provozovatel

provozovatel v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy z domova

Tragický pád lanovky v Krkonoších: soud vyměřil provozovateli podmínku

Okresní soud v Trutnově opět uznal vinu provozovatele zřícené nákladní lanovky k chatě Bumbálka v Krkonoších Miloslava Jirmana a potrestal jej podmínkou jednoho roku vězení se zkušební dobou dva roky. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i Jirman si pro odvolání nechali lhůtu. Při zřícení lanovky v listopadu 2013 zahynul osmatřicetiletý muž a další čtyři lidé se vážně zranili.

| ČTK, Lukáš Sapík |Zprávy z domova

Odjeli se zavřenou bránou, tvrdí provozovatel z Monínce. Chlapec je podle něj už v pořádku

Obsluha lanovky na Monínci podle provozovatele areálu při středeční nehodě nechybovala. Při pádu z lanovky se zranil pětiletý chlapec. Podle jednoho ze svědků nikdo z obsluhy při nasedání dítěte a matky nebyl a dvojice měla problémy se zavřením bezpečnostní brány. Personál navíc údajně zareagoval se zpožděním. Ředitel lyžařského centra Jaroslav Krejčí ale Českému rozhlasu řekl, že obsluha byla na místě podle pravidel. „Odjeli se zavřenou bránou,“ doplnil s tím, že nechce spekulovat, zda byla brána zaklapnuta správně.

Za urážlivé komentáře jsou odpovědné weby, rozhodl Evropský soud pro lidská práva

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Odpovědnost za urážlivé komentáře, které se objeví pod články, by měli nést provozovatelé webových portálů. Vyplývá to z výroku Evropského soudu pro lidská práva, který rozhodoval v kauze estonského zpravodajského portálu Delfi, kde skoro před deseti lety účastníci diskuse uráželi provozovatele lodní dopravy. Společnost podala na portál žalobu a u estonských soudů se domohla odškodnění. Dnes jí dal definitivně zapravdu také evropský soud.

|Jaroslav Gavenda, Zuzana Švejdová |Zprávy z domova

Obaly potravin a jídelní lístky v restauracích musí uvádět alergeny

Restaurace musí od dnešního dne uvádět na jídelních lístcích alergeny v podávaném jídle. Nařízení Evropské unie ale platí i pro stánkaře s rychlým občerstvením nebo třeba školní jídelny. Mění se také obaly potravin, text na nich teď bude větší a přehlednější. Pro pohostinství je to největší změna v zákonech za posledních deset let.

|Evelyna Kulíšková |Regiony

Hledá se nájemce Werichovy vily. Do domu na Kampě má přinést kulturu

Praha 1 začala s hledáním provozovatele Werichovy vily. Poté, co zastupitelé definitivně odmítli smlouvu na pronájem domu s Nadací Jana a Medy Mládkových, vypsala radnice nové výběrové řízení. Přihlásit se mohou uchazeči, kteří by v historických prostorách zajistili kulturní program.

|Jana Huzilová |Regiony

Mělnické sdružení ochránců zvířat se kvůli provozování útulku znovu obrátilo na ÚOHS

Mělnické sdružení ochránců zvířat už podruhé neuspělo ve výběrovém řízení vyhlášeném městem na provozovatele útulku pro opuštěná zvířata. Vítězná pražská společnost Dogpoint přesto zatím v útulku nepůsobí. Neúspěšný stávající provozovatel totiž opět podal stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), nyní se čeká na jeho verdikt.

|Klára Bílá, Eva Presová |Zprávy z domova

Provozovatelé videowebů se musejí zaevidovat

Všichni provozovatelé webů, na kterých se objevuje video, jsou strukturované podle témat a majitelé chtějí na jejich provozu vydělávat, se musejí do dneška evidovat u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Nový zákon o audiovizuálních službách, který zavádí regulaci komerčních videoslužeb na internetu a staví je tak do stejné pozice jako klasické televizní stanice, se vztahuje na všechna média, která šíří obsah podobný televiznímu vysílání.