psychiatrická nemocnice

| ZW ČRo |Zprávy ze světa

Dříve největší léčebna v USA, dnes chátrající kolos. Nemocnici v Georgii obklopují tisíce hrobů

FOTO UVNITŘ. V americkém městečku Milledgeville se nachází zchátralý areál největší psychiatrické léčebny v USA. Jeho součástí je přes 200 budov a mimo jiné i hřbitov, na kterém stojí tisíce očíslovaných kolíků, které připomínají více než 25 tisíc pacientů pohřbených v nemocničním areálu. Série snímků fotografa a průzkumníka opuštěných míst, vystupujícího pod jménem Abandoned Southeast, v překladu opuštěný jihovýchod, zachycuje areál vyprázdněného nemocničního areálu i okolí.

|Michal Trnka |Regiony

Lidé v Kosmonosech po útěcích pacientů žádají lepší zabezpečení psychiatrické léčebny

Celkem pět lidí uteklo za poslední dva týdny z psychiatrické nemocnice v Kosmonosech u Mladé Boleslavi. Většinu pacientů se podařilo rychle najít. I tak ale část obyvatel města volá po přísnějším zabezpečení léčebny. Mezi těmi, kdo svévolně opouští nemocniční areál, jsou často muži, kterým soud nařídil sexuologickou léčbu. Právě z nich mají někteří strach.

Zaměstnanci psychiatrie v Dobřanech se postavili za odvolaného ředitele. Hrozí stávkou

|Lukáš Milota |Regiony

Stovky zaměstnanců Psychiatrické nemocnice Dobřany podepsaly petici za odvolaného ředitele. Ten musel opustit své místo poté, co bývalý pacient léčebny zavraždil knihovnici v Horní Bříze na Plzeňsku. Postup dobřanské nemocnice už prověřovala komise ministerstva zdravotnictví. Podle ní léčebna zákon neporušila, ale to podle ministra Svatopluka Němečka neznamená, že bylo vše v pořádku.

|Simona Bartošová, Eliška Malínská |Regiony

V léčebně v Dobřanech byla kvůli vraždě kontrola, primář dal výpověď

Ministr zdravotnictví chce vědět, proč psychiatrická nemocnice v Dobřanech propustila muže, který je podezřelý z pondělní vraždy na Plzeňsku. Postup léčebny tak přes tři hodiny zkoumal vyšetřovací tým. Její primář dal kvůli události výpověď. Devětadvacetiletý muž byl v léčebně už na začátku roku, údajně jevil známky duševní poruchy a vyhrožoval, že někoho zabije. Jeho hospitalizace byla nedobrovolná, a tak ji měl po třech měsících potvrdit soud. Dřív než stačil rozhodnout, lékaři muže propustili, a řízení bylo zastaveno.

| ČRo |Zprávy z domova

Tragédii ve Žďáru mohlo podle Sobotky zavinit selhání státních institucí

Za neštěstím, ke kterému v úterý ráno došlo ve Žďáru nad Sázavou, kde šestadvacetiletá žena zabila šestnáctiletého chlapce a zranila dvě další studentky i zasahujícího policistu, mohlo být podle premiéra Bohuslava Sobotky systémové selhání státních institucí. Vznikla proto pracovní skupina, která zváží opatření, aby se podobné neštěstí neopakovalo.

|Martina Klímová |Regiony

Psychiatrická nemocnice v Dobřanech otevírá nový pavilon pro pacienty

Pacientům psychiatrické nemocnice v Dobřanech začne ode dneška sloužit nový pavilon. Jeho výstavba včetně vybavení stála 34 milionů korun. Z toho 27 milionů šlo ze státního rozpočtu a ostatní výdaje hradila nemocnice z vlastních zdrojů. Stavět se začalo v létě minulého roku, a přestože se jedná o rozsáhlý objekt, podařilo se vše dokončit v mimořádně krátkém čase.