Vedení města opakovaně zadalo zakázku firmě, kterou vlastní nevlastní otec náměstka Mladé Boleslavi. Zakázky získala i firma, jejíž manažeři sponzorovali před volbami vládnoucí ODS.
Zákon o střetu zájmů Nwelatimu i dalším veřejným funkcionářům ukládá podávat vstupní, průběžné i výstupní oznámení o příjmech. Senátor to ale neudělal letos a ani v předchozích letech.
Poslankyně hnutí ANO Klára Dostálová přišla s pozměňovacím návrhem, který jde podle protikorupčních organizací na ruku expremiérovi Andreji Babišovi (ANO) a koncernu Agrofert.
„Kdybychom měli pocit, že tam je nějaký střet zájmů, tak bychom určitě nepodepsali žádnou smlouvu,“ řekl serveru iROZHLAS.cz primátor Raduan Nwelati z ODS.
Má se jednat o zásadní poradní orgán vlády v boji s korupcí. Hned při první příležitosti ale kabinet Petra Fialy vyvolal pochybnosti, jakou váhu pro ni Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí má.
Situaci by měl změnit zákon o ochraně oznamovatelů, který musí Česko přijmout v reakci na evropskou směrnici. Současná podoba návrhu je ale podle neziskových organizací problematická.
V neveřejné evidenci skutečných majitelů jméno Andreje Babiše u Agrofertu není. Ve veřejnosti přístupném registru na Slovensku premiér figuruje jako konečný uživatel výhod společnosti.
Poplatek 10 000 korun za každý podnět veřejnost neodradil. Tvrdí to předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj (dříve ČSSD), který si pokles hlášení pochvaluje, i když na hodnocení je podle něj brzy.
Antimonopolní úřad se potýká s prudkým poklesem hlášení podezřelých zakázek. A to od loňského října, kdy za každý podnět musí oznamovatel zaplatit poplatek deset tisíc korun, ukazují čísla Oživení.
Ochrana soukromí versus zveřejňování informací, které spadají do oblasti veřejného zájmu. Jak sladit dvě tak důležité, ale často konfliktní zásady? Tyto otázky dnes nadnesl předseda Úřadu na ochranu osobních údajů Igor Němec v souvislosti se spory, které se vedou kolem záznamů z obecních zastupitelstev.