protipovodňová opatření

protipovodňová opatření v textech na iROZHLASU

|Václav Rokyta, Anna Jadrná |Regiony

Vltavská kaskáda by mohla zachytit až stoletou vodu, ukazuje studie

Praha a obce na dolním toku Vltavy by v budoucnu mohly být mnohem lépe chráněné před povodněmi. Přehrady Vltavské kaskády by po určitých úpravách dokázaly ochránit zmíněné lokality až před stoletou vodou. Ukazuje to studie, kterou představilo ministerstvo zemědělství společně s Povodím Vltavy. O protipovodňových opatřeních chce vedení ministerstva jednat s konkrétními obcemi.

|Andrea Brtníková |Regiony

Protipovodňová opatření ve Starém Jičíně budí emoce. Sabotér ničí vodní nádrž

I budování protipovodňových opatření se může změnit v nečekané drama. Přesně to se stalo ve Starém Jičíně na Novojičínsku, kde se přou vodohospodáři s místními rybáři. Poslední kapkou bylo, když dosud neznámý sabotér ucpal odtok vodní nádrže a poničil další zařízení. Vodohospodáři jsou z toho nešťastní, protože chtějí, aby nádrž měla co nejnižší hladinu a při povodních dokázala zadržet více vody. Jenže to se nelíbí starousedlíkům i rybářům, kteří přišli o svůj revír.

|Kristýna Štanderová |Regiony

Kounov přijal nové protipovodňové opatření, systém varuje před vodou desítky minut dopředu

Kounov v Orlických horách, kterému se po povodni v roce 1998 říkalo Troubky východních Čech, instaluje protipovodňové opatření. To by 16 let po tragickém incidentu mělo dát v případě hrozby obyvatelům vesnice šanci přemístit se na bezpečné místo. Vzhledem k prudšímu spádu dvou potoků v obci ale tato opatření neumí upozornit lidi s větším časovým předstihem.

|Magdaléna Medková, kov, Radek Duchoň |Regiony

Středočeské Zálezlice chrání proti vodě nový val, Kralupy se dál snaží vykoupit pozemky

Rok, který uplynul od loňských ničivých povodní, se řada postižených obcí snažila využít k vybudování ochrany proti velké vodě. To platí i pro Mělnicko. Třeba v Zálezlicích, nedaleko soutoku Vltavy a Labe, mají protipovodňový val za téměř padesát milionů korun. Jsou však i místa, kde práce drhnou, příkladem mohou být Kralupy.

|Petra Hosenseidlová, bre, Eliška Malínská |Zprávy z domova

Občanský zákoník asi čekají změny. Není jasné, kdo zodpovídá za protipovodňové hráze

Kvůli nejasnostem ohledně zodpovědnosti za protipovodňové hráze se asi bude měnit občanský zákoník. Svaz měst a obcí (SMO) tvrdí, že podle zákoníku vlastní náspy majitelé pozemků, na kterých stojí. Problém pak je s tím, kdo se má o valy nebo náspy starat. Podle jednoho z tvůrců kodexu je za ně ale dál zodpovědný jejich vlastník bez ohledu na to, komu patří pozemky pod nimi.

|Jana Zemková |Regiony

Ústí na Hranicku už desítky let čeká na protipovodňová opatření

Obyvatelům obce Ústí u Hranic, kterou pravidelné sužují povodně, pomalu dochází trpělivost. Desítky let marně vyhlížejí slibovaná protipovodňová opatření. Nejpalčivěji si problém uvědomují ve chvílích, kdy Bečva hrozí vylitím z koryta, což se stává každé dva roky. Strach zažili lidé naposledy minulý pátek, kdy v Ústí vyhlásili první stupeň povodňové aktivity.

|Jana Jeckelová |Regiony

Slibované retenční nádrže Studénku před velkou vodou stále nechrání

Obyvatelé Butovic, místní částí Studénky na Novojičínsku, které loni v květnu zaplavila stoletá voda, stále volají po nápravě. Tehdy po prudké průtrži mračen skončili pod vodou kvůli úzkému korytu potoka a chybějícím záchytným nádržím u dálničního přivaděče. Přislíbená náprava je ale hotová jen napůl. Zatímco Povodí Odry se už pustilo do úprav koryta potoka, retenční nádrže Ředitelství silnic a dálnic zatím nestojí. Stavba přitom měla začít už loni.

|Martin Pokorný |Regiony

Na české straně Malše vzniká ochrana obce rakouského Leopoldschlagu před velkou vodou

Hraniční řeka Malše už v budoucnu nebude ohrožovat hornorakouskou obec Leopoldschlag. Místní se pustili do logisticky náročné operace rozšíření koryta. Na rakouské straně ale nebylo dost místa, a tak se řeka při velké vodě bude vylévat na české území. Je to největší přeshraniční projekt svého druhu, který se na českých řekách kdy budoval.