Přestože průzkum zdaleka neskončil a o celé řadě nálezů archeologové zatím mluvit nechtějí a nemohou, je jasné, že celá oblast je mimořádně bohatá na nálezy ze všech možných dob.
„Například modlitebny, které byly od této doby budovány, měly předepsané parametry. Nesměly mít věž, zvony, vstup nesměl být z frekventované ulice a tak dále,“ říká historik Hrbek.
Dnes uplyne 90 let od rozšíření tehdejšího Československa o oblast Hlučínska, součást opavského okresu, která byla připojena k samostatné republice jako poslední. Svou roli tu sehrála i armáda. Před chvílí začala v Hlučíně dlouho očekávaná konference historiků právě na toto téma.
Takzvaná mléčná válka mezi Ruskem a Běloruskem je u konce. Obě země se dohodly na sporných otázkách, kvůli nimž Moskva před několika dny zakázala dovoz běloruských mléčných výrobků. Jejich dodávky mají být obnoveny už zítra.
Plynovod Nabucco čelí ruskému obchodnímu útoku. Tak hodnotí někteří experti nedávnou koupi víc než 20 procent akcií maďarské petrochemické firmy MOL. Tento podíl v ní získal ruský plynárenský podnik Surgutněvgaz.
Jak dál v bezpečnostní operaci ISAF v Afghánistánu, vztahy s Ruskem, ale také možná americký protiraketový štít v Evropě. Také to budou témata jednání ministrů zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance v Bruselu. Poprvé se jich účastní i nová první dáma americké diplomacie. Condoleezu Riceovou vystřídá Hillary Clintonová.
Slovensko má jednu velkou výhodu: stihlo včas vstoupit do klubu států platících eurem. Prohlásil to slovenský vicepremiér Dušan Čaplovič. Společná evropská měna teď podle vicepremiéra Slováky chrání před citelnějšími dopady hospodářské krize.
Vážné chyby při řešení kavkazského konfliktu a "zacházení" s Ruskem vyčítá Západu bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. Politik známý úzkými vazbami na Vladimira Putina si myslí, že se Rusko právem cítí být v obklíčení.
Kdo může za konflikt v Gruzii? Čeští politici na to nemají jednotnou odpověď. Zatímco premiér Mirek Topolánek vidí v zásahu ruské armády podobnost se sovětskou invazí do Československa v roce 1968, prezident Václav Klaus hledá chybu hlavně na straně Gruzie.
|Jiří Hošek, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská|Zprávy ze světa
Z Gruzie i nadále přicházejí rozporuplné zprávy o pohybech ruské armády. Ruští armádní představitelé po
sobotním podpisu dohody o příměří tvrdí, že Moskva začala vojska stahovat, zatímco ruské ministerstvo obrany
uvedlo, že tento krok teprve zvažuje. Podle svědků ruská armáda nadále zůstává na pozicích přibližně 35 kilometrů
od gruzínské metropole Tbilisi a také v dalších regionech hluboko na gruzínském území.
Srbská vláda odmítla potvrdit a ratifikovat dohody s Ruskem o energetice a o plynovodu. Na zasedání kabinetu převládl názor Demokratické strany prezidenta Borise Tadiče, že dohody by měli definitivně podepsat a ratifikovat až nově zvolení představitelé po volbách, které budou za 16 dnů.
Šéf polské diplomacie Radek Sikorski je spokojený s výsledky své první návštěvy v Moskvě. Polský ministr zahraničí tam jednal především o případné americké základně v Polsku a připravoval půdu pro návštěvu premiéra Donalda Tuska.
Náčelník ruského generálního štábu Jurij Balujevskij pohrozil, že Moskva může v obraně použít i jaderné zbraně. Ruský generál to řekl v narážce na plány Spojených států vybudovat protiraketovou základnu v Polsku a radar v České republice.
Rusko-britské vztahy jsou už rok velmi napjaté kvůli smrti bývalého agenta KGB Alexandra Litviněnka v Londýně. V těchto dnech se ale ještě více zhoršily. Britský velvyslanec v Moskvě čelí útokům aktivistů z hnutí Naši, které dotuje a podporuje Kreml. Navíc bylo v Moskvě v poslední době napadeno hned několik novinářů britské BBC.
Představitelé Spojených států a Ruska dosáhli dohody o bezpečném uskladnění 68 tun plutonia určeného k výrobě jaderných zbraní v obou zemích. Obě mocnosti o tom vydaly společné prohlášení ve Washingtonu a v Moskvě.