„To, kde má slon srdce, jsem odhadl podle lidské stavby těla a videoklipu, co jsem viděl on-line,“ řekl zachránce. „Když se to slůně začalo hýbat, skoro jsem se rozbrečel.“
„Tomáši, slyšíš mě?“ ptá se žena mladíka ležícího v bezvědomí na zemi. Ten ale nereaguje. Takto začíná jeden z příběhů vznikající aplikace Ve vteřině, která má učit první pomoc interaktivní formou.
Urgent ID je možné koupit jako náramek nebo přívěšek na krk nebo na opasek. Pomáhat může nejen jako identifikátor zraněných, ale je vhodný i pro děti a seniory.
„Někteří svědci bohužel odešli ještě před příjezdem policistů a záchranářů. Pokud se tito svědci dosud policistům nepřihlásili, nechť tak učiní v nejbližší době prostřednictvím tísňové linky 158.“
Záchranu života usnadňuje třeba aplikace Záchranka. Pro lidi s těžkým zrakovým postižením existuje i speciální kurz první pomoci, který navštívil Český rozhlas.
Hned z počátku nového roku došlo na českých silnicích k několika tragickým nehodám. Jak v takových situacích správně reagovat? Odpovídá Martin Farář, ředitel koordinačního oddělení BESIP.
Policie se zaměřuje na kontroly prošlých autolékárniček – podle lékaře ze záchranky je to nesmysl. Jak postupovat, když se stanete svědky nehody? Podívejte se na názorná instruktážní videa.
Každé tři vteřiny někdo na facebooku nasdílí, okomentuje nebo dá lajk některému z dezinformačních webů, odhaluje analýza pro server Aktuálně. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
VIDEO UVNITŘ: Španělská La Coruňa byla svědkem podobně hrozivé scény, která se minulý víkend odehrála ve vršovickém Ďolíčku. Útočník Atlética Madrid Fernando Torres zůstal po střetu nehybně ležet na trávníku se zapadlým jazykem. Okamžitě mu pomohli spoluhráči i soupeři. Po rychlém převozu do nemocnice je stav útočníka stabilizovaný.
Sledování bouřek z pohodlí a bezpečí domova je příjemné. Když vás ale bouřka zastihne venku, může jít o zdraví a dokonce i o život. V sobotu zranil blesk tři lidi v Děčíně. Dvěma způsobil lehká a jednomu člověku těžké zranění. I proto je důležité vědět o nebezpečnosti blesků a i o možnostech snižování rizik jejich zasažením.
Příběh jako vystřižený z filmu se odehrál v Jablonném v Podještědí na Liberecku. Bylo v něm pravé drama - naštěstí s dobrým koncem. Díky tomu, že čtyřletý Martínek uměl zacházet s mobilním telefonem a dokázal říct, že maminka potřebuje doktora, zachránil Vlaďce Ottové život.
Devět školních týmů z celého okresu se v Chrudimi utkalo o postup do celostátního finále soutěže zdravotnických hlídek. Děti musely v terénu prokázat teoretické znalosti poskytování první pomoci, ale také schopnost rychle zareagovat.
Kutnohorský park pod Vlašským dvorem se dnes mění na jakousi nemocnici pod širým nebem. V centru města se po roce opět potkávají školáci z celého regionu, kteří mezi sebou poměří síly v poskytování první pomoci. Nejúspěšnější družstva pak postoupí do krajského kola hlídek mladých zdravotníků.
Nehoda, popáleniny, postřelení či amputace, taková simulovaná zranění dnes musejí řešit zdravotníci v lesích poblíž Mukařova na Mladoboleslavsku. Od pátku do neděle se tam koná první ročník akce s názvem Českorájská rallye. Na cvičení takzvané předlékařské pomoci přijelo devět týmů z celého Česka. Vedle zdravotníků se jedná i o dobrovolné hasiče nebo členy horské služby.
Některé prostory svitavské nemocnice se dnes promění na školu. Děti ze šesti tamních základních škol se zapojí do nácviku první pomoci v programu s názvem Záchrana je možná.
Český červený kříž spustil aplikaci První pomoc, která má lidem usnadnit poskytování první pomoci a umí například i rozpoznat známky mrtvice či infarktu. Je určená pro chytré mobilní telefony s operačním systémem Android a Apple iOS, je v češtině a zdarma.
Dnešek je Evropským dnem záchrany života. Na hradeckém Baťkově náměstí se od 10 do 16 hodin koná osvětová akce, která má připomenout, jaké jsou příznaky srdeční zástavy a význam dvou jednoduchých kroků nezbytných pro záchranu lidského života.
Český červený kříž dnes spouští mobilní telefonní aplikaci První pomoc. Je určená pro chytré telefony s operačním systémem Android a Apple iOS, je v češtině a zdarma.
Hrdinové stále žijí mezi námi. Stoprocentně k nim patří také Veronika Svobodová a Ondřej Hrubý – oba ode dneška držitelé ocenění Gentleman silnic. Tento titul mají právo používat ti, kteří neváhají při vážné dopravní nehodě poskytnout pomoc druhým. Veronika s Ondřejem se v červenci náhodně setkali u dopravní nehody na Nymbursku, kde bojoval o přežití 15letý chlapec.
Poskytnout první pomoc patří k povinnostem každého z nás. Většina z nás teoreticky ví, co má dělat, málokdo ale předpokládá, že taková srdeční masáž je pořádná dřina. Návštěvníci čtvrtého ročníku akce Šňůra života aneb Zdravé srdce v Podještědí si mohli srdeční masáž i dýchání z úst do úst vyzkoušet na figuríně pod dohledem zdravotníků.
Lékaři včera odpoledne hlásili už druhý případ uštknutí zmijí. Týkalo se to tříletého chlapce, kterého převezli do motolské nemocnice, kde okamžitě dostal sérum proti jedu. Zdravotníci proto kvůli četnosti případů doporučují, že by lidé měli být na situaci připraveni a měli by vědět, co je třeba v takovém případě dělat.
Profesionální hasiči a záchranná služba z Královéhradeckého kraje pracují na zdokonalení své spolupráce na místě nehody. Na stanici krajské záchranky v Hradci Králové se sešlo 14 příslušníků ze všech sborů v kraji, školení ale musí postupně absolvovat každý hasič. V kurzech se učí poskytovat přednemocniční péči.
Další skupinka hradeckých strážníků má za sebou školení od záchranářů. Společně simulovali různé situace, které by je mohli při práci v ulicích potkat. Hlavním tématem výcviku byl zásah u traumatizovaného člověka.
Pražané se zlepšují v první pomoci. Díky spolupráci s dispečinkem záchranky se podaří laikovi správně začít s oživováním při zástavě srdce až v 80 procentech případů. Informovala o tom pražská záchranka.
|Magdalena Pfeifferová, Petr Medek, Kristina Winklerová|Zprávy z domova
Místo na praktického lékaře nebo na pohotovost se řada lidí obrací na záchrannou službu. Pro některé pacienty je příjezd sanitky zkrátka pohodlnější, jiní zase neodhadnou závažnost svého onemocnění. Ročně přijdou zbytečné výjezdy na desítky milionů korun.
Lidé mají strach poskytnout první pomoc. Vyplývá to mimo jiné i ze zkušeností jihlavských strážníků. Už několikrát se jim stalo, že kolemjdoucí ignorovali bezvládně ležícího člověka. Bohužel některé případy pak dopadly tragicky.