protiraketový systém

| ČTK, Matěj Štýs |Zprávy ze světa

Sýrie napadla stíhačky izraelské armády. Tel Aviv poprvé použil protiraketový systém Arrow

Izraelská armáda sestřelila raketu vypálenou ze sousední Sýrie. Zlikvidoval ji nový protiraketový systém Arrow. Izraelská letadla předtím útočila na cíle v Sýrii. Podle sdělovacích prostředků jde o zatím nejvážnější konflikt mezi oběma armádami od zahájení bojů v Sýrii. Damašek oznámil, že jedno letadlo sestřelil, další trefil a třetí přinutil k ústupu.

|Štěpán Macháček, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Izraelský protiraketový systém Iron Dome by se mohl vyrábět v Pardubicích

Část výroby izraelského protiraketového systému Iron Dome by se mohla přesunout do České republiky, a to konkrétně do Pardubic. I o tom dnes bude v Praze jednat izraelský prezident Reuven Rivlin. Dopoledne se na Pražském hradě sejde s českým prezidentem Milošem Zemanem. V Izraeli takzvaná Železná klenba při loňském konfliktu s Hamásem zachraňovala životy.

|Pavel Novák, Marek Matlovič, Miroslav Panuška |Zprávy ze světa

NATO asi oficiálně přivítá změnu v americkém programu protiraketové obrany

Severoatlantická aliance se musí vyrovnat se změněnými americkými plány na protiraketovou obranu. Upravený plán zrušil vyhlídky na umístění radaru v Česku a protiraketových střel v Polsku. Místo toho plán počítá se zajištěním ochrany aliančního území mobilními obrannými prostředky. NATO na páteční schůzce ministrů zahraničí v Bruselu nejspíš změnu americké strategie přivítá.