Český helsinský výbor upozorňuje, že postavení Romů v Česku se prudce zhoršuje. Ve zprávě o stavu lidských práv vydávané od roku 1993 se píše, že stále víc lidí obrací svůj hněv a frustraci ze zhoršující se životní situace právě proti této menšině. A v protiromských pochodech prý vedle pravicových radikálů přibývá i běžných občanů.
K protiromským akcím se včera připojili také Severočeši. Ve Varnsdorfu a Děčíně se bez ohlášení sešlo několik desítek lidí, kteří mezi sebou diskutovali. V Duchcově se uskutečnila už čtvrtá protiromská akce, která se obešla bez střetů s policií.
V řadě měst po celé republice se policisté chystají na protiromské pochody a další demonstrace. Radikálové se po internetu svolávají do Českých Budějovic, Plzně, severočeského Duchcova, Děčína a Varnsdorfu, Jičína na Královéhradecku, ale i do Ostravy nebo Brna. V některých městech budou naopak současně protestovat Romové proti rasismu a neonacismu.
Už zítra zažije Česko den strachu. Na řadě míst se totiž budou pořádat protiromské pochody a protestovat se chystají také Romové. Většina z nich se ale bude bát o své bezpečí, bát se ale budou třeba i lidé, kterým není lhostejné, že se naše společnost pomalu noří do xenofobního vidění světa.
Pochody proti zvýhodňování Romů a zneužívání sociálních dávek se v sobotu chystají hned v několika českých městech. Většinou je pořádají radikálové. K nim se ale podle zprávy Bezpečnostní informační služby přidává stále více obyčejných lidí.
Rada Evropy pro lidská práva je znepokojená protiromskými incidenty v České republice. Úřady by podle ní měly vyslat důrazný signál, že nebudou tolerovat žádné projevy nenávisti. Zároveň vyzvala starosty dotyčných měst a policii, aby podnikly všechny nezbytné kroky k zabránění dalšímu násilí.
Rada Evropy odsoudila nedávné protiromské demonstrace v Českých Budějovicích a v Duchcově. Její komisař pro lidská práva prý situaci sleduje s velkým znepokojením. Rada Evropy sdružuje země, které dodržují lidská práva a demokracii. Není institucí Evropské unie.
Rozpadne se maďarská krajní pravice? Právě tuto otázku si nejen v Maďarsku, ale i v zahraničí pokládají mediální komentátoři. Parlamentní strana Hnutí za lepší Maďarsko takzvaný Jobbik ale tyto úvahy označuje jen za zbožné přání svých odpůrců. Vše odstartovalo odhalení, že jeden z předních představitelů této strany má židovský původ.
Jablonecká policie šetří loupežné přepadení patnáctileté dívky v Tanvaldě. Cestou do školy ji údajně chtěli okrást tři mladíci. Vypověděla, že ji shodili z náspu silnice a požadovali peníze a mobilní telefon. Když jim nic nedala, údajně dostala ránu do břicha. Událost vyvolala v Tanvaldu další vlnu protiromských nálad, přestože ještě vůbec není jasné, co se vlastně stalo.