psychiatrie

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Byl při smyslech, když psal deník? Soud nařídil psychiatrické zkoumání Dbalého

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, souzený kvůli mnohamilionové korupci, se na poslední chvíli snaží sebrat obžalobě trumf: své poznámky, klíčový důkaz v úplatkářském případu kolem elitního zdravotnického zařízení. Obhajoba chce přesvědčit soud, že si Dbalý deník sepisoval ne zcela při smyslech, a tak nelze zápisky brát v potaz.

| ČTK |Zprávy z domova

GIBS navrhla obžalovat policisty kvůli zásahu proti ženě, která později zabíjela na pražském Smíchově

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) navrhla obžalovat dva policisty kvůli zásahu proti Michelle Sudků v kavárně na pražském Újezdě, řekla mluvčí GIBS Radka Sandorová. Sudků loni v létě napadla na toaletách podniku zákaznici. Zasahující policisté útočnici převezli na psychiatrii v Bohnicích, lékaři ale informace o útoku nedostali.

|Petra Holinková |Zprávy z domova

Höschl: Máme nejvíce závislých v Evropě, psychiatrie je u nás ale na chvostu zájmu

Podle Světové zdravotnické organizace za posledních deset let stoupl počet lidí s depresí o pětinu. V Česku jich je zhruba půl milionu. Podle profesora Cyrila Höschla je potřeba reforma psychiatrické péče, která byla léta opomíjena. Češi navíc oproti ostatním národům vynikají v počtu závislostí, s kterými jsou spojeny další patologické jevy ve společnosti. O tom, jak jsou na tom Češi s duševním zdravím, proč je potřeba dobrých dětských psychologů a kdy se reformu podaří dotáhnout do konce, mluvil přední český psychiatr v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu.

FILM VS. REALITA: Porucha identity fascinuje Hollywood. Stereotypu zabijáka se ale nevyhnul ani Rozpolcený

|Kristina Roháčková |Film

James McAvoy hraje v thrilleru Rozpolcený osobu s 24 identitami. Některé jsou ženské, jiné mužské, jedna dokonce i dětská. Společně tvoří reakci Kevina na traumata z dětství. Dvě identity se ale projeví i vlastními psychopatickými choutkami, které se ve filmu promítnou v únosu trojice dívek. Co je disociativní porucha identity, jíž McAvoyova postava trpí? A jak častá je tato diagnóza v Česku?

| ČRo, Tomáš Bystrý |Zprávy z domova

V Česku se chystá reforma psychiatrické péče. Spolupracovat by měli lékaři, stát i pojišťovny

Psychiatrickou péči čeká reforma. V jejím rámci by měly do osmi let vzniknout tři desítky „Center duševního zdraví“, které by měla tvořit jakýsi mezičlánek mezi ambulantní a lůžkovou psychiatrickou péčí. Centra s odborným personálem by měla být připravená bez čekání pomoci pacientům, kteří mají nějaký problém. Ke krokům, které by měly vést ke zlepšení péče o duševně nemocné, se dnes v memorandu zavázali zástupci státu, pojišťoven a lékařů.

| ČRo |Regiony

Cizince z věže skladu v Praze sundala policie s pomocí paralyzéru. Skončil na psychiatrii

Skoro celý den strávil včera cizinec na věži u skladu Národního divadla v pražské Viničné ulici, než ho sundala policie. Muž odmítal slézt, vyhrožoval sebevraždou a také házel po kolemjdoucích cihly. Po neúspěšném vyjednávání nakonec na věž vylezla zásahová jednotka a lotyšského mladíka zpacifikovala taserem, tedy elektrickým paralyzérem. Policie pak muže kolem půlnoci předala zdravotníkům, kteří ho převezli na psychiatrii.

| ČTK, ČRo |Regiony

Němeček v Dobřanech názor nezměnil. Na odvolání šéfa tamní léčebny trvá

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) trvá na odvolání ředitele dobřanské psychiatrie Vladislava Žižky. Názor na odvolání, proti němuž se v petici postavila většina zaměstnanců léčebny, ministr nezměnil ani po dnešní návštěvě Dobřan. Léčebna podle ministra neměla propustit muže, který následně ubodal knihovnici v Horní Bříze u Plzně. Zaměstnanci tvrdí, že léčebna nepochybila a v petici žádají navrácení ředitele do funkce.

|Vlasta Gajdošíková, mta |Zprávy z domova

Třetina státních zastupitelství je nedůsledná v kauzách psychicky nemocných, ukázala kontrola

Při soudním rozhodování o změně ochranné léčby psychiatrických pacientů je skoro třetina státních zastupitelství pasivní. Vyplývá to z hloubkové prověrky, kterou inicioval nejvyšší žalobce Pavel Zeman. Porušení zákona nejvyšší státní zástupce nezjistil, našel ale fatální nedostatky. Důvodem prověrky byl tragický říjnový útok psychicky nemocné ženy na školáky ve Žďáru nad Sázavou.

|Tomáš Kohout |Atletika

Běžci při sportu trpí a ostatní je mívají za blázny. Přesto je dřina baví

Pohyb přináší radost. To je jeden z hlavních důvodů, proč ho sportovci vyhledávají. Ale běžci – vytrvalci jsou někdy ostatními považováni za blázny. A snad jako by jim tu charakteristiku chtěli v nadsázce a s humorem potvrdit, zaběhli si závod s cílem v areálu Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Místo má svého genia loci a sportovci tam mířili s nadšením.

|Evelyna Kulíšková, mka |Zprávy z domova

Psychiatři znají systém, který odhalí zhoršující se stav pacientů. Pojišťovny ho odmítají hradit

Čeští psychiatři tvrdí, že vyvinuli jedinečný počítačový program, který pomáhá předcházet prudkým záchvatům psychózy. Systém ITAREPS umožňuje lékařům na dálku kontrolovat stav pacienta a když se zhorší, včas zasáhnout. Tvůrci projektu ale narazili u pojišťoven, které odmítají program hradit. Ministerstvo zdravotnictví se ho teď chystá podpořit.