidentovi. Mimo jiné přiznává účastníkům boje proti komunismu jednorázový příspěvek 100 000 korun, jejich pozůstalým pak polovinu. Navíc by měl těmto lidem podprůměrný důchod vyrovnat na průměrný.

|Milan Kopp, Milada Richterová, Martina Spěváčková, Eva Presová, bre, Jan Bumba |Zprávy z domova

Sněmovna schválila zákon o protikomunistickém odboji

Účastníci protikomunistického odboje by mohli dostat ocenění sto tisíc korun, pozůstalí po nich pak poloviční částku. V případě, že by měli odbojáři podprůměrný důchod, byl by jim dorovnán. Počítá s tím návrh zákona o protikomunistickém odboji, který dnes i s některými úpravami, které navrhli sociální demokraté, schválila drtivá většina přítomných poslanců. Komunisté neuspěli s pokusem zamítnout zákon jako celek.