psychiatrie

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Byl při smyslech, když psal deník? Soud nařídil psychiatrické zkoumání Dbalého

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, souzený kvůli mnohamilionové korupci, se na poslední chvíli snaží sebrat obžalobě trumf: své poznámky, klíčový důkaz v úplatkářském případu kolem elitního zdravotnického zařízení. Obhajoba chce přesvědčit soud, že si Dbalý deník sepisoval ne zcela při smyslech, a tak nelze zápisky brát v potaz.

| ČTK |Zprávy z domova

GIBS navrhla obžalovat policisty kvůli zásahu proti ženě, která později zabíjela na pražském Smíchově

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) navrhla obžalovat dva policisty kvůli zásahu proti Michelle Sudků v kavárně na pražském Újezdě, řekla mluvčí GIBS Radka Sandorová. Sudků loni v létě napadla na toaletách podniku zákaznici. Zasahující policisté útočnici převezli na psychiatrii v Bohnicích, lékaři ale informace o útoku nedostali.

|Petra Holinková |Zprávy z domova

Höschl: Máme nejvíce závislých v Evropě, psychiatrie je u nás ale na chvostu zájmu

Podle Světové zdravotnické organizace za posledních deset let stoupl počet lidí s depresí o pětinu. V Česku jich je zhruba půl milionu. Podle profesora Cyrila Höschla je potřeba reforma psychiatrické péče, která byla léta opomíjena. Češi navíc oproti ostatním národům vynikají v počtu závislostí, s kterými jsou spojeny další patologické jevy ve společnosti. O tom, jak jsou na tom Češi s duševním zdravím, proč je potřeba dobrých dětských psychologů a kdy se reformu podaří dotáhnout do konce, mluvil přední český psychiatr v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu.

|Kristina Roháčková |Film

FILM VS. REALITA: Porucha identity fascinuje Hollywood. Stereotypu zabijáka se ale nevyhnul ani Rozpolcený

James McAvoy hraje v thrilleru Rozpolcený osobu s 24 identitami. Některé jsou ženské, jiné mužské, jedna dokonce i dětská. Společně tvoří reakci Kevina na traumata z dětství. Dvě identity se ale projeví i vlastními psychopatickými choutkami, které se ve filmu promítnou v únosu trojice dívek. Co je disociativní porucha identity, jíž McAvoyova postava trpí? A jak častá je tato diagnóza v Česku?

| ČRo, Tomáš Bystrý |Zprávy z domova

V Česku se chystá reforma psychiatrické péče. Spolupracovat by měli lékaři, stát i pojišťovny

Psychiatrickou péči čeká reforma. V jejím rámci by měly do osmi let vzniknout tři desítky „Center duševního zdraví“, které by měla tvořit jakýsi mezičlánek mezi ambulantní a lůžkovou psychiatrickou péčí. Centra s odborným personálem by měla být připravená bez čekání pomoci pacientům, kteří mají nějaký problém. Ke krokům, které by měly vést ke zlepšení péče o duševně nemocné, se dnes v memorandu zavázali zástupci státu, pojišťoven a lékařů.

| ČRo |Regiony

Cizince z věže skladu v Praze sundala policie s pomocí paralyzéru. Skončil na psychiatrii

Skoro celý den strávil včera cizinec na věži u skladu Národního divadla v pražské Viničné ulici, než ho sundala policie. Muž odmítal slézt, vyhrožoval sebevraždou a také házel po kolemjdoucích cihly. Po neúspěšném vyjednávání nakonec na věž vylezla zásahová jednotka a lotyšského mladíka zpacifikovala taserem, tedy elektrickým paralyzérem. Policie pak muže kolem půlnoci předala zdravotníkům, kteří ho převezli na psychiatrii.